Saleseffect
  • Topp50 Säljcoacher
    • Topp50 Säljcoacher 2023
    • Topp50 Säljcoacher 2022
    • Topp50 Säljcoacher 2021
  • Utbildningar
  • Profiler
  • Säljstöd
    • Aktiveringsbolag
    • CRM
    • CRM för fältsäljare
    • Customer Success system
    • Databas och informationsbolag
    • Digital signering
    • E-post marknadsföring
    • Kickoff
    • Kreditbolag
    • Kundtjänstsystem
    • Kundundersökningar verktyg
    • Lead generation-verktyg
    • Leasing & Finansiering
    • Marketing automation
    • Marknadsföringsverktyg
    • Offertverktyg
    • Profilbolag
    • Prospekteringsverktyg
    • Rekryteringsbolag med säljprofil
    • Säljcoach
    • Säljstödssystem
  • Expertråd
  • Karriär
    • PLATSANNONSER
  • Partners
    • STOCKHOLM MEETING SELECTION
    • KONCEPT & EVENT
    • TEKNISKA MUSEET
    • Middlepoint
    • Informationsteknik
    • Golfbaren
    • Mercell
    • Säljarnas
    • Booky.se
    • Delegia
    • SuperOffice
    • Resly
    • BSC Business Service Club
    • Oneflow
    • River jump
    • Svea Leasing
    • Nya Ledarskapet
    • Mindley
  • Om oss
Skip to content
2025-02-23 | Hallå där...

Maria Hägg: Mässan är ett bra skyltfönster för oss

ISH är världens ledande mässa inom VVS och badrumsinredning och äger rum i mars på Messe Frankfurt. Årets evenemang är en plattform för affärer och förväntas locka över 150 000 nationella och internationella fackbesökare. NIBE har ställt ut över 15 gånger och här berättar Maria Hägg, Head of Marketing Communications hur de nyttjar alla de affärsmöjligheter mässan innebär.

Maria Hägg: Mässan är ett bra skyltfönster för ossMaria Hägg, Head of Marketing Communications NIBE Foto: NIBE

ISH 2025: ”Ett bra skyltfönster för oss”

Maria Hägg, Head of Marketing Communications NIBE Foto: NIBE

ISH är världens ledande mässa för VVS och vatten och när den äger rum i Frankfurt am Main den 17–21 mars 2025 förväntas den locka över 150 000 nationella och internationella fackbesökare. 

Många svenska och norska bolag tar tillfället i akt att visa upp sina innovationer och stärka sin internationella närvaro på mässan och att det är på mässan du gör affärer. 

NIBE är en riktig mässveteran och vi får en pratstund med deras Head of Marketing Communications Maria Hägg.

Varför är ISH en viktig mässa för er, och vad ser ni som de största fördelarna med att ställa ut här? 

– Oj, ja vi har varit med på ISH i minst 15 år, kanske till och med ännu längre. Det är ju den största mässan inom detta segment ute i Europa och vi har länge sett det som en självklar plats att ställa ut på. Värmepumpen som är väletablerad i Norden är ju fortfarande för Europa en relativt okänd teknologi. ISH är ett bra skyltfönster för oss. Vi får möjligheten att dela med oss om vilka vi är, vår långa historia och erfarenhet samt visa upp hur våra produkter är en viktig del i hela klimatomställningen.

Hur har deltagandet på ISH påverkat NIBEs internationella affärer och möjligheter att knyta nya kontakter?

– Mässan är den perfekta plattformen för att exponera varumärket, träffa nya kunder och samarbetspartner, men även en chans att träffa befintliga kunder och visa upp våra nyheter. 

Vilka trender och innovationer inom VVS och hållbar uppvärmning ser ni fram emot att visa upp på mässan?

– Vi har samlat våra bästa säljare och produktchefer från hela Europa för att möta våra kunder med erfarenhet och kompetens. I montern får man ta del av hela vårt nya produktsortiment som möter morgondagens krav och behov.

Alla värmepumpar är till exempel nu med det nya köldmediet R290, något som vi har lång erfarenhet att arbeta med från våra frånluftsvärmepumpar (sen 1998).

