Saleseffect
  • Topp50 Säljcoacher
    • Topp50 Säljcoacher 2023
    • Topp50 Säljcoacher 2022
    • Topp50 Säljcoacher 2021
  • Utbildningar
  • Profiler
  • Säljstöd
    • Aktiveringsbolag
    • CRM
    • CRM för fältsäljare
    • Customer Success system
    • Databas och informationsbolag
    • Digital signering
    • E-post marknadsföring
    • Kickoff
    • Kreditbolag
    • Kundtjänstsystem
    • Kundundersökningar verktyg
    • Lead generation-verktyg
    • Leasing & Finansiering
    • Marketing automation
    • Marknadsföringsverktyg
    • Offertverktyg
    • Profilbolag
    • Prospekteringsverktyg
    • Rekryteringsbolag med säljprofil
    • Säljcoach
    • Säljstödssystem
  • Expertråd
  • Karriär
    • PLATSANNONSER
  • Partners
    • STOCKHOLM MEETING SELECTION
    • KONCEPT & EVENT
    • TEKNISKA MUSEET
    • Middlepoint
    • Informationsteknik
    • Golfbaren
    • Mercell
    • Säljarnas
    • Booky.se
    • Delegia
    • SuperOffice
    • Resly
    • BSC Business Service Club
    • Oneflow
    • River jump
    • Svea Leasing
    • Nya Ledarskapet
    • Mindley
  • Om oss
Skip to content
2025-03-04 | Annons | Mindley | Native

Camilla Cederlund – Månadens Mindley profil

Kommunikation ska förena – inte skapa missförstånd. Månadens Mindley Profil är Camilla Cederlund, en föreläsare och utbildare som brinner för att hjälpa människor att förstå varandra bättre. Genom att avslöja de osynliga mönstren i vår kommunikation skapar hon insikter som leder till starkare relationer och bättre samarbete.

Camilla Cederlund - Månadens Mindley profil

Kommunikation ska förena – inte skapa stress

Varje månad får du möjligheten att lära känna en av våra utvalda föreläsare lite närmare. Den här gången möter vi Camilla Cederlund, en inspirerande talare, utbildare och entreprenör som brinner för att förbättra mänsklig kommunikation.

Camilla har en unik förmåga att se de osynliga mönstren i vårt sätt att tala med varandra – eller kanske snarare förbi varandra. Hennes resa började efter tsunamin 2004, då hon insåg hur kort livet är och hur mycket tid vi lägger på missförstånd och konflikter. Det blev startskottet för en djupgående nyfikenhet kring retorik, ledarskap och kommunikation.

Idag hjälper hon organisationer att bygga arbetsgrupper där kommunikation inte bara är ett verktyg – utan ett kitt som skapar sammanhållning, förståelse och framgång. Camilla kombinerar forskning med storytelling, interaktion och humor för att skapa föreläsningar som inte bara ger insikter – utan förändrar hur vi bemöter varandra i vardagen.

Hur kan vi bli bättre på att verkligen förstå varandra och undvika onödiga konflikter? Låt oss ta reda på mer!

Om vi verkligen ska lära känna dig, Camilla, vem är du då?

Jag är en person som brinner för kommunikation och mänskliga relationer. Det som gör mig unik är min förmåga att se mönster i hur vi kommunicerar – och hur vi ibland pratar runt varandra istället för med varandra.

Min resa började efter tsunamin 2004, då jag insåg hur kort livet är och hur mycket tid vi lägger på missförstånd och konflikter. Det väckte en nyfikenhet som senare ledde mig till att studera retorik, ledarskap och organisation.

Idag är jag talare, utbildare och entreprenör, med en tydlig mission: att hjälpa människor att förstå varandra bättre och skapa arbetsgrupper där kommunikation blir ett sammanhållande kitt istället för en källa till stress.

Jag drivs av att se människor få insikter, våga testa nya sätt att kommunicera och uppleva hur små förändringar kan göra stor skillnad. För mig handlar det inte bara om att utbilda – utan om att skapa verklig förändring.

Vad inspirerade dig att bli talare och hur gör du för att engagera din publik på djupet?

Min passion för kommunikation växte fram genom en kombination av min bakgrund inom skådespeleri och min fascination för mänskligt beteende. När jag utbildade mig till skådespelerska blev det tydligt hur mycket vi speglar varandra och hur samspelet mellan människor påverkar allt – från arbetsplatser till personliga relationer.

Det som driver mig är att göra komplexa ämnen levande och tillgängliga. Jag engagerar min publik genom att kombinera forskning med storytelling, humor och interaktion. Människor minns inte bara fakta – de minns känslan de hade i rummet.

Därför skapar jag upplevelser snarare än föreläsningar. Jag utmanar, ställer frågor och får människor att reflektera över sitt eget beteende. Målet är att de inte bara ska lyssna – jag vill att de ska känna och agera.

Vilket ögonblick i din karriär har varit mest minnesvärt och varför?

Ett av de mest minnesvärda ögonblicken var när jag såg en grupp barn i min teatergrupp stötta en blyg tjej på ett sätt som fick henne att växa och våga ta plats. Det blev en stark påminnelse om att trygghet och tillit kan förändra allt – och att vi kan skapa samma kultur i arbetslivet.

