Saleseffect
  • Topp50 Säljcoacher
    • Topp50 Säljcoacher 2023
    • Topp50 Säljcoacher 2022
    • Topp50 Säljcoacher 2021
  • Hitta Säljcoach
  • Utbildningar
  • Profiler
  • Säljstöd
    • Aktiveringsbolag
    • CRM
    • CRM för fältsäljare
    • Customer Success system
    • Databas och informationsbolag
    • Digital signering
    • E-post marknadsföring
    • Kickoff
    • Kreditbolag
    • Kundtjänstsystem
    • Kundundersökningar verktyg
    • Lead generation-verktyg
    • Leasing & Finansiering
    • Marketing automation
    • Marknadsföringsverktyg
    • Offertverktyg
    • Profilbolag
    • Prospekteringsverktyg
    • Rekryteringsbolag med säljprofil
    • Säljcoach
    • Säljstödssystem
  • Expertråd
  • Karriär
    • PLATSANNONSER
  • Partners
    • STOCKHOLM MEETING SELECTION
    • KONCEPT & EVENT
    • TEKNISKA MUSEET
    • Middlepoint
    • Informationsteknik
    • Golfbaren
    • Mercell
    • Säljarnas
    • Booky.se
    • Delegia
    • SuperOffice
    • Resly
    • BSC Business Service Club
    • Oneflow
    • River jump
    • Svea Leasing
    • Nya Ledarskapet
    • Mindley
  • Om oss
Skip to content
2019-07-25 | Annons | Koncept & Event | Native

Business Event Network – Tillsammans skapar vi kraft!

Ibland händer saker som verkligen etsar sig fast; dofter, smaker eller kanske musik som man tydligt kan koppla till ett minne eller en händelse.

Tidigt på våren 2015 fick jag ett samtal från en gammal bekant, Robin Hildeland. Vi hade stött på varandra ett antal gånger under vår uppväxt, främst via olika idrottsevenemang och vi hade även en hel del gemensamma kompisar. Just den här dagen var jag på det 12e hålet, ett kort par 3-hål på Gripsholms GK. Gripsholm har alltid varit känt i golfkretsar för att öppna tidigt, de hade dem gjort även det året vilket kändes och avnjöts i den milda vinden.

Robin berättade att han startat ett Affärsnätverk, Business Event Network, och att det nog skulle finnas goda möjligheter till ett samarbete eftersom BEN skulle arrangera ett stort antal nätverksträffar. Jag minns att jag ryggade till när han sa att dem räknade med att göra 50 evenemang om året.

Den pessimistiska delen av mig kände nog att det var orimligt höga ambitioner, medan min optimistiska sida (min absoluta favoritsida) kände att det här kan nog vara något. Jag räknade lite snabbt i huvudet medan jag fortsatte lyssna på Robin och försökte rädda mitt par från bunkern. När vi lade på berättade jag om samtalet för pappa, ”det var en gammal bekant som ringde, han sa att dem kommer vilja arrangera en väldans massa event, 50 om året”, sa jag.

Min pappa är revisor och han är inte helt lättflörtad när det kommer till affärer, han är sådär revisoriskt (är det ens ord?) pessimistiskt och han tenderar att hitta de potentiellt negativa sidorna, vilket dock såklart kan vara superviktigt. Medan vi vandrade längs den 13e fairwayen hade min optimism kring samtalet övergått till samtal om kreditrisker…. – något som kan vara lite stökigt men också jätteviktigt i ett samarbete med en startup.

Jag och Robin bokade in ett möte och jag hade svårt att släppa potentialen i det hela. När mötet väl ägde rum på vårt gamla kontor vid Vasaparken var känslan fortsatt positiv men någonstans insåg jag att de här 50 evenemangen kanske inte riktigt låg runt hörnet. Men vi kom överens om att vi skulle arrangera det första BEN-evenemanget, för det som nu är BEN Sthlm Grupp 1. Det gjorde vi den 9 juni 2015 på M/S Molly. Det var strålande sol, det lagades grillbuffé och mitt ute på fjärden stannade vi för en RIB-tur. Det är en idag en legendarisk träff. Mycket på grund av att det just var den första, för att solen sken och att grillkocken levererade – men för mig personligen markerar det också början på ett fantastiskt samarbete.

