Saleseffect
  • Topp50 Säljcoacher
    • Topp50 Säljcoacher 2023
    • Topp50 Säljcoacher 2022
    • Topp50 Säljcoacher 2021
  • Hitta Säljcoach
  • Utbildningar
  • Profiler
  • Säljstöd
    • Aktiveringsbolag
    • CRM
    • CRM för fältsäljare
    • Customer Success system
    • Databas och informationsbolag
    • Digital signering
    • E-post marknadsföring
    • Kickoff
    • Kreditbolag
    • Kundtjänstsystem
    • Kundundersökningar verktyg
    • Lead generation-verktyg
    • Leasing & Finansiering
    • Marketing automation
    • Marknadsföringsverktyg
    • Offertverktyg
    • Profilbolag
    • Prospekteringsverktyg
    • Rekryteringsbolag med säljprofil
    • Säljcoach
    • Säljstödssystem
  • Expertråd
  • Karriär
    • PLATSANNONSER
  • Partners
    • STOCKHOLM MEETING SELECTION
    • KONCEPT & EVENT
    • TEKNISKA MUSEET
    • Middlepoint
    • Informationsteknik
    • Golfbaren
    • Mercell
    • Säljarnas
    • Booky.se
    • Delegia
    • SuperOffice
    • Resly
    • BSC Business Service Club
    • Oneflow
    • River jump
    • Svea Leasing
    • Nya Ledarskapet
    • Mindley
  • Om oss
Skip to content
2022-12-18 | Annons | BSC Business Service Club | Native

Rutinerad räv med känsla för detaljer

Svea Fröjd på eventbolaget BSC Business Service Club är en av få seniora producenter inom event och tv. Hon har ett smittande leende och en absolut närvaro. Hon framhåller vikten av allas insats, berättar om sin kärlek till galor och stora projekt och säger att hon känner sig som en rutinerad gammal räv.

Rutinerad räv med känsla för detaljer
-Jag har varit med så länge att jag känner mig som en gammal räv. Foto: Alexander Wedin. Tack till Space.

Vad är det bästa med att vara en gammal räv?

– Att man har en hel pool av erfarenhet att håva ur. Jag kan snabbt förstå vad ett projekt behöver och jag kan jobbet. Det är också härligt att konstatera att det fortfarande är lika roligt att jobba med events och jag lär mig nya saker hela tiden.

Svea Fröjd arbetar som senior producent på Business Service Club. BSC är eventbyrån som tar sig an stort som smått och arrangerar allt från exklusiva middagar till internationella digitala konferenser med otaliga talare och tusentals inbjuda.

– Vi är duktiga på att skapa nära relationer med våra kunder på ett professionellt sätt. Det är jag stolt över. Som person är jag lojal mot den som ger mig förtroendet. Mina kunder får mitt yttersta.

Hur är det att jobba med dig?

– Jag är känd för att utse chefer. Det är jätteviktigt att alla som jobbar med ett event förstår att allas insats är lika värdefulla, stort som smått och jag är bra på att delegera ansvar.

Idag är Svea Fröjd senior i eventbranschen, men det började i Örebro med jobb som försäljare, lite sång och uppdrag som konferencier vid sidan om. När önskan om att stå på scen växte sa hon upp sig och flyttade till Stockholm. Hon tog lektioner vid en privatteater, agerade och regisserade.

– På teatern lärde jag mig att man måste ta allt på största allvar för att slutresultatet ska bli bra. Min lärdom blev att detaljerna betyder allt och att det krävs repetition för att tajmingen ska sitta.

Rutinerad räv med känsla för detaljer
Foto: Alexander Wedin. Tack till Space.

2001 var året när Friends vann Melodifestivalen med låten Lyssna till ditt hjärta och Svea fick ett ovanligt uppdrag. Com Hem ville erbjuda sina kunder en sändning via internet under tiden huvudsändningen visades på tv. Det var en av de första digitala sändningarna i Sverige. Svea Fröjd agerade flygande reporter med ett par kollegor bakom kamera och i en liten OB-buss. Man blandade live med förinspelade intervjuer med både medverkade och sminköser. Under rösträkningen sprang Svea och hennes crew runt i green room och intervjuade artisterna. Com Hems abonnenter fick det året en helhetsupplevelse.

