Saleseffect
  • Topp50 Säljcoacher
    • Topp50 Säljcoacher 2023
    • Topp50 Säljcoacher 2022
    • Topp50 Säljcoacher 2021
  • Utbildningar
  • Profiler
  • Säljstöd
    • Aktiveringsbolag
    • CRM
    • CRM för fältsäljare
    • Customer Success system
    • Databas och informationsbolag
    • Digital signering
    • E-post marknadsföring
    • Kickoff
    • Kreditbolag
    • Kundtjänstsystem
    • Kundundersökningar verktyg
    • Lead generation-verktyg
    • Leasing & Finansiering
    • Marketing automation
    • Marknadsföringsverktyg
    • Offertverktyg
    • Profilbolag
    • Prospekteringsverktyg
    • Rekryteringsbolag med säljprofil
    • Säljcoach
    • Säljstödssystem
  • Expertråd
  • Karriär
    • PLATSANNONSER
  • Partners
    • STOCKHOLM MEETING SELECTION
    • KONCEPT & EVENT
    • TEKNISKA MUSEET
    • Middlepoint
    • Informationsteknik
    • Golfbaren
    • Mercell
    • Säljarnas
    • Booky.se
    • Delegia
    • SuperOffice
    • Resly
    • BSC Business Service Club
    • Oneflow
    • River jump
    • Svea Leasing
    • Nya Ledarskapet
    • Mindley
  • Om oss
Skip to content
2023-09-11 | Annons | Native | Svea Leasing

Låt inte er vagnparksadministration äta upp säljtiden!

Hur hanterar ni er vagnparksadministration idag? Har ni räknat på hur mycket tid som varje säljare faktiskt lägger på administrationen kring sin bil? Eller ligger uppgiften på någon på ekonomi- eller löneavdelningen som väldigt gärna skulle vilja slippa den?

Låt inte er vagnparksadministration äta upp säljtiden!

Svea Leasing har hjälpt sina kunder att optimera sina vagnparker sedan 1978. Sveas vagnparksadministration fungerar som kundernas förlängda arm och Svea Leasing hanterar allt från bilbeställningar och drivmedelskort till bokföringsunderlag, trängselskatter och att ta fram bilpolicys.

– Vi brukar säga att ”Ni kör, vi sköter resten”, säger Pär Nordström vd på Svea Leasing AB. De fordon som är knutna till bolaget ska vara enkla att hantera för företagen och säljare ska fokusera på att sälja, inte sitta med massa administration. Vi som jobbar med detta dagligen kan hjälpa till att effektivisera vagnparks-administrationen som många företag idag lägger onödigt många timmar på.

Svea Leasing tar fram en anpassad lösning för varje kund och alla bilrelaterade frågor kan tas genom dem. Företagets och förarnas löpande information finns också lättillgänglig via varje kunds kund- och förarportal på Svea Leasings hemsida.

Mindre och medelstora företag har ofta ingen bilansvarig

Bilar brukar vara en viktig fråga för de anställda med många frågor som följd.

– Alla som har rätt till en förmånsbil vill ha finaste bilen, berättar Pär Nordström och många lägger ner mycket tid på att vrida och vända på det och göra beräkningar för att det ska bli den bästa lösningen. Bilar är inte lätt idag. Vilket drivmedel är förmånligast? Vilka skatteregler gäller idag och de närmaste åren? Vilket upplägg blir bäst för varje individ? Här kan vi på Svea Leasing hjälpa till och bli företagets externa bilavdelning. Vi vet vilka skatteregler som gäller och hur det påverkar varje individs lön, säger Pär Nordström.

Vad vinner ett företag på att låta Svea Leasing sköta detta?

Om det känns som ett stort steg att ändra administrationen kring era bilar går det att göra det stegvis.

”Våra kunder ska vara kvar för att
de tjänar på det.”

