Saleseffect
  • Topp50 Säljcoacher
    • Topp50 Säljcoacher 2025
    • Topp50 Säljcoacher 2024
    • Topp50 Säljcoacher 2023
    • Topp50 Säljcoacher 2022
    • Topp50 Säljcoacher 2021
  • Hitta Säljcoach
  • Utbildningar
  • Profiler
  • Säljstöd
    • Aktiveringsbolag
    • CRM
    • CRM för fältsäljare
    • Customer Success system
    • Databas och informationsbolag
    • Digital signering
    • E-post marknadsföring
    • Kickoff
    • Kreditbolag
    • Kundtjänstsystem
    • Kundundersökningar verktyg
    • Lead generation-verktyg
    • Leasing & Finansiering
    • Marketing automation
    • Marknadsföringsverktyg
    • Offertverktyg
    • Profilbolag
    • Prospekteringsverktyg
    • Rekryteringsbolag med säljprofil
    • Säljcoach
    • Säljstödssystem
  • Expertråd
  • Karriär
    • PLATSANNONSER
  • Partners
    • Golfbaren
    • Säljarnas
    • Booky.se
    • Delegia
    • Resly
    • River jump
    • Svea Leasing
    • Nya Ledarskapet
    • Mindley
  • Om oss
Skip to content
2025-10-12 | Mindley | Native

Förändringsledning i säljorganisationer – så bygger du team som skapar tillväxt på riktigt

Mindley gillar att lyfta fram våra experter – och bad därför vår föreläsare Mathias Härenstam att berätta om ett case där rätt ledarskap och beteenden skapade mätbara resultat. Förändringsledning i säljorganisationer handlar om att frigöra potentialen i människor – inte bara driva fler aktiviteter.

Mathias Härenstam föreläser om förändringsledning i säljorganisationer och hur ledarskap driver tillväxt.

Mathias Härenstam föreläser om förändringsledning i säljorganisationer och hur ledarskap driver tillväxt.

Förändringsledning i säljorganisationer börjar med modet att göra annorlunda, men många säljorganisationer fastnar i gamla mönster – trots nya mål, system och incitament. De säljer hårdare, men inte nödvändigtvis smartare. Ofta ligger utmaningen inte i kompetensen, utan i kulturen. När tempo och krav ökar glöms reflektion, träning och lärande bort – och säljarna faller tillbaka i det som känns tryggt. Men trygghet är sällan vägen till tillväxt.

När Tibnor, ett av Nordens största stålbolag, ville vända nedgång till tillväxt insåg de att vägen framåt inte låg i fler produkter, utan i människor. De behövde ett nytt sätt att tänka sälj – där kultur, beteende och ledarskap blev lika viktigt som målen i CRM-systemet.

Här kom Mathias Härenstam in i bilden – förändringsledare och coach med lång erfarenhet av att bygga affärsdrivna kulturer och säljorganisationer. Hans uppdrag: att skapa en förflyttning från produktfokus till affärsfokus.

Resultatet? En ROI på 853 % – men framför allt en kultur där säljarna började agera som rådgivare, inte ordermottagare.

Från aktivitet till affärsvärde

Förändringsresan startade i ledningsgruppen, med en workshop där Tibnor definierade framtidsbilden: vilka resultat de ville uppnå – och vem varje medarbetare behövde vara för att ta sig dit.

Därefter tränades chefer och säljare i affärsdrivet beteende. Fokus låg på frågor som skapade värde i kunddialogen, inte på att “prata mer om produkten”. När beteendeförändringen började märkas i kundmötena steg engagemanget – och lönsamheten. “När säljarna började ställa affärsfrågor istället för produktfrågor förändrades hela kundrelationen,” berättar Mathias Härenstam.

Programmet, som fick namnet Steel the Deal, blev snabbt obligatoriskt för alla i säljorganisationen – och ROI nådde 853 % redan innan projektet avslutats.

Fyra lärdomar för säljledning och tillväxt

1: Led förändringen uppifrån.
När säljledningens engagemang är tydligt, följer teamet efter.

2: Träna beteenden – inte bara teknik.
System och KPI:er hjälper inte om inte beteendet förändras.

3: Skapa interna ambassadörer.
Låt de som lyckas sprida beteendet vidare i organisationen.

4: Mät på rätt saker.
ROI, kundvärde och relationer säger mer än antal möten i kalendern.

Från förändring till kultur

I dag har Tibnor byggt vidare på framgången i sitt varumärkeslöfte The Natural Choice. För säljorganisationer i andra branscher är lärdomen tydlig: hållbar tillväxt kommer när kultur, ledarskap och affärsdriv samverkar och blir en naturlig del av vardagen. “Förändringsledning handlar inte om fler processer – utan om att skapa ett mindset som håller över tid,” säger Mathias Härenstam.

Vill du skapa samma kraft i din säljorganisation?

Mathias Härenstam hjälper företag att bygga starka, affärsdrivna team som levererar resultat över tid.

👉 Boka Mathias Härenstam till er nästa säljutbildning, kickoff eller ledningsdag via Mindley.se.