Året därpå gjorde Melodifestivalen helt om, man gav sig ut på turné och nu fick alla ta del av stämningen i green room.

Hur har arbetet som digital producent förändrats genom åren?

– Tekniken har såklart utvecklas, men jobbet är detsamma. Digitala sändningar handlar om att blanda inspelat material med ett bra flöde live.

Vad betyder hybridsändning och är det dyrt?

– Det är inte svårare än att man sänder från olika destinationer. Det kan vara lite kostsamt, men en hybridsändning är i sig inget svårt och man kan välja att göra det kostnadseffektivt såklart. Det blir ofta en roligare upplevelse för tittaren.

Innan vi skiljs passar jag på att fråga om det är några events som hon drömmer lite extra om att få jobba med nu när pandemin är över. Svea Fröjd ler och svarar:

– Mitt hjärta slår för galor. Jag älskar att jobba med den där typen av riktigt stora komplexa events.

För mer info: www.bsc.se

BSC logga vit bakgrund

Hire us. Be amazed.

BSC Business Service Club is an established full-service event agency founded in 1987. We offer companies innovative, unique and tailored solutions for conferences, events and travels abroad.

Every year we arrange and produce events in Sweden and abroad for groups within the 10-1000 people range. Our clients are everything from well-known global brands/companies to midsize and smaller Swedish companies.

We will provide you with top-class service, creative ideas and suggestions whilst keeping your budget in mind.

OUR BUSINESS AREAS:
1. Conferences
2. BSC Travel
3. Event production – live
4. Digital and/or hybrid events
5. Event Decoration
6. BSC Delivery
7. Sweden Visitors / Incoming
8. Event Payment Partner
9. Event Film Production
10. Invitations and participant handling

SUPPORTIVE
BSC Premium Service – extra service and separate pricelist

CONTACT

Welcome to contact me for more info about BSC Event and Travel!

Annika Duckmark BSC Event

Annika Matseng-Duckmark, Key Account Manager

[email protected]
+46 (0)8-442 19 76

BSC Business Service Club and BSC Travel

Office: +46 8702 0070
Email: [email protected]
Visiting: Arenavägen 47, Globen, Stockholm

www.bsc.se

Need inspo? Check out our previous events

 

AKTUELLA ERBJUDANDEN

Emistell Sajt Modul 300 x 250 px


Lediga Jobb

PÅ NYTT JOBB

saleseffect jobb

Nya jobb för sälj- och marknadsproffs i flera branscher — Vecka 45, 2025

Karriär

Här är senaste veckans nya jobb inom försäljning, marknadsföring och butik. Från dagligvaruhandeln och hotell till industri och internationella uppdrag – ledande och operativa roller med start redan den här veckan.

Marco Ortolani tar över som ny affärsutvecklare på IHM

Marco Ortolani tar över som ny affärsutvecklare på IHM

Karriär

IHM Business School har utsett Marco Ortolani till sin nya affärsutvecklare, en roll som förväntas spela en nyckelfunktion i skolans expansionsplaner.

saleseffect jobb

Nya sälj- och marknadsjobb i hela landet — Vecka 44, 2025

Karriär

Här är senaste veckans nya jobb för dig inom försäljning, marknad och ledarskap. Från butik och service till industri, finans och FMCG – urvalet spänner över hela landet och Norden.

saleseffect jobb

Nya jobb för sälj- och marknadschefer — Vecka 43, 2025

Karriär

Här är de nya tjänsterna för dig inom försäljning, marknad och retail. Vi sammanfattar senaste veckans jobb – från retail och FMCG till industri, energi och säkerhet – med ansvar och profil som efterfrågas samt när ansökningarna stänger.

Sandra Löwgren tar rodret för försäljning på Ioffice – nya mål och struktur i sikte

Sandra Löwgren tar rodret för försäljning på Ioffice – nya mål och struktur i sikte

Karriär

Ioffice stärker sitt ledarskap genom att utnämna Sandra Löwgren till ny försäljningschef. Med en bakgrund från Hemnet och tech-/konsultbranschen får hon i uppdrag att strukturera försäljningsprocessen och driva bolaget mot ambitiösa tillväxtmål.

