Saleseffect
  • Expertråd
  • Karriär
    • PLATSANNONSER
  • Kickoff & konferenser
  • Konvertering
  • Leadsgenerering
    • Leadsgenerering social media
  • Verktyg
  • Ledarskap
  • Partners
    • STOCKHOLM MEETING SELECTION
    • KONCEPT & EVENT
    • TEKNISKA MUSEET
    • Middlepoint
    • Informationsteknik
    • Golfbaren
    • Mercell
  • Om oss
Skip to content

Försäljningschef till Abetong, Kvicksund

Abetong AB är ett av landets ledande företag för utveckling, tillverkning och försäljning av prefabricerade betongprodukter. Vi är verksamma inom marknadsområdena lantbruk, hus och anläggning. Vi har tillverkning och försäljning på 14 orter, cirka 550 anställda och omsätter drygt 1,3 miljarder kronor per år. Abetong ingår i den internationella byggmaterialkoncernen Heidelberg Cement, som har cirka 60 000 medarbetare i fler än 60 länder.

Abetong bygger ett hållbart samhälle. Tänk dig ett modernt samhälle utan betong. Det är nästan en orimlig tanke. Betongen finns till exempel i bostäder, broar, behållare och vägar. Materialet har en oöverträffad livslängd med flera hållbarhetsfördelar ur ett livscykelperspektiv, bland annat en god värmelagrande förmåga. Vår värdegrund är viktig för oss och här kan du läsa mer om den.

Arbetsuppgifter 
Betong fortsätter att vara det vanligaste stommaterialet i flerbostadshus och prefabricerade betongelement är en viktig länk i ett utvecklat industriellt byggande.Marknadsområde Hus arbetar främst med betongstommar till flerbostadshus.

Som försäljningschef ansvarar du för Abetongs försäljning av prefabricerade lösningar i Mellansverige, vilket innefattar både entreprenader och rena materielleveranser. Till din hjälp har du 4 säljare som rapporterar direkt till dig. Din viktigaste uppgift blir att bevaka marknaden och aktivt bearbeta nuvarande och blivande kunder tillsammans med säljgruppen. Du kommer att arbeta nära byggherrar och byggentreprenörer i tidiga projektskeden, hantera förfrågningar, identifiera kundens behov och ge råd om effektiva stomlösningar. Du ansvarar för att våra anbud och avtal och efter överlämnade till projektorganisationen stöttar genom hela projektet vid frågor som rör de affärer som gjorts upp. Försäljningen av Abetongs betongstommar är till största delen projektorienterad, men det finns också ramavtal som skall vidareutvecklas tillsammans med våra kunder.

Rollen handlar om att stötta säljarna i deras dagliga arbeten genom att gå igenom anbud, träffa kunder, skriva avtal och arbeta proaktivt på marknaden. Det krävs en mycket god kommunikativ förmåga både i det externa arbetet, men även i det interna då rollen även innebär att samverka internt med konstruktion, fabriker, projektorganisation och planering.

Som Försäljningschef har du också ett övergripande ansvar för att driva och utveckla enheten i enlighet med uppsatta mål och budget. Ledarskapet på Abetong fokuserar på mål och resultat samt har starkt engagemang för kundnöjdhet och medarbetarnas trivsel. Företaget arbetar kontinuerligt för att skapa säkra och sunda arbetsplatser för alla medarbetare.

Du kommer också ansvara för att se över och effektivisera arbetsprocesser och arbetssätt genom ständiga förbättringar. Du kommer även bidra till divisionens och Abetongs utveckling genom en aktiv medverkan i divisionsledningen och fabrikschefsgruppen.

Din kompetensprofil 
Du bör ha en relevant ingenjörsutbildning, med fördel byggteknisk inriktning. Har du skaffat dig motsvarande kunskaper på annat sätt är detta också intressant för oss. Det är viktigt att du har erfarenhet från byggsektorn och helst prefab, där du fått god förståelse för komplex projektförsäljning och byggtekniska frågeställningar.