Man kommer även få ta del vad det innebär att vara en NIBE Partner, hur våra uppkopplade, smarta värmepumpar arbetar för att optimera energiförbrukningen samt hur man som installatör kan skapa produktivitet i vardagen genom myUplink PRO. Utöver det så får man även en sneak peak på NIBE World of Energy, vårt nya besök och utbildningscenter i Markaryd – helt klart något man inte får missa. Har man tur kan man dessutom vinna en resa till just Markaryd! 

Hur förbereder sig NIBE för att maximera värdet av sin närvaro på ISH – några tips till andra företag som vill göra samma sak?

– Tätt samarbete mellan avdelningarna, tydliga budskap och fokus på det vi tror skapar mest värde för våra kunder. 

Har du några tips till andra svenska och norska företag som överväger att ställa ut eller besöka ISH för första gången?

– Om man inte ställer ut i år så bör man besöka mässan för att få en känsla för den. Det ger goda förutsättningar för att planera sitt eget deltagande. Om man ska åka som besökare är mitt tips att lägga upp en plan för vad man vill besöka, då mässan är stor. Bekväma skor är att föredra också och självklart ska man ju besöka vår monter! Där finns trevliga NIBE-medarbetare, fantastiska produkter och självklart svensk fika om man längtar hem! 

Mer om:

NIBE är en svensk koncern med rötter i Småland, specialiserad på energieffektiva och hållbara lösningar för inomhusklimat och uppvärmning. Företaget grundades 1952 i Markaryd och har sedan dess vuxit till att idag vara en ledande leverantör inom värmepumpar, varmvattenberedare, element och andra energieffektiva produkter i över 30 länder i Europa och Nordamerika.

Besök NIBE under ISH:

Monter 12.1 B40

Fakta ISH:

  • Äger rum: 17 – 21 mars 2025
  • Plats: Messe Frankfurt, Frankfurt am Main, Tyskland
  • Antal utställare (siffror från ISH 2023): 2 042 (varav 566 från Tyskland och 1 476 från andra länder)
  • Antal besökare (siffror från ISH 2023): 152 468
  • Kundnöjdhet besökarna: 93 %
Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Charbel Gabro: Bygg broar istället för murar

Charbel Gabro: Bygg broar istället för murar

Saleseffect tog ett samtal med toppföreläsare Charbel Garbro inför hans framträdande på SWING by Golfbaren. Charbel är en prisbelönt föreläsare som med humor, värme och starka berättelser berör och skapar hjärtöppnande aha-upplevelser. Med en bakgrund som flykting och många års erfarenhet av att arbeta med mångfald och inkludering, hjälper han oss att se bortom våra invanda normer och förstå kraften i olikheter

Slotte

En studio inriktad på inspelning av content som driver försäljning

Saleseffect tog ett samtal med Alexander Slotte på Top of Heart om varför de startade Standout Studios. En studio med fokus på att hjälpa företag och säljorganisationer att snabbt och effektivt producera innehåll som konverterar.

Spring Rosa Bandet-loppet med rallystjärnan

Spring Rosa Bandet-loppet med rallystjärnan

Den 29 september är det dags för Rosa Bandet-loppet, en av Sveriges mest betydelsefulla löpartävlingar. Annie Seel, Dakarrallyts drottning och en av motorsportens främsta kvinnliga profiler, är ny ambassadör för loppet och med sitt ”Team Annie” bjuder hon in alla, kvinnor och män, att springa med henne i kampen mot cancer. Vi får en pratstund med henne!

Hur du förbättrar köpupplevelsen och konverterar fler kunder

Hur du förbättrar köpupplevelsen och konverterar fler kunder

Annons

Konkurrensen därute är hård idag. Därför behöver du kunna leverera en bättre upplevelse än konkurrenterna i varje del av köpresan för att kunden ska välja dig. Men vad är egentligen en köpupplevelse? Hur jobbar du med det rent konkret? Och vad är det viktigaste att tänka på för att så många som möjligt ska köpa av dig? I den här artikeln får du veta hur du skapar en riktigt bra köpupplevelse.

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner Saleseffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Avtalskollen Säljarnas Saleseffect

Expertråd

Varför säljer inte dina säljare?