Business Event Network – Tillsammans skapar vi kraft!

Jag bestämde mig för att BEN var för oss, jag gillade potentialen, jag gillade formatet och jag gillade grabbarna bakom konceptet! BEN var inte ett vanligt halvtråkigt affärsnätverk, det var ett forum där människor umgicks, socialiserade med varandra och lärde känna varandra. Jag älskar att träffa nya spännande människor och faktum är att om man gillar någon annan, så har man uppnått en grundläggande förutsättning för att skapa affärer, samarbeten och utbyten.

Vi gick även med i nätverket som medlemmar och det ledde tidigt till värdefulla kontakter både affärsmässigt och privat. För att återge några exempel så har vi hittat många fina kunder inom BEN som exempelvis Erik Olsson, Mabi, Grenke Leasing, Svea Bank, Fouredge. Vi har hittat partners i webbyrån Generation, finansiellt med Svea Bank, leadsgenereraren Qualifier och eventlokalerna Atleter23, Marriott Hotels, High Definition, Hotell Kung Carl med flera. Utöver det har jag hittat massvis av vänner och affärskontakter som jag kan utbyta erfarenheter med.

Hur skulle vi då bära oss åt för att kunna gå från det här första enskilda evenemanget med drygt 40 deltagare på M/S Molly till att göra 50 evenemang om året? Redan på ett tidigt stadie förstod vi att vi måste backa BEN med allt vi kunde, alltid. Desto bättre det gick för BEN, desto mer evenemang skulle vi få arrangera. Vi jobbade fram ett upplägg med Svea Bank som backade upp affären, vi satte tydliga budgetar för evenemangen och vi jobbade stenhårt för att leverera roliga, unika evenemang med upplevelser i fokus. Medlemmarna skulle hela tiden vilja komma tillbaka nästa träff.

Idag, snart fyra år senare har ”grabbarna bakom konceptet” växt till ett bolag bestående av närmare tio personer. BEN arrangerar i år någonstans mellan 40-50 evenemang (vi håller såklart tummarna för 50), dem har totalt elva nätverksgrupper med olika inriktningar och totalt ca 600 medlemmar. Vilken fantastisk utveckling för både oss som kund men också som leverantör av ett supernätverk som vi alltid kommer vilja vara en del av.

Business Event Network – Tillsammans skapar vi kraft!

Business Event Network i korthet:
  • 11 nätverksgrupper
  • Ca 600 medlemmar
  • Arrangerar ca 45 event 2019
  • Arrangerar ca 160 Business Tables 2019
  • Finns i Stockholm, Göteborg, Malmö och Västerås
  • Skapar förutsättningar för att ca 100 000 samtal/möten mellan olika människor äger rum varje år

Business Event Network säljer medlemsskap i nätverksgrupper om ca 50-60 personer per grupp. I varje grupp är man branschexklusiv. Målsättningen med träffarna är att i attraktiva miljöer skapa träffar där deltagarna får uppleva, skratta, dricka och äta gott i attraktiva miljöer. Vi vill bygga energi, positivism och en känsla av att vi bygger ett helt öppet forum där både problem och roliga historier är välkomna. Det ska helt enkelt vara en miljö som är förbannat enkel och trevlig att umgås i.

/Niklas Åström
VD & Grundare på Koncept & Event och nöjd medlem i affärsnätverket Business Event Network
[email protected]
070 818 27 88

Gunnar Ekman och Jennie Brobeck - experter på att hjälpa dig få fler Energizers i säljteamet

Hur leder du efter pandemin? Gör dina säljare mål eller självmål? De vet hur du får energi och fart på teamet igen.

Annons

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner Saleseffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Avtalskollen Säljarnas Saleseffect

Expertråd

Revansch för relationssäljaren – är det dags att ta tillbaka det mänskliga?