Vi förväntar oss att du har ett gott affärssinne, med en uttalad förmåga att skapa långsiktiga ochförtroendefulla relationer. Du drivs av att sätta mål, skapa affärer och överträffa förväntade resultat.

Dokumenterad chefserfarenhet är en fördel men inte ett krav, då personliga egenskaper och erfarenhet från liknande verksamhet väger tyngre. Kunskap kring entreprenadjuridik med tyngdpunkt på ABM/ABT värderas.

Krav för tjänsten är också: Svenskt B-Körkort, att du behärska svenska och engelska på mycket god nivå. Du behöver också ha möjlighet att resa över din region.

Placering 
Tjänsten är placerad i Kvicksund och du rapporterar till divisionschefen för Abetong Division Hus Mellansverige.

Övrig information 
Vår nuvarande försäljningschef har valt att gå vidare till nya utmaningar och vi söker nu en efterträdare som kan ta oss vidare till nya höjder.

Ansökan 
Idenna rekrytering samarbetar vi med Technogarden Engineering Resources.
För frågor om tjänsten, vänligen kontakta Desiré Thylander 0739-80 83 94 eller Karin Segerholm 070-616 50 40.Vi ser fram emot din ansökan snarast med CV och personligt brev. Vi bearbetaransökningar löpande, så vänta inte med att visa ditt intresse för tjänsten.

Varmt välkommen med din ansökan!

Ansök här!

executiveeffect annons

Så når du ledningsassistenterna på Sveriges största bolag

Annons

Chefsassistenten har en central roll i företagets verksamheten och är inblandad i de flesta projekten som ledningen jobbar med. Rollen har utvecklats under de senaste åren, den har fortfarande kvar grunden med supporten men många får större ansvar. Redan idag är det många i rollen Executive Assistent som har en plats i ledningsgruppen och har eget budgetansvar. Många är strategiska bollplank till sina chefer.

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV






adapt to survive

 

Expertråd

Jessica Jincén

Kostnadsfri snabbkurs som hjälper dig att sälja på den digitala arenan

Aktuellt

Business Region Göteborg fick i början av veckan en förfrågan från Partille kommun om att skapa en snabbutbildning för att öka den digitala kompetensen hos de lokala företagarna. Detta resulterade i två workshopserier som genomförs nästa vecka. Men med julhandeln med fysiska restriktioner runt hörnet visade sig behovet vara stort i hela regionen.

per furumo 1 2

7 tips: Så leder du framgångsrikt på distans

Expertråd

”Kräv att alla har kameran på. Det borde vara en självklarhet men är det inte. Oartighet är aldrig, i något sammanhang, bra”. Skriver Per Furumo i sin artikel om framgångsrikt digitalt ledarskap.

emma engebretzen

Emma Engebretzen: Algoritm för framgångsrika säljbeteenden

Expertråd

Möt Emma Engebretzen, Country Manager på Assessio. För Saleseffect berättar hon vilka säljbeteenden som är framgångsrika för en säljare 2021.

christer b jansson

Säljexperten varnar! ”Gå inte i fällan förberedelse till förbannelse”

Expertråd

I denna krönika skriver säljexperten Christer B Jansson om hur viktigt det är att du som leder säljare, inte fastnar i fällan och tillåter en kultur där det är ok för säljarna smita från att göra det verkliga jobbet.

Michelle Dandenell

Michelle Dandenell: Utveckla ditt personliga varumärke och öka din försäljning

Expertråd

I denna krönika uppmanar varumärkesstrategen Michelle Dandenell, försäljningschfer, säljledare och säljare att boosta era personliga varumärken så kommer ni lyckas bättre med era affärer.

saljare

Så rekryterar du säljare som ska arbeta online

Expertråd

Vi på Saleseffect bad expertskribent Christer B Jansson att fundera över vad man ska tänka på inför och under rekryteringen av säljare som ska jobba online. Här kan du läsa Christers krönika om urvalsmetoder.

per furumo 1 2

Per Furumo: Så når du fram i digitala möten

Expertråd

I denna krönika skriver Per Furumo som är expert i talarträning, retorik och presentation om hur du ska agera för att lyckas med dina digitala möten.