5 fallgropar i kundresan som kostar dig kunden, affären och hela härligheten

Expertråd

Vi säger gärna att kunden är kung. Men behandlar vi dem som kungar genom hela resan? Du kan ha en fantastisk tjänst, en vass produkt och ett säljteam med PowerPoint-muskler. Men ändå tappar ni affären. Varför? För att det inte räcker.

Sommaren är inte en pausknapp: Så når du semesterkunderna

Sommaren är inte en pausknapp: Så når du semesterkunderna

Expertråd

Sommaren är här – och dina kunder slappar kanske på stranden, i sommarstugan eller är ute och reser. Men betyder det att du ska pausa kommunikationen? Inte alls. Tvärtom. Om hur du når semesterkunderna skriver vår gästskribent Ida Brakander, Head of Marketing på Rule.

Reklamveteranen uppmanar fysisk detaljhandel att börja agera vad gäller retail media. Här är hans 4 punkter att börja med

Reklamveteranen uppmanar fysisk detaljhandel att börja agera vad gäller retail media. Här är hans 4 punkter att börja med

Expertråd

Reklamveteranen Christian Bönnelyche tycker att fysisk detaljhandel är alltför långsamma ur startgroparna när det gäller att utveckla ett ekosystem för retail media.

AI kräver en stark innovationskultur

AI kräver en stark innovationskultur

Expertråd

Att skapa en arbetsplats där idéer får utrymme att växa borde vara en självklarhet. Men i en vardag med hög arbetsbelastning och krav på mätbara resultat hamnar ofta innovationskulturen i skymundan. Om vad som krävs för att skapa en kultur där experimenterande och lärande uppmuntras – och där misslyckanden ses som en del av utvecklingen skriver vår gästskribent Emelie Garrison, Regional Sales Director på Salesforce.

Varför säljer inte dina säljare?

Vinn fler affärer – anpassa dig till dina kunder!

Expertråd

Människor är alla ”kunder” och tänker olika! Det skriver försäljnings- och ledarskapsexperten Lotta Broberg i månadens krönika.

I huvudet på en Hjärnatlet – Tankar som sabbar ditt fokus

Så blir du en hjärnatlet och lär dig hålla fokus

Expertråd

Som ledare förväntas du vara skarp och beslutsam – men vad händer när din egen hjärna jobbar emot dig? Forskning visar att vi tillbringar nästan hälften av vår vakna tid med att tänka på något annat än det vi faktiskt gör. Det kan leda till minskad produktivitet, sämre beslut och en känsla av ständig splittring. Vår nya gästskribent Maria Engström-Eriksson guidar dig genom några av de vanligaste tankefällorna – och hur du tar kontroll över ditt fokus som en sann hjärnatlet.

Så väljer du rätt digitalt verktyg – och ökar försäljningen på sex månader

Case: Rätt digitalt verktyg gav Coolstuff fler kunder och högre försäljning

Expertråd

Att välja rätt digitalt verktyg kan vara skillnaden mellan stagnation och tillväxt. Men hur vet du vilket verktyg som passar just din verksamhet? Coolstuff gjorde ett strategiskt byte och såg resultat redan efter sex månader – här berätta Ida Brakander från Rule om lärdomarna som man kan dra av deras gemensamma resa.

Varför säljer inte dina säljare?

Lotta Broberg: Varför säljer inte dina säljare?

Expertråd

Varför presterar vissa säljteam på topp medan andra kämpar trots höga löner och förmåner? Svaret ligger i ledarskapet och teamkulturen – och med rätt insatser kan du skapa ett engagerat säljteam som driver försäljningen framåt, skriver Lotta Broberg i denna krönika.

Verktyg

20 säljböcker som hjälper dig toppa din försäljning

Inspiration: 25 säljböcker som hjälper dig toppa din försäljning

Säljutveckling

Som den inbitna säljaren du är vill du förstås alltid trimma din försäljningsteknik. Här en lista med 25 säljböcker med alltifrån gamla klassiker till nyare säljböcker!