Pär Nordström, vd Svea Leasing

Det går till exempel att börja med att bara lyfta över administrationen och låta befintliga leasingavtal ligga kvar på det upplägg ni har idag. Det går också att flytta över en bil i taget utan att låsa in den. Varje kund får en samlingsfaktura varje månad och förstås en kontaktperson gällande löne- och ekonomifrågor och en kontaktperson gällande övriga frågor.

Ökad kostnadskontroll med bilpolicy

Grunden till en kostnadseffektiv vagnpark är att ta fram en bilpolicy. En bilpolicy anger ramarna som gäller och ger en ökad kostnadskontroll och bör uppdateras löpande gällande regler och lagar.

Tre områden att ha koll på gällande bilpolicyn:
Bilarna
Skatterna
Finansupplägget

Den bilansvarige var inte så intresserad av bilar

Martin Wallin är försäljningschef på Svea Leasing och hjälper dagligen sina kunder att ta fram den bästa billösningen för dem.

Han berättar om en av sina kunder:

– Företaget hade cirka 60 anställda med 15 förmånsbilar finansierade hos ett par olika finansiärer. De skötte allt administrativt kring bilarna själva. Den bilansvarige hade fått detta som en extra uppgift bredvid sina ordinarie arbetsuppgifter och var dessutom inte så intresserad av bilar.

Han tyckte det var lite jobbigt när kollegorna kom till honom med sina bilfrågor som han inte alltid hade svar på. Det blev en hel del tid med sökande på nätet för att hitta alla svar. Löne- och ekonomiavdelningen på företaget tyckte också att de fick lägga mycket tid på att koppla kostnader till respektive bil och ta fram diverse information om bilarna som behövdes för lönekörningar mm. Skatter och förmånsvärden är inte helt enkelt att hantera då det ändrats så mycket de senaste åren.

Vid avslut av leasingavtalen såldes ofta bilen till den bilhandlaren som sålde den nya bilen. Alternativt användes några auktions-sajter med varierande resultat. Ibland fick de också frågan från en anställd om att köpa loss bilen privat. Detta upplevdes alltid som lite krångligt då det gällde att ha koll på vilka skatteregler som gällde vid varje enskilt tillfälle.

Vid mitt första möte med kunden visade jag några exempel på hur jag hjälpt andra liknande företag i deras situation och de började sakta men säkert att överlåta vagnparksadministrationen till Svea Leasing.

”Idag har företaget en både tidseffektiv hantering och total kostnadskontroll av sin vagnpark.”
Martin Wallin, försäljningschef Svea Leasing

Idag har företaget en både tidseffektiv hantering och total kostnadskontroll av sin vagnpark. Varje anställd som har rätt till en förmåns- eller tjänstebil vet dessutom exakt vad som gäller tack vare den framtagna bilpolicyn!

Svea Leasing har haft kunden i fokus sedan 1978 och erbjuder helhetslösningar där de hjälper dig som kund att hitta rätt bil, rätt finansiering och bästa tänkbara villkor. Dessutom tar de hand om all administration så att du och ditt företag kan fokusera på det ni gör bäst. Helt enkelt – du kör – Svea Leasing sköter resten!
Välkommen att kontakta Svea Leasing här.

Svealeasing

Svea Leasing och Svea Vagnparksadministration

Svea Leasing AB grundades 1978. Vi erbjuder ett problemfritt bilåkande med personlig service till företag och deras anställda.

När du väljer Svea Leasing får du en samarbetspartner som alltid försöker hitta den lägsta totalkostnaden och den bästa lösningen för dig och ditt företag.

Vår affärsidé

Rådgivning
Ni kör – vi hjälper er att välja rätt!
Det är många val som ska göras vid en leasing. Val av bil, utrustning, miljöpåverkan, leasingperiod, avskrivning m.m. är viktiga faktorer att ta hänsyn till. Vi är experter på dessa områden och tar oss tid att anpassa varje enskilt leasingavtal.

Kostnadskontroll
Ni kör – vi håller koll på kostnaden!
Vet ni vad era bilar kostar idag? Hos oss får ni en kostnadsfri analys av er vagnpark. Därefter gör vi en bilpolicy där vi tillsammans bestämmer vilken kostnadsnivå som passar just er. Vi gör sedan noggranna avstämningar av alla löpande bilkostnader och följer upp dem med de anställda och med er bilansvariga.