Gästkrönika: Hur ny teknologi kan göra säljsamtalen dubbelt så bra

Expertråd

Många säljare lägger timmar på samtal utan att riktigt veta vad som faktiskt fungerar. Med rätt teknik går det dock att få nya insikter om sitt eget sätt att sälja, utvecklas snabbare och skapa bättre dialoger med kunderna. I den här gästkrönikan delas konkreta perspektiv på hur ny teknologi kan lyfta säljsamtalen till en helt ny nivå.

7 steg för att skapa den ultimata säljprocessen

7 steg för att skapa den ultimata säljprocessen

Expertråd

En effektiv säljprocess ger säljare och säljchefer en tydlig struktur som leder till fler affärer, högre träffsäkerhet och bättre kundupplevelser. Här går vi igenom den moderna säljprocessen i sju steg – från prospektering till långsiktig kundvård.

Så får du kunden att skriva på

Så får du kunden att skriva på

Expertråd

Dröjer kundens återkoppling på affärsförslaget du gett? Tycker du att du provat alla knep? Ulla-Lisa Thordén har genomfört drygt 20 000 säljsamtal och har över 40 års erfarenhet med säljandet i fokus. Om hur du får kunden att committa sig och skriva på berättar hon här i sin artikel: Så får du kunden att skriva på.

Vad är social kompetens? - Här reder vi ut begreppet

Vad är social kompetens? – Här reder vi ut begreppet

Expertråd

Social kompetens är en av de mest efterfrågade egenskaperna på arbetsmarknaden 2025 – oavsett yrke, bransch eller roll. Det handlar om förmågan att förstå andra människor, kommunicera tydligt, skapa förtroende och agera på ett sätt som får samarbeten och relationer att fungera.

Den lönsamma säljtävlingen – så här gör du

Den lönsamma säljtävlingen – så här gör du

Expertråd

En säljtävling kan vara det mest effektiva sättet att snabbt höja energin, engagemanget och försäljningen i ditt team – om den planeras rätt. I den här guiden går vi igenom hur du steg för steg skapar en säljtävling som motiverar, engagerar och faktiskt bidrar till långsiktig lönsamhet.

Så skriver du en plan för din säljstrategi

Så skriver du en plan för din säljstrategi

Expertråd

En genomtänkt säljstrategi är ryggraden i varje framgångsrikt företag. Den styr hur du vinner nya kunder, behåller de befintliga och når era tillväxtmål. Utan en tydlig plan riskerar teamet att springa i olika riktningar, vilket leder till förlorad tid och splittrad energi. Här får du en komplett guide till hur du skriver och implementerar en säljstrategi som verkligen fungerar.

Retorikexperten: Det finns inget smartare än att ställa dumma frågor

Retorikexperten: Det finns inget smartare än att ställa dumma frågor

Expertråd

Vi är alla med om det lite nu och då. Att inte våga fråga, att framstå som okunniga och dumma. Prestige segrar över förnuft.

Säljutveckling: Din klädsel viktigare än du tror

Säljutveckling: Din klädsel viktigare än du tror

Expertråd

I bästa fall har du fem sekunder på dig att göra ett första intryck på din kund. Frågan är – har du råd att inte tänka igenom vilka signaler du sänder med dina kläder? Saleseffect har pratat med stilexperten Betsabé Vivanco Goldberg, som hjälper företag och privatpersoner hitta rätt stil för bättre affärer.


Verktyg

7 tips: Säljböcker som lyfter dig

20 tips: Säljböcker som utvecklar dig som säljare och försäljningschef

Karriär

Hur mycket tid lägger du på att utveckla din kunskap inom försäljning, ledarskap och kundpsykologi? Som säljare eller försäljningschef behöver du ständigt fylla på med ny inspiration, nya metoder och aktuella insikter. Här får du 20 noga utvalda boktips inom flera områden som tillsammans ger dig ett bredare perspektiv och en starkare verktygslåda.