2020

Så har 2020 förändrat din kund

Expertråd

Under rådande pandemi har allt fler valt att spendera ännu mer tid online – och 30 procent av de nordiska konsumenterna uppger att deras nya uppkopplade tid är permanent. Vet du vad ditt företag måste göra för att framgångsrikt möta den digitala transformationen? Här bjuder Origo Group på 3 tips hur du möter upp kundernas nya beteende:

Verktyg

salesbox 1

Salesbox CRM för konsultbolag utökas med beläggningsrapporter & en rekryteringspipeline

Verktyg

Som en del i strategin att hjälpa konsultbolag att bli mer effektiva och få en bättre överblick av sina konsulters bokade och framtida uppdrag och beläggningsgrader inkluderar nu Salesbox smarta och automatiserade beläggningsrapporter i sitt CRM för konsultbolag.

salesbox

Salesbox lanserar unikt CRM för konsultbolag

Verktyg

Salesbox – ett Europeiskt Saas-bolag från Stockholm – lanserar nästa generations CRM för konsultbolag för att effektivisera försäljning, CV-hantering samt matchning av konsulter och underkonsulter.

föreläsare om försäljning

Lista: Nio Topp100 föreläsare om försäljning

Verktyg

Här presenterar vi dellistan nio föreläsare om försäljning som kvalat in på stora talarlistan för 2020. Listan Sveriges 100 populäraste föreläsare och moderatorer 2020 är framtagen med ambitionen att inspirera och underlätta för dig som ska boka talare till ditt event eller din konferens.

Foto: Pixabay

LISTA: 10 system för e-signering av affärsavtal

Verktyg

Det är säkert, snabbt och smidigt. Effektivisera er försäljning genom att digitalisera era avslut. Saleseffect listar 10 system för e-signering av affärsavtal.

Gustaf Hammarlöf och Kathrine Hogseth med kollegorna på CRM-Konsulterna

CRM-Konsulternas smarta köapp räddning för butiker

Verktyg

När Hack the Crisis nyligen genomfördes var inriktningen coronapandemin och idéer för att rädda liv, samhälle och näringsliv. CRM-konsulterna uppmärksammades för sin smarta digitaliserade köhanterings-app, baserad på QR-koder.

AKTUELLA ERBJUDANDEN

Lediga Jobb

  • Försäljningschef
  • Försäljningschef Hjältevadshus
  • Vill du vara med om Lyytis takeover i Sverige?
  • Visit Dalsland söker en marknads- och försäljningschef
  • Försäljningschef till Pool Store

PÅ NYTT JOBB

pehr dunger head of sales

Pehr Dunger ansluter till Ateles som Head of Sales

Karriär

Pehr Dunger tillträder som säljansvarig den 1 januari 2021. Med över 20 års erfarenhet av digital handel från att sälja bl.a. Episerver, Adobe, Salesforce och Centra kommer Pehr med bred kunskap och förståelse för kunders affärer och olika plattformar.

Mikael Magnusson

Mikael Magnusson är ny affärschef på Tyréns

Karriär

Mikael Magnusson har utsetts till affärschef för affärsområde Konstruktion & Installation Nord på Tyréns. Mikael kommer närmast från en roll som avdelningschef för Tyréns avdelning byggprojektering i Umeå.

claes meldgaard 1

Claes Meldgaard blir KappAhls nya försäljningsdirektör

Karriär

Claes Meldgaard har utsetts till ny försäljningsdirektör på KappAhl. Claes Meldgaard, som har en gedigen ledarskaps- och branscherfarenhet, kommer från en tjänst som tf vd på Stayhard och han tillträder sin nya tjänst på KappAhl i början av mars 2021.

ola mellstrom

Dansk robotjätte Sverigesatsar med ny försäljningschef

Karriär

Ola Mellström blir försäljningschef för Universal Robots i Sverige. Det är ett led i den danska robottillverkarens satsning på den svenska marknaden.