Valfrihet
Ni kör – vi levererar det ni vill ha!
Det är många önskemål som skall tillgodoses när en anställd ska ha bil. En del behöver ha en bil som fungerar för den stora familjen, andra vill ha en bil som är miljövänlig, några tittar mest på antalet hästkrafter medan andra i första hand vill hålla ned bilkostnaden. Med Svea Leasing kan alla få välja fritt utan att det påverkar företagets kostnad.

Vagnparksadministration
Ni kör – vi sköter administrationen.
Vår vagnparksadministration hjälper ditt företag och fungerar som er förlängda arm. Vi hanterar allt från bilbeställningar och drivmedelskort till bokföringsunderlag och trängselskatter. Dessutom hamnar alla inköp på en samlingsfaktura.

KONTAKTA OSS!

AKTUELLA ERBJUDANDEN

Emistell Sajt Modul 300 x 250 px


Lediga Jobb

  • Key Account Manager Stockholm
  • Hummingbird söker en Säljledare
  • Försäljningschef fastighet BOSCH och IVT Värmepumpar
  • Försäljningschef Veddesta
  • Försäljningschef sökes till Sesol i Örebro
  • Säljfokuserad VD till greentech-bolag som är i uppbyggnadsfas!
  • Försäljningschef till Realtime Embedded
  • Försäljningschef contracted sales Scandic
  • Regionchef till Coca-Cola Europacific Partners – Region Öst!
  • Bravida söker försäljningschef till region Vänern

PÅ NYTT JOBB

Patriam rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion

Patriam rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion

Karriär

Patriamkoncernen fortsätter att växla upp sin tillväxtstrategi och rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion. Harem kommer närmast från Roschier, en av Nordens ledande affärsjuridiska byråer, där han varit verksam i 15 år – de senaste 10 åren som partner. Med bred erfarenhet av komplexa transaktioner och strategiska affärer tillträder han sin nya roll i september.

NTM Media förstärker försäljningen i norr – två nya chefer på plats

NTM Media förstärker försäljningen i norr – två nya chefer på plats

Karriär

För att möta den ökade efterfrågan på lokal marknadsföring i Norrbotten och Västerbotten har NTM Media utsett två nya försäljningschefer. Fanny Lövbom tar över i Västerbotten och Andreas Bergman i Norrbotten, med målet att stärka relationerna med det lokala näringslivet.

Litium stärker försäljningsledningen – rekryterar ny CCO för tillväxt

Litium stärker försäljningsledningen – rekryterar ny CCO för tillväxt

Karriär

Det svenska e-handelsbolaget Litium har utsett Andreas Granath till ny Chief Commercial Officer (CCO). Rekryteringen är en del av företagets strategi för att accelerera sin kommersiella tillväxt och stärka sin position på marknaden.

Så ser säljprovisionerna ut i Norden, Europa, Japan och USA

Så ser säljprovisionerna ut i Norden, Europa, Japan och USA

Inspiration

Du har förstås järnkoll på hur det ser ut i Sverige men hur provisioner och incitament utformas varierar kraftigt mellan olika länder. Vi har kollat upp hur säljprovisionerna ser ut i Norden, Tyskland, Frankrike, Storbritannien, Japan och USA – intressant läsning oavsett om du funderar på utlandsjobb eller inte.

Lyckas med lönesamtalet – konkreta tips för dig som jobbar med försäljning

Så maxar du lönesamtalet som försäljningschef – fem konkreta tips

Karriär

Lönesamtalet är ett tillfälle att prata prestation, potential och framtid. För dig som försäljningschef handlar det inte bara om din lön – utan om hur din roll och insats värderas i organisationen. Här är checklistan du inte vill missa.

