Richard Simmons tillträdde 3 december 2024 som chef för den nya avdelningen Customer Success på QD. Richard har en gedigen erfarenhet från flera chefs- och ledarroller inom verksamhetsutveckling och IT och kommer senast från rollen som enhetschef för verksamhetsutveckling på PRV. Dessförinnan har han bland annat arbetat som Verksamhetsutvecklingschef och chef för datadriven transformation inom Folksam och chef för Business Intelligence samt processägare för Kundservice inom Vattenfall.
– Att Richard väljer att fortsätta sin karriär hos oss på QD i en ny ledarroll känns helt fantastiskt. Med sitt driv och sitt engagemang och sin breda erfarenhet inom kund- och verksamhetsnära IT- och Informationsområdet kommer han bidra till att utveckla vår förmåga att möta våra kunder och partners. Jag är övertygad om att han blir en positiv kraft i ledningsgruppen och att han tillsammans med sitt team kommer att fortsätta vår resa där vi alltid strävar efter att överträffa våra kunders förväntningar, säger Daniel Furmarker, VD på QD Sverige AB.
– QD har en perfekt balans mellan att vara tillräckligt stora för att kunna tillvarata nödvändiga stordriftsfördelar och små nog för att vara personliga. Allt för att kunna vara en IT-partner med rätt storlek. Möjligheten att tillsammans hitta den lösning som passar just dig, är oerhört tillfredsställande, kommenterar Richard Simmons.
En modern funktion för Customer Success handlar om att strategiskt arbeta med att skapa en positiv kultur och främja alla kundrelationers utveckling för att säkerställa vår långsiktigt hållbara ekonomiska tillväxt. Vi på QD tar nu steget att etablera en ny avdelning med detta fokus för att ytterligare spetsa vår förmåga att vara den perfekta IT-partnern.