DEFA anställer ny Sales & Market Director för e-mobility och Lighting

DEFA anställer ny Sales & Market Director för e-mobility och Lighting

Karriär

DEFA har anställt Jon Faglöv som ny Sales & Market Director för e-mobility & Lighting i DEFA Sverige. Faglöv kommer senast från rollen som försäljningschef på Schneider Electric.

Johan Dahlqvist, Försäljningschef

Ny försäljningschef på Acetec

Karriär

Älvsbyn företaget Actec med fokus på utveckling och tillverkning av produkter inom luft, klimat och energiteknik rekryterar ny försäljningschef.

1 januari 2021 tillträder Peter Tillberg som ny försäljningschef på Abkati.

Ny försäljningschef på Abkati

Karriär

Abkati rekryterar Peter Tillberg som ny försäljningschef. Tillberg har en lång erfarenhet av ledarskap på olika nivåer och kommer närmast från rollen som regionchef på Lantmännen Maskin.

catherine zanetti ar ny projektsaljare pa bjelin i stockholm.

Ny projektsäljare i Bjelins Stockholms-showroom

Karriär

Cathrine Zanetti började som projektsäljare på Bjelin den 1 september. Med showroomet på Sibyllegatan 38 i Stockholm som bas hjälper hon inredare och arkitekter att hitta slitstarka och hållbara golv till inredningsprojekt för både hem och offentliga miljöer.

Ny försäljningschef till Tunstall

Karriär

Hon har varit både BID Manager och Service Manager Tunstall. Nu tar hon över rollen som försäljningschef efter Johan Lenander som blir ny vd.

anna larsson

Anna Larsson ny säljdirektör lokala mediehus på Stampen Media

Karriär

Stampen Media rekryterar Anna Larsson till rollen som säljdirektör lokala mediehus.

Mest läst

Lon-2020

Vilken lön borde jag ha som försäljningschef?

Undrar du om din lön är marknadsmässig? Vi har tagit fram statistik över vilken lön du som försäljningschef borde ha.
skärmavbild 2020 06 10 kl. 10.45.37

Nu kan du genomföra escape room digitalt med dina anställda

Amerikanska Tryreason har lanserat ett digitalt Escape room för 10 - 100 personer.
charbel

Charbél Gabro vinner Stora Målpriset 2020

Priset har till syfte att uppmärksamma en extraordinär insats som visat på förmåga att få andra att växa, prestera bättre och nå sina mål. Instiftare är företaget P&P Meetings med start 2012.
magnus tummalid

Magnus: Digital mötesstruktur är nyckeln till en flexibel säljorganisation

Magnus Tummalid, head of sales, för B2B på Ess Group delar med sig av lärdomar kring hur du skapar en flexibel och snabbrörlig säljorganisation.

Lista: 20 CRM-system som effektiviserar ditt säljarbete

Räcker ditt minne och dina Excel-listor inte till längre? Här listar Saleseffect ett urval av CRM-system som strukturerar upp ditt arbete.
Foto: Pixabay

LISTA: 10 system för e-signering av affärsavtal

Det är säkert, snabbt och smidigt. Effektivisera er försäljning genom att digitalisera era avslut. Saleseffect listar 10 system för e-signering av affärsavtal.
experter-telefonforsaljning

Experterna: Så lyckas du med telefonförsäljning

I tider av distansjobb blir telefon ett viktigt arbetsredskap. Tre experter svarar på hur du ska göra för att lyckas med telefonförsäljningen.

 

Saleseffect.se – Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar som försäljningschef
Eventeffect Nordic AB, Falugaran 3, 113 32 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Vi använder cookies för att se till att vi ger dig den bästa upplevelsen på vår hemsida. Om du fortsätter att använda den här webbplatsen kommer vi att anta att du godkänner detta.Ok