Erik Rehn ny Chief Revenue Officer på ABAX

Erik Rehn ny Chief Revenue Officer på ABAX

Karriär

Med fokus på marknadsexpansion och nya affärsdialoger tar Erik Rehn plats i ledningen hos ABAX för att driva den europeiska tillväxtresan.

Nina Wahlgren Gill ny försäljnings-direktör i Martin & Servera Restauranghandel

Nina Wahlgren Gill ny försäljnings-direktör i Martin & Servera Restauranghandel

Karriär

Nina Wahlgren Gill blir försäljningsdirektör med ansvar för privata kunder på Martin & Servera Restauranghandel. Hon kommer närmast från Sysco och rollen som Program director & Business Lead ERP.

Manpowers jobbcoachs bästa tips inför intervjun

Manpowers jobbcoachs bästa tips inför intervjun

Karriär

Att bli kallad till en jobbintervju är både spännande och nervöst och förberedelserna kan vara avgörande för hur det går. Hur ska du klä dig? Vilka frågor bör du ställa och vilka ska du undvika? Jobbcoachen Helena Jälthammar berättar hur du ökar chanserna att landa drömjobbet.

Mäklarhuset anställer ny försäljningschef för storstäderna

Mäklarhuset anställer ny försäljningschef för storstäderna

Karriär

Oscar Larsson-Selenius blir försäljningschef för Stockholm med omnejd, Göteborg och Malmö. Hans bakgrund är bred och är en kombination av försäljning, tillväxt och att driva företag. Han är utbildad fastighetsmäklare och har varit både kontorsägare och konsultmäklare på andra mäklarkedjor. Han tillträder tjänsten den 1 mars i år.

Martin Ragnar ny försäljningschef för region Mellan på Swecon

Martin Ragnar ny försäljningschef för region Mellan på Swecon

Karriär

Martin Ragnar kommer närmast från Toyota Material Handling där han tidigare jobbade som säljare men senast som chef för region Öst. Han har lång erfarenhet inom maskinförsäljning och uthyrning samt erfarenhet av att leda säljande personal med fokus på tillväxt.

Mest läst

Nils Rådström ny Kommersiell chef på Medley

Nils Rådström ny Kommersiell chef på Medley

Medley har anställt Nils Rådström som Kommersiell chef (CCO). Nils har i sin tidigare roll som COO för PDL Group genomfört en av friskvårdssektorns största tillväxt- och förändringsresor någonsin. Nils Rådström tillträder tjänsten 28.e augusti.
Christer B Jansson

När säljaren blir osäker – det nya motståndet i modern försäljning

När moderna försäljningsmiljöer förändras i rasande takt hinner inte alltid människan med. Säljare som förr kände trygghet i sina färdigheter upplever idag en ny sorts motstånd – både inuti sig själva och i sin organisation. I denna månadskrönika synar Christer B Jansson de psykologiska och strukturella bromsar som håller tillbaka även de mest kompetenta säljteamen, och ger sitt perspektiv på ...
Vad är social kompetens? - Här reder vi ut begreppet

Vad är social kompetens? – Här reder vi ut begreppet

Social kompetens är en term som används ofta på arbetsplatser och inte minst i platsannonser, men vad betyder det egentligen? Här ska vi titta på vad social kompetens betyder och varför det är så viktigt, särskilt på arbetsplatsen.
Ny försäljningschef på Abkati

Ny försäljningschef på Abkati

Abkati rekryterar Peter Tillberg som ny försäljningschef. Tillberg har en lång erfarenhet av ledarskap på olika nivåer och kommer närmast från rollen som regionchef på Lantmännen Maskin.
Försäljning och ledarskap – 5 nyttiga tips!

Försäljning och ledarskap – 5 nyttiga tips!

Försäljning utan ledarskap är som en världsomsegling utan kompass. Du kommer att komma någonstans, men det är inte säkert att det är du som bestämmer vart.

 

Saleseffect.se – Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar som försäljningschef
Saleseffect Nordic AB C/o Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Executiveeffect.se | Passioneffect.se | Eventeffect.se| Influencereffect.se | Bestplacesinsweden.com