Lista: 20 CRM-system som effektiviserar ditt säljarbete

Lista: 20 CRM-system som effektiviserar ditt säljarbete

Verktyg

Ett CRM-system (Customer Relationship Management) är idag ett av de viktigaste verktygen för både säljare, marknadsförare och ledning. 2025 räcker det inte längre med ett register över kunder – moderna CRM-system erbjuder automatisering, AI-stöd, pipelinehantering, rapporter i realtid och avancerad kundanalys.

Gamma AI - så gör du säljpresentationen rekordsnabbt

Så gör du säljpresentationen rekordsnabbt med Gamma AI

Verktyg

Behöver du ta fram en professionell säljpresentation men har ont om tid? Då kan verktyget Gamma AI vara precis det du behöver. I denna uppdaterade guide för 2025 visar vi hur du skapar en presentation på rekordtid – med modern AI-teknik, uppdaterad statistik, konkreta arbetsflöden och tydliga exempel för säljteam.

7 säljpoddar för att vässa tekniken och inspireras

De bästa svenska säljpoddarna 2025 – vässa tekniken och inspireras

Verktyg

Att lyssna på säljpoddar är ett snabbt sätt att skruva på tekniken, hitta nya arbetssätt och ta del av andras erfarenheter. Nedan listar vi aktuella och aktiva svenska poddar med fokus på försäljning och säljledning – plus ett par tidlösa klassiker i arkivet.

8 tips: Så lyckas du med din säljtävling

8 tips: Så lyckas du med din säljtävling

Verktyg

En säljtävling ska inte bli ännu ett kontrollmått, utan ett verktyg som tydliggör fokus, driver aktivitet och bygger laganda genom att göra rätt beteenden lätta att förstå, lätta att genomföra och lätta att fira när de inträffar, vilket i sin tur skapar varaktig motivation och bättre affärer över tid.

AKTUELLA ERBJUDANDEN

STHLM Möten

Lediga Jobb

PÅ NYTT JOBB

Lagerhaus stärker sin försäljningsorganisation med ny retailchef

Lagerhaus stärker sin försäljningsorganisation med ny retailchef

Karriär

Kedjan har nu rekryterat Theresia Hansson som ny retailchef för att möta framtidens krav på både lokal affärsdrift och strategisk utveckling.

saleseffect jobb

Nya chefs- och säljroller i butik, industri och energi — Vecka 3, 2026

Karriär

Här är senaste veckans nya jobb för dig inom försäljning och marknadsföring, från dagligvaruhandel och servicehandel till industri, energi och event. Flera roller har ledningsansvar och löpande urval – flera ansökningar stänger redan i dag och på onsdag.

saleseffect jobb

Nya sälj- och marknadsjobb över hela landet — Vecka 2, 2026

Karriär

Här är senaste veckans nya jobb för dig inom försäljning, marknad och säljledning – från butik och servicehandel till industri, tech och motorbranschen. Vi sammanfattar ansvar, krav och sista ansökningsdagar så att du snabbt kan hitta rätt roll.

saleseffect jobb

Nya jobb inom försäljning och ledarskap — Vecka 1, 2026

Karriär

Här är senaste veckans nya jobb för dig inom försäljning, butik och affärsutveckling. Från dagligvaruhandel och detaljistledarskap till B2B, mobilitet och konsulttjänster – med flera deadlines redan i övermorgon.

saleseffect jobb

Nya jobb för sälj- och marknadsproffs — Vecka 52, 2025

Karriär

Här är de nya tjänsterna för dig inom försäljning, marknadsföring och affärsutveckling. Urvalet samlar senaste veckans jobb – från dagligvaruhandel och fordonsbranschen till industri, energi och SaaS.

saleseffect jobb

Nya jobb för sälj- och marknadsfolk över hela landet — Vecka 51, 2025

Karriär

Här är senaste veckans nya jobb för dig inom försäljning och marknad – från dagligvaruhandeln till industri, energi och tech. Flera roller har sista ansökningsdag redan i veckan, så läs in dig och sök i tid.