Ett annat ögonblick som stannat kvar hos mig var efter en föreläsning där jag återkom till samma grupp med jämna mellanrum. En kvinna kom fram till mig och sa:

”Tack. För första gången känner jag mig som en del av den här gruppen, och att de andra faktiskt lyssnar på mina tankar och åsikter.”

Den meningen slog an något djupt i mig. Det är precis det som kommunikation handlar om – att skapa en känsla av samhörighet, där alla får utrymme att bli hörda. Att få vara en katalysator för den typen av förändring, både i arbetslivet och privatlivet, är det som gör mitt arbete meningsfullt.

Vill du boka Camilla till ert nästa event eller ledningsmöte? Hör av dig till oss på Mindley så hjälper Johanna, en av våra rådgivare, dig!


Mindley - Framtidens talarbyrå med fokus på engagemang och transformation

Mer om: Mindley – Framtidens talarbyrå med transformation och engagemang i fokus

Mindleys vision är att vara framtidens talarbyrå. För oss handlar framtiden om att skapa aktiv förändring och utveckling. Genom att erbjuda föreläsare, utbildare och experter, omvandlar vi inspiration till handling och skapar tillfällen som blir katalysatorer för tillväxt och nya perspektiv. Vi strävar efter upplevelser som driver varaktig förändring och framsteg.

Läs mer på Mindleys hemsida här.


Läs också: Jens Edgren – Veckans Mindley profil

Mindley – Vi skapar inspiration som leder till handling

På Mindley förstår vi att inspiration är grunden för all utveckling, men det är bara början. Vi vet också att en framgångsfaktor är att matcha rätt expert med rätt behov – vare sig det handlar om en föreläsare, talare, workshopledare, rådgivare eller moderator. Vårt mål är att förvandla de insikter och den energi som en inspirerande upplevelse ger till konkreta resultat och varaktig förändring - transformation.

Du har kanske känt det själv – kraften i en talare som berör. Det kan vara en ny tanke, en insikt eller en glädjefylld igenkänning. Men vad händer sedan? Vår roll är att säkerställa att den inspirationen får leva vidare och skapa verklig effekt.

Mindley är inte en vanlig talarbyrå. Vi är en katalysator för transformation och utveckling. Genom nära relationer med Sveriges främsta föreläsare och experter kan vi erbjuda skräddarsydda lösningar som går bortom scenens strålkastarljus. Vi vill att varje uppdrag ska skapa bestående värde för våra kunder.

Oavsett om ni vill motivera era medarbetare, lyfta innovationkulturen, eller få nya perspektiv på exempelvis ledarskap, AI, säkerhet, välmående och hållbarhet, säkerställer vi att ni hittar rätt person för uppgiften. Vår styrka ligger i att förstå era behov på djupet och koppla dem till en expert som kan inspirera, vägleda och skapa resultat.

Tillsammans med våra kunder formar vi framtidens förmedlingstjänst – meningsfulla upplevelser som omvandlar inspiration till konkret handling och varaktig transformation. Vi skapar förutsättningar som leder till hållbar utveckling och långsiktig framgång.

Kontakta oss!

Epost
[email protected]

Telefon
+46 70 813 33 07

Rod annonsera NY 700x350 pxl

AKTUELLA ERBJUDANDEN

Emistell Sajt Modul 300 x 250 px


Lediga Jobb

  • Key Account Manager Stockholm
  • Hummingbird söker en Säljledare
  • Försäljningschef fastighet BOSCH och IVT Värmepumpar
  • Försäljningschef Veddesta
  • Försäljningschef sökes till Sesol i Örebro
  • Säljfokuserad VD till greentech-bolag som är i uppbyggnadsfas!
  • Försäljningschef till Realtime Embedded
  • Försäljningschef contracted sales Scandic
  • Regionchef till Coca-Cola Europacific Partners – Region Öst!
  • Bravida söker försäljningschef till region Vänern

PÅ NYTT JOBB

Litium stärker försäljningsledningen – rekryterar ny CCO för tillväxt

Litium stärker försäljningsledningen – rekryterar ny CCO för tillväxt

Karriär

Det svenska e-handelsbolaget Litium har utsett Andreas Granath till ny Chief Commercial Officer (CCO). Rekryteringen är en del av företagets strategi för att accelerera sin kommersiella tillväxt och stärka sin position på marknaden.

Så ser säljprovisionerna ut i Norden, Europa, Japan och USA

Så ser säljprovisionerna ut i Norden, Europa, Japan och USA

Inspiration

Du har förstås järnkoll på hur det ser ut i Sverige men hur provisioner och incitament utformas varierar kraftigt mellan olika länder. Vi har kollat upp hur säljprovisionerna ser ut i Norden, Tyskland, Frankrike, Storbritannien, Japan och USA – intressant läsning oavsett om du funderar på utlandsjobb eller inte.