FAQ – Förändringsledning i säljorganisationer

Vad innebär förändringsledning i säljorganisationer?
Att leda säljteam genom beteendeförändringar som ökar kundvärde, engagemang och resultat.

Vilka resultat uppnådde Tibnor?
853 % ROI, ökad affärsdrivenhet och stärkt kultur i säljteamet.

Hur tränades säljarna?
Genom workshops, coachande ledarskap och fokus på affärsfrågor i kunddialogen.

Vad kan säljchefer lära av caset?
Att hållbar tillväxt kräver ledarskap, inte fler processer.

Hur bokar jag Mathias Härenstam?
Via Mindley.se – där hittar du fler experter inom sälj, ledarskap och kultur.


Mindley logotyp

Mer om: Mindley – Framtidens talarbyrå med transformation och engagemang i fokus

Mindleys vision är att vara framtidens talarbyrå. För oss handlar framtiden om att skapa aktiv förändring och utveckling. Genom att matcha organisationer med föreläsare, workshopledare och experter inom relevanta områden vill vi vara en katalysator för verklig rörelse och förflyttning. Vi tror på kraften i rätt möte – där inspiration blir till handling och skapar tillväxt, engagemang och nya perspektiv. Målet är enkelt: att bidra till varaktig förändring och framsteg.

Hör av dig till oss på Mindley så hjälper vår rådgivare Johanna, dig!

Läs mer på Mindleys hemsida här.


Läs också: Magnus Helgesson bygger inte bara bolag – han bygger människor


Mindley – Vi skapar inspiration som leder till handling

På Mindley förstår vi att inspiration är grunden för all utveckling, men det är bara början. Vi vet också att en framgångsfaktor är att matcha rätt expert med rätt behov – vare sig det handlar om en föreläsare, talare, workshopledare, rådgivare eller moderator. Vårt mål är att förvandla de insikter och den energi som en inspirerande upplevelse ger till konkreta resultat och varaktig förändring - transformation.

Du har kanske känt det själv – kraften i en talare som berör. Det kan vara en ny tanke, en insikt eller en glädjefylld igenkänning. Men vad händer sedan? Vår roll är att säkerställa att den inspirationen får leva vidare och skapa verklig effekt.

Mindley är inte en vanlig talarbyrå. Vi är en katalysator för transformation och utveckling. Genom nära relationer med Sveriges främsta föreläsare och experter kan vi erbjuda skräddarsydda lösningar som går bortom scenens strålkastarljus. Vi vill att varje uppdrag ska skapa bestående värde för våra kunder.

Oavsett om ni vill motivera era medarbetare, lyfta innovationkulturen, eller få nya perspektiv på exempelvis ledarskap, AI, säkerhet, välmående och hållbarhet, säkerställer vi att ni hittar rätt person för uppgiften. Vår styrka ligger i att förstå era behov på djupet och koppla dem till en expert som kan inspirera, vägleda och skapa resultat.

Tillsammans med våra kunder formar vi framtidens förmedlingstjänst – meningsfulla upplevelser som omvandlar inspiration till konkret handling och varaktig transformation. Vi skapar förutsättningar som leder till hållbar utveckling och långsiktig framgång.

Kontakta oss!

Epost
[email protected]

Telefon
+46 70 813 33 07

AKTUELLA ERBJUDANDEN

STHLM Möten
Modul 300x250 px EE Mindley

Lediga Jobb

  • Business Development Director – BFSI Nordics – Stockholm – EPAM Systems
  • Sales Director, Automotive, Sweden – Göteborg – Accenture Nordics
  • Försäljningschef – Järfälla – Balkongrutan Mälardalen AB
  • Försäljningschef Lantbruk Försäkring – Växjö – Länsförsäkring Kronoberg
  • Försäljningschef Transportbilar – Mölndal – Hedin Automotive Sverige
  • Försäljningschef – Stockholm – Bjurfors
  • Associate Director – M&A Sales – Stockholms kommun – Benchmark International
  • Sales Director – Stockholm – Compileit
  • Sales Manager – Sverige – UST
  • Sales Manager, Marketplace – Stockholm – foodora
  • Försäljningschef – Canvas – Halmstad – Takteam AB
  • Försäljningschef – Canvas – Kristianstads kommun – Takteam AB
  • Director Sales Nordics – Stockholm – cflox GmbH
  • Sales Director, Sweden – Stockholm – Zellis
  • Sales Director – Sweden – Malmö – Zellis
  • Sales Director – Sweden – Göteborg – Zellis
  • Sales Director – Sweden – Malmö – Zellis
  • Sales Operations Director – Norrköping – Holmen AB
  • Försäljningschef – Borås – Allmans
  • Försäljningschef – Borås – Allmans

PÅ NYTT JOBB

saleseffect jobb

Nya jobb inom sälj, marknad och ledarskap — Vecka 16, 2026

Karriär

Senaste veckans nya jobb spänner från butik och säljledning till teknisk B2B-försäljning och operativt ledarskap. Här är aktuella tjänster med sista ansökningsdagar och vad arbetsgivarna söker.

saleseffect jobb

Nya jobb för sälj och marknad i flera branscher — Vecka 15, 2026

Karriär

Här är senaste veckans nya jobb för dig inom försäljning, marknad och närliggande roller. Från butikschefer och affärsutvecklare till kommunikations- och industriledare – flera tjänster har sista ansökningsdag redan i dag.