Therese Andersson är ny Kommersiell Chef för GRAM Group

Therese Andersson är ny Kommersiell Chef för GRAM Group

Karriär

GRAM Group fortsätter sin tillväxtresa och stärker nu sin ledningsgrupp med rekryteringen av Therese Andersson som ny Kommersiell Chef. Hon ansluter från den tidigare rollen som Commercial Director på World of Volvo, där hon haft en central roll i att bygga upp och etablera det nya Brand Experience centret.

Norwesco stärker säljorganisationen – Robert Malmgren utses till försäljningschef

Norwesco stärker säljorganisationen – Robert Malmgren utses till försäljningschef

Karriär

Norwesco genomför nu en organisatorisk justering för att möta företagets fortsatta tillväxt och utveckling av nya affärsområden. Som ett led i detta arbete har Robert Malmgren utsetts till ny försäljningschef.

saleseffect jobb

Nya sälj- och marknadsjobb runt om i landet — Vecka 50, 2025

Karriär

Här är en sammanställning av senaste veckans nya jobb för dig inom försäljning, marknad och butiksledning. Från dagligvaruhandeln och retail till industri, IT/SaaS och sport – många arbetsgivare söker nu ledare och säljare.

7 tips: Säljböcker som lyfter dig

20 tips: Säljböcker som utvecklar dig som säljare och försäljningschef

Karriär

Hur mycket tid lägger du på att utveckla din kunskap inom försäljning, ledarskap och kundpsykologi? Som säljare eller försäljningschef behöver du ständigt fylla på med ny inspiration, nya metoder och aktuella insikter. Här får du 20 noga utvalda boktips inom flera områden som tillsammans ger dig ett bredare perspektiv och en starkare verktygslåda.

Mest läst

”Förtroende är grunden för allt”

Manne Alstergren: ”Förtroende är grunden för allt”

Efter drygt två decennier som lagbas på ett stort byggbolag valde Manne Alstergren att byta riktning. I dag arbetar han som Account Manager hos Würth, där han möter branschen från ett helt annat håll – men med samma fokus på struktur, problemlösning och relationer som tidigare präglat hans arbetsliv.
Victoria Dexbacks karriärresa och råd till unga kvinnor i försäljningsbranschen

Victoria Dexbacks karriärresa och råd till unga kvinnor i försäljningsbranschen

Victoria Dexback har alltid brunnit för det personliga mötet och försäljningens dynamik. Hennes karriär inom branschen tog fart när hon, av en slump, fick möjlighet att arbeta som säljare för ett nystartat företag. Därefter har hon klättrat på karriärstegen och idag är Victoria en framstående säljare på Canon, där hennes passion för mångfald och en lyhörd företagskultur har varit avgörande.
Revansch för relationssäljaren – är det dags att ta tillbaka det mänskliga?

Gästkrönika: Hur ny teknologi kan göra säljsamtalen dubbelt så bra

Många säljare lägger timmar på samtal utan att riktigt veta vad som faktiskt fungerar. Med rätt teknik går det dock att få nya insikter om sitt eget sätt att sälja, utvecklas snabbare och skapa bättre dialoger med kunderna. I den här gästkrönikan delas konkreta perspektiv på hur ny teknologi kan lyfta säljsamtalen till en helt ny nivå.
Så fungerar AIDA-metoden

Så fungerar AIDA-metoden – från uppmärksamhet till handling

Hur får du en kund att först lägga märke till ditt budskap, sedan bli intresserad, vilja ha din produkt – och slutligen köpa den? Svaret finns i en av de mest klassiska och beprövade marknadsföringsmodellerna: AIDA-metoden.
LISTA: 15 system för e-signering av affärsavtal

LISTA: 15 system för e-signering av affärsavtal

Det är säkert, snabbt och smidigt. Effektivisera er försäljning genom att digitalisera era avslut med elektronisk signatur. Saleseffect har uppdaterat listan för 15 system för e-signering av affärsavtal.

 

Saleseffect.se – Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar som försäljningschef
Saleseffect Nordic AB C/o Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Executiveeffect.se | Passioneffect.se | Eventeffect.se| Influencereffect.se | Greatplacesinsweden.com