Vend förstärker ledningen – Yale Varty tillsätts som ny Chief Commercial Officer

Vend förstärker ledningen – Yale Varty tillsätts som ny Chief Commercial Officer

Karriär

I en strategiskt viktig rekrytering tillförs Vend en ledare med bred internationell erfarenhet för att driva den kommersiella tillväxten framåt. Yale Varty (40) tar plats i koncernledningen och tillträder som CCO den 15 december 2025.

saleseffect jobb

Nya sälj- och marknadsjobb över hela landet — Vecka 42, 2025

Karriär

Här är en genomgång av de nya sälj- och marknadsrollerna som publicerades under den senaste veckan. Från dagligvaruhandel och B2B-industri till media, sport och fordonshandel – urvalet spänner brett och flera tjänster har ansökningsfrist redan i morgon.

Andreas Birgersson utsedd till ny försäljningsansvarig på Diplomat Dörrar

Andreas Birgersson utsedd till ny försäljningsansvarig på Diplomat Dörrar

Karriär

Med en gedigen bakgrund inom försäljning och ledarskap ska han stärka företagets kundrelationer, affärsutveckling och strategiska mål.

saleseffect jobb

Nya jobb inom sälj och marknad — Vecka 41, 2025

Karriär

Här är senaste veckans nya jobb för dig inom försäljning och marknadsrelaterade roller. Vi sammanfattar aktuella rekryteringar – från dagligvaruhandel och hotell till SaaS, industri och offentlig sektor.

saleseffect jobb

Nya ledarjobb inom sälj – från retail till SaaS — Vecka 40, 2025

Karriär

Här är senaste veckans nya jobb för dig inom försäljning och marknad. Ledarroller dominerar – från butik och FMCG till SaaS, industri, fordonsaffärer och media.

Mest läst

Så fungerar AIDA-metoden

Så fungerar AIDA-metoden – från uppmärksamhet till handling

Hur får du en kund att först lägga märke till ditt budskap, sedan bli intresserad, vilja ha din produkt – och slutligen köpa den? Svaret finns i en av de mest klassiska och beprövade marknadsföringsmodellerna: AIDA-metoden.
Så skriver du mailet som leder till kundmöte - BLUF-metoden: "Bottom Line Up Front"

Så skriver du mailet som leder till kundmöte – BLUF-metoden: ”Bottom Line Up Front”

I en värld där inkorgen svämmar över av generiska säljpitchar är det avgörande att ditt mejl sticker ut. Att skriva ett säljmejl som leder till ett kundmöte kräver mer än bara en lockande rubrik – det handlar om att skapa relevans, visa värde och göra det enkelt för mottagaren att säga ja.
Se hur du ligger till! Detta är snittlönerna inom försäljning 2025

Se hur du ligger till! Detta är snittlönerna inom försäljning 2025

Baserat på årets Lönebarometer som varje år genomförs på uppdrag av Säljarnas Riksförbund presenterar vi här snittlönerna inom försäljning. Här kan du se hur du ligger till!
Retorikexperten: Det finns inget smartare än att ställa dumma frågor

Retorikexperten: Det finns inget smartare än att ställa dumma frågor

Vi är alla med om det lite nu och då. Att inte våga fråga, att framstå som okunniga och dumma. Prestige segrar över förnuft.
Situationsanpassat ledarskap i rollen som försäljningschef

Situationsanpassat ledarskap i rollen som försäljningschef

Att leda ett säljteam är en komplex uppgift som kräver mer än bara produktkunskap och erfarenhet. Genom att tillämpa situationsanpassat ledarskap kan du som säljchef optimera ditt teams prestationer och skapa en dynamisk arbetsmiljö.

 

Saleseffect.se – Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar som försäljningschef
Saleseffect Nordic AB C/o Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Executiveeffect.se | Passioneffect.se | Eventeffect.se| Influencereffect.se | Greatplacesinsweden.com