Kundundersökningar: En oumbärlig resurs för försäljningschefer

Kundundersökningar: En oumbärlig resurs för försäljningschefer

Verktyg

Att förstå kundernas behov och upplevelser är avgörande för att driva framgångsrika försäljningsstrategier. Genom regelbundna kundundersökningar kan försäljningschefer samla värdefull feedback som leder till förbättrade produkter, tjänster och kundrelationer.

9 tips: Så skriver du en säljande offert

9 tips: Så skriver du en säljande offert

Verktyg

Är dina offerter anpassade för situationen och får du det gensvar du önskar? Såhär gör du för att skapa en säljande offert.

Lista: 20 CRM-system som effektiviserar ditt säljarbete

Lista: 20 CRM-system som effektiviserar ditt säljarbete

Verktyg

Räcker ditt minne och dina Excel-listor inte till längre? Här listar Saleseffect ett urval av CRM-system som strukturerar upp ditt arbete.

36 julbordstips: Boka för att stärka teamkänslan

Julbord och julshower: 36 sätt att fira och engagera ditt team

Verktyg

Har ni inte hunnit boka årets julbord eller julshow för ert företag ännu? Ingen fara! Det finns fortfarande många fantastiska alternativ kvar. Här får du 36 tips som är perfekta för försäljningschefer som vill avsluta året med ett minnesvärt julfirande – och samtidigt skapa teamkänsla och engagemang inför nästa år.

AKTUELLA ERBJUDANDEN

Emistell Sajt Modul 300 x 250 px


Lediga Jobb

  • Key Account Manager Stockholm
  • Hummingbird söker en Säljledare
  • Försäljningschef fastighet BOSCH och IVT Värmepumpar
  • Försäljningschef Veddesta
  • Försäljningschef sökes till Sesol i Örebro
  • Säljfokuserad VD till greentech-bolag som är i uppbyggnadsfas!
  • Försäljningschef till Realtime Embedded
  • Försäljningschef contracted sales Scandic
  • Regionchef till Coca-Cola Europacific Partners – Region Öst!
  • Bravida söker försäljningschef till region Vänern

PÅ NYTT JOBB

Patriam rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion

Patriam rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion

Karriär

Patriamkoncernen fortsätter att växla upp sin tillväxtstrategi och rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion. Harem kommer närmast från Roschier, en av Nordens ledande affärsjuridiska byråer, där han varit verksam i 15 år – de senaste 10 åren som partner. Med bred erfarenhet av komplexa transaktioner och strategiska affärer tillträder han sin nya roll i september.

NTM Media förstärker försäljningen i norr – två nya chefer på plats

NTM Media förstärker försäljningen i norr – två nya chefer på plats

Karriär

För att möta den ökade efterfrågan på lokal marknadsföring i Norrbotten och Västerbotten har NTM Media utsett två nya försäljningschefer. Fanny Lövbom tar över i Västerbotten och Andreas Bergman i Norrbotten, med målet att stärka relationerna med det lokala näringslivet.

Litium stärker försäljningsledningen – rekryterar ny CCO för tillväxt

Litium stärker försäljningsledningen – rekryterar ny CCO för tillväxt

Karriär

Det svenska e-handelsbolaget Litium har utsett Andreas Granath till ny Chief Commercial Officer (CCO). Rekryteringen är en del av företagets strategi för att accelerera sin kommersiella tillväxt och stärka sin position på marknaden.

Så ser säljprovisionerna ut i Norden, Europa, Japan och USA

Så ser säljprovisionerna ut i Norden, Europa, Japan och USA

Inspiration

Du har förstås järnkoll på hur det ser ut i Sverige men hur provisioner och incitament utformas varierar kraftigt mellan olika länder. Vi har kollat upp hur säljprovisionerna ser ut i Norden, Tyskland, Frankrike, Storbritannien, Japan och USA – intressant läsning oavsett om du funderar på utlandsjobb eller inte.

Lyckas med lönesamtalet – konkreta tips för dig som jobbar med försäljning

Så maxar du lönesamtalet som försäljningschef – fem konkreta tips

Karriär

Lönesamtalet är ett tillfälle att prata prestation, potential och framtid. För dig som försäljningschef handlar det inte bara om din lön – utan om hur din roll och insats värderas i organisationen. Här är checklistan du inte vill missa.