Lyckas med lönesamtalet – konkreta tips för dig som jobbar med försäljning

Så maxar du lönesamtalet som försäljningschef – fem konkreta tips

Karriär

Lönesamtalet är ett tillfälle att prata prestation, potential och framtid. För dig som försäljningschef handlar det inte bara om din lön – utan om hur din roll och insats värderas i organisationen. Här är checklistan du inte vill missa.

Erik Rehn ny Chief Revenue Officer på ABAX

Erik Rehn ny Chief Revenue Officer på ABAX

Karriär

Med fokus på marknadsexpansion och nya affärsdialoger tar Erik Rehn plats i ledningen hos ABAX för att driva den europeiska tillväxtresan.

Nina Wahlgren Gill ny försäljnings-direktör i Martin & Servera Restauranghandel

Nina Wahlgren Gill ny försäljnings-direktör i Martin & Servera Restauranghandel

Karriär

Nina Wahlgren Gill blir försäljningsdirektör med ansvar för privata kunder på Martin & Servera Restauranghandel. Hon kommer närmast från Sysco och rollen som Program director & Business Lead ERP.

Manpowers jobbcoachs bästa tips inför intervjun

Manpowers jobbcoachs bästa tips inför intervjun

Karriär

Att bli kallad till en jobbintervju är både spännande och nervöst och förberedelserna kan vara avgörande för hur det går. Hur ska du klä dig? Vilka frågor bör du ställa och vilka ska du undvika? Jobbcoachen Helena Jälthammar berättar hur du ökar chanserna att landa drömjobbet.

Mäklarhuset anställer ny försäljningschef för storstäderna

Mäklarhuset anställer ny försäljningschef för storstäderna

Karriär

Oscar Larsson-Selenius blir försäljningschef för Stockholm med omnejd, Göteborg och Malmö. Hans bakgrund är bred och är en kombination av försäljning, tillväxt och att driva företag. Han är utbildad fastighetsmäklare och har varit både kontorsägare och konsultmäklare på andra mäklarkedjor. Han tillträder tjänsten den 1 mars i år.

Martin Ragnar ny försäljningschef för region Mellan på Swecon

Martin Ragnar ny försäljningschef för region Mellan på Swecon

Karriär

Martin Ragnar kommer närmast från Toyota Material Handling där han tidigare jobbade som säljare men senast som chef för region Öst. Han har lång erfarenhet inom maskinförsäljning och uthyrning samt erfarenhet av att leda säljande personal med fokus på tillväxt.

Ingrid Ytre-Arne ny Customer Success Manager hos Junglemap

Ingrid Ytre-Arne ny Customer Success Manager hos Junglemap

Karriär

Ingrid kommer senast från rollen som innehållsanalytiker på Viaplay och ger sig nu in i en ny roll, i en ny bransch, något hon ser fram emot med stor tillförsikt.

Peter Bodin ny försäljningschef hos ebm-papst

Peter Bodin ny försäljningschef hos ebm-papst

Karriär

Peter Bodin har tillträtt rollen som försäljningschef för avdelningen Ventilation-Retrofit. Med en gedigen bakgrund inom teknik och försäljning samt lång erfarenhet från ventilationsbranschen, är Peter väl förberedd för att leda och utveckla företagets Retrofit-erbjudande.

Mest läst

Rekrytera rätt säljare!

Rekrytera säljare – här är 30 rekryteringsföretag specialiserade på sälj

Att rekrytera rätt säljare är avgörande för ditt företags framgång. Nedan presenterar vi en lista över rekryteringsföretag som är specialiserade på att hitta kompetenta säljare.
20 säljböcker som hjälper dig toppa din försäljning

Inspiration: 25 säljböcker som hjälper dig toppa din försäljning

Som den inbitna säljaren du är vill du förstås alltid trimma din försäljningsteknik. Här en lista med 25 säljböcker med alltifrån gamla klassiker till nyare säljböcker!
Se hur du ligger till - så här stora är säljares budgetar och rörlig löneandel

Se hur du ligger till – så här stora är säljares budgetar och rörliga löneandel

Baserat på svaren från drygt 4 100 personer inom försäljningsyrket i Sverige presenterar vi här resultatet från Lönebarometern som visar hur stora budgetar Sveriges säljare har och hur stor del av lönen som är rörlig. Lönebarometern genomförs varje år på uppdrag av Säljarnas Riksförbund.
Retorikexperten: Det finns inget smartare än att ställa dumma frågor

Retorikexperten: Det finns inget smartare än att ställa dumma frågor

I denna krönika skriver retorikexperten Per Furumo om vikten av att våga fråga.
Från skeptiker till relationsbyggare: Så bemöter du varje kundtyp med precision

Från skeptiker till relationsbyggare: Så bemöter du varje kundtyp med precision

Varje kund är unik, men de flesta följer mönster som går att identifiera. Säljare som lär sig känna igen olika kundtyper och anpassa sin kommunikation därefter har ett tydligt övertag. Här är de vanligaste kundprofilerna – och strategierna som får dem att säga ja.

 

Saleseffect.se – Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar som försäljningschef
Saleseffect Nordic AB C/o Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Executiveeffect.se | Passioneffect.se | Eventeffect.se| Influencereffect.se | Bestplacesinsweden.com