Mattias Kronvall ny försäljningschef på Jägersro Trav

Mattias Kronvall ny försäljningschef på Jägersro Trav

Karriär

Jägersro Trav stärker sitt kommersiella fokus och satsar på framtida tillväxt. Nu rekryteras Mattias Kronvall som ny försäljningschef – med uppdraget att utveckla partnerskap och skapa nya affärsmöjligheter kring travsporten.

Wernersson Ost samlar affären – utser ny kommersiell chef

Wernersson Ost samlar affären – utser ny kommersiell chef

Karriär

Grossisten Wernersson Ost stärker sitt kommersiella fokus och lyfter upp tidigare försäljningschefen Christian Hovbrandt till rollen som kommersiell chef. Målet är att skapa en tydligare koppling mellan strategi, kund och butik.

saleseffect jobb

Nya jobb inom försäljning och handel över hela landet — Vecka 14, 2026

Karriär

Här är senaste veckans nya jobb för dig inom försäljning, marknad och butiksledning – från dagligvaruhandel och e‑handel till B2B, ideell sektor och energi. Vi sammanfattar rollerna, ansvaret och vad arbetsgivarna söker – med ansökningsfrister från i dag och fram till söndag 12 april.

saleseffect jobb

Nya jobb för sälj, marknad och ledning — Vecka 13, 2026

Karriär

Här är de nya jobben för dig inom försäljning, marknad, kommunikation och kommersiell utveckling. Vi sammanfattar senaste veckans annonser med ansvar, profil och sista ansökningsdag.

LIWLIG stärker säljledningen för framtidens kundrelationer

LIWLIG stärker säljledningen för framtidens kundrelationer

Karriär

Tre erfarna affärsdrivna ledare får utökat ansvar när LIWLIG stärker sitt kommersiella ledarskap för ökad tillväxt, närmare kundrelationer och högre affärstempo.

saleseffect jobb

Nya jobb för sälj och ledarskap — Vecka 12, 2026

Karriär

Här är de senaste veckans jobb för dig inom försäljning, marknadsföring och affärsnära ledarskap. Från butikschefens högra hand till enterprise‑sälj, projektekonomi och KYC‑förändring – med flera deadlines redan i morgon.

Ny affärscoach ska hjälpa startups växa i Gävleborg

Ny affärscoach ska hjälpa startups växa i Gävleborg

Karriär

Startupinkubatorn Movexum förstärker sitt team med en ny affärscoach. Mitalee Kotak, med mer än tre decenniers erfarenhet av internationell affärsutveckling, ska nu stötta regionens entreprenörer på vägen från idé till marknad.

saleseffect jobb

Nya lediga sälj- och marknadsjobb — Vecka 11, 2026

Karriär

Här är en genomgång av senaste veckans nya jobb för dig inom försäljning, marknadsföring och butik. Flera roller har sista ansökningsdag redan på söndag, så det gäller att agera snabbt.

Mest läst

Ledigt jobb 768x768.png 700x350

Försäljningschef – Stockholm – Bjurfors

Försäljningschef i Stockholm på Bjurfors. Coacha franchisetagare, driva KPI:er och utveckla säljprocesser. Placering huvudkontoret, resor inom Sverige.
Lista: 20 CRM-system som effektiviserar ditt säljarbete

Lista: 20 CRM-system som effektiviserar ditt säljarbete

Ett CRM-system (Customer Relationship Management) är idag ett av de viktigaste verktygen för både säljare, marknadsförare och ledning. 2025 räcker det inte längre med ett register över kunder – moderna CRM-system erbjuder automatisering, AI-stöd, pipelinehantering, rapporter i realtid och avancerad kundanalys.
39 tips för dig som ska ställa ut på mässa

39 tips för att lyckas när du ska ställa ut på mässa

Att ställa ut på mässa kräver mer än en monter – här är 39 handfasta tips som hjälper dig att maximera synlighet, leads och resultat.
Inbjudan: Välkommen till en exklusiv lunchworkshop

Inbjudan: Exklusiv lunch för VD och försäljningschefer – endast 12 platser

Den 11 maj bjuder Saleseffect som står bakom listan Topp50: Sveriges mest rekommenderade säljcoacher – tillsammans med Mindley in till en unik och personlig lunchworkshop på AND Hotel i Stockholm.
Försäljningsstrategi – exempel som hjälper dig att öka försäljningen

Försäljningsstrategi – exempel som hjälper dig att öka försäljningen

Letar du efter inspiration till din försäljningsstrategi? Här får du över 30 konkreta exempel – från B2B och SaaS till detaljhandel och komplexa tjänsteförsäljningar.

 

Saleseffect.se – Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar som försäljningschef
Saleseffect Nordic AB C/o Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Executiveeffect.se | Passioneffect.se | Eventeffect.se| Influencereffect.se | Greatplacesinsweden.com