Erik Rehn ny Chief Revenue Officer på ABAX

Erik Rehn ny Chief Revenue Officer på ABAX

Karriär

Med fokus på marknadsexpansion och nya affärsdialoger tar Erik Rehn plats i ledningen hos ABAX för att driva den europeiska tillväxtresan.

Nina Wahlgren Gill ny försäljnings-direktör i Martin & Servera Restauranghandel

Nina Wahlgren Gill ny försäljnings-direktör i Martin & Servera Restauranghandel

Karriär

Nina Wahlgren Gill blir försäljningsdirektör med ansvar för privata kunder på Martin & Servera Restauranghandel. Hon kommer närmast från Sysco och rollen som Program director & Business Lead ERP.

Manpowers jobbcoachs bästa tips inför intervjun

Manpowers jobbcoachs bästa tips inför intervjun

Karriär

Att bli kallad till en jobbintervju är både spännande och nervöst och förberedelserna kan vara avgörande för hur det går. Hur ska du klä dig? Vilka frågor bör du ställa och vilka ska du undvika? Jobbcoachen Helena Jälthammar berättar hur du ökar chanserna att landa drömjobbet.

Mäklarhuset anställer ny försäljningschef för storstäderna

Mäklarhuset anställer ny försäljningschef för storstäderna

Karriär

Oscar Larsson-Selenius blir försäljningschef för Stockholm med omnejd, Göteborg och Malmö. Hans bakgrund är bred och är en kombination av försäljning, tillväxt och att driva företag. Han är utbildad fastighetsmäklare och har varit både kontorsägare och konsultmäklare på andra mäklarkedjor. Han tillträder tjänsten den 1 mars i år.

Martin Ragnar ny försäljningschef för region Mellan på Swecon

Martin Ragnar ny försäljningschef för region Mellan på Swecon

Karriär

Martin Ragnar kommer närmast från Toyota Material Handling där han tidigare jobbade som säljare men senast som chef för region Öst. Han har lång erfarenhet inom maskinförsäljning och uthyrning samt erfarenhet av att leda säljande personal med fokus på tillväxt.

Mest läst

Christer B Jansson

När säljaren blir osäker – det nya motståndet i modern försäljning

När moderna försäljningsmiljöer förändras i rasande takt hinner inte alltid människan med. Säljare som förr kände trygghet i sina färdigheter upplever idag en ny sorts motstånd – både inuti sig själva och i sin organisation. I denna månadskrönika synar Christer B Jansson de psykologiska och strukturella bromsar som håller tillbaka även de mest kompetenta säljteamen, och ger sitt perspektiv på ...
Land Rover lanserar Classic Defender V8 av Works Bespoke

Land Rover lanserar Classic Defender V8 av Works Bespoke

Land Rover har presenterat nästa kapitel i sin Classic Defender-historia: Classic Defender V8 av Works Bespoke. Denna nya introduktion representerar höjdpunkten av personifiering och restaurering, och ger kunder möjlighet att skapa en helt unik Classic Defender som speglar deras personlighet och stil.
Nils Rådström ny Kommersiell chef på Medley

Nils Rådström ny Kommersiell chef på Medley

Medley har anställt Nils Rådström som Kommersiell chef (CCO). Nils har i sin tidigare roll som COO för PDL Group genomfört en av friskvårdssektorns största tillväxt- och förändringsresor någonsin. Nils Rådström tillträder tjänsten 28.e augusti.
Experterna: Så lyckas du med telefonförsäljning

Experterna: Så lyckas du med telefonförsäljning

I tider där de traditionella kundbesöken minskar för många företag, blir telefonen och digitala möten viktiga arbetsredskap. Tre experter svarar på hur du ska göra för att lyckas med telefonförsäljning.
Försäljning och ledarskap – 5 nyttiga tips!

Försäljning och ledarskap – 5 nyttiga tips!

Försäljning utan ledarskap är som en världsomsegling utan kompass. Du kommer att komma någonstans, men det är inte säkert att det är du som bestämmer vart.

 

Saleseffect.se – Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar som försäljningschef
Saleseffect Nordic AB C/o Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Executiveeffect.se | Passioneffect.se | Eventeffect.se| Influencereffect.se | Bestplacesinsweden.com