MQL är död – länge leve ‘opportunity-accepted’: mätning som inte lurar
Om ni fortfarande styr marknad och sälj på MQL riskerar ni att optimera för aktivitet i stället för affär. Det är därför allt fler B2B-bolag flyttar fokus till opportunity accepted – en mätpunkt som tydligare speglar att sälj faktiskt vill ta ägarskap för en konkret affärsmöjlighet.
Skiftet handlar inte om att “hitta ett nytt KPI”, utan om att byta logik: från att räkna leads som ser bra ut i en funnel, till att mäta när marknadens arbete blir en pipeline-händelse som sälj accepterar. Det tvingar fram en skarpare dialog om kvalitet, timing och definitioner – och gör mätning mindre lätt att manipulera.
Samtidigt är det lätt att göra samma misstag igen: att skapa ett nytt mellanläge som blir ett snyggt tal i rapporten, men som inte förändrar beteenden. För att opportunity accepted ska bli “mätning som inte lurar” måste ni förstå varför MQL och SQL ofta drar er åt fel håll – och vad ni faktiskt vill styra.
Varför MQL och SQL blir fel kompass
MQL har en inbyggd svaghet: den belönar marknad för volym och respons, inte för utfall. När trycket ökar kommer scoring, formulär och kampanjer ofta att justeras så att fler passerar gränsen. Resultatet kan bli fler MQL i rapporten, men samma eller sämre affärsutfall. Ni får en funnel som ser frisk ut – samtidigt som säljarna upplever att de får mer brus.
SQL löser inte alltid problemet, eftersom SQL i praktiken ofta blir “någon på sälj har försökt ringa” eller “bokad kontakt”. Det säger mer om arbetsinsats än om faktisk möjlighet. I värsta fall blir SQL en intern kompromiss för att få ihop kedjan mellan marknad och sälj, snarare än en indikator på pipeline-kvalitet.
Det här är inte en semantisk diskussion. Det är en styrningsfråga: om era definitioner kan “uppnås” genom att flytta trösklar, kommer beteenden att följa rapporten – inte affären.
Opportunity accepted som gemensam valuta
Opportunity accepted fungerar när den betyder en sak: sälj accepterar att detta är en affärsmöjlighet värd att driva som en opp i CRM, med ägare, nästa steg och en rimlig hypotes om värde. Det är ett tydligare åtagande än ett lead och mer affärsnära än många SQL-definitioner.
Poängen är inte att marknad ska “tvinga fram” accepterade möjligheter. Poängen är att skapa en gemensam valuta där båda parter har något att förlora på dåliga definitioner. Marknad tappar trovärdighet om de skickar för tidigt. Sälj tappar fokus om de accepterar för löst. När opportunity accepted blir en gemensam måttstock blir det svårare att gömma sig bakom volym.
Men det kräver disciplin: en accepterad möjlighet måste ha en tydlig anledning att existera. Annars blir opportunity accepted bara en ny etikett på samma gamla problem – och ni har återuppfunnit MQL med annat namn.
Vad “mätning som inte lurar” faktiskt kräver
Mätning lurar när den är lätt att vinna utan att kundens sannolikhet att köpa ökar. För att undvika det behöver ni koppla mätpunkten till beteenden som är svåra att fejka i stor skala. Opportunity accepted är ett steg i rätt riktning, eftersom den kräver ett aktivt beslut från sälj – men bara om beslutet har konsekvens.
Det betyder att ni måste ta ställning till tre saker. För det första: vilka signaler räcker för att skapa en opp, och vilka gör det inte? För det andra: vad händer om sälj inte accepterar – ska marknad få återkoppling inom en viss tid, och ska det synas i uppföljningen? För det tredje: hur ofta granskar ni kvaliteten i efterhand, exempelvis genom att jämföra accepterade möjligheter mot faktisk progression i pipen?
Här blir många organisationer bekväma och tappar skärpan. De inför en ny mätpunkt men fortsätter att belöna “antal”, inte “rätt antal”. När det sker kommer ni förr eller senare att justera definitionen för att få bättre siffror, och då är ni tillbaka i en mätmodell som lurar.
Samverkan mellan marknad och sälj: där friktionen är nyttig
Marknad och sälj-samverkan fungerar inte när den bygger på att undvika konflikt. Den fungerar när friktionen leder till bättre beslut. Opportunity accepted skapar en naturlig förhandlingsyta: marknad vill veta vad som gör en möjlighet accepterbar, och sälj vill kunna lita på att inflödet inte tar tid från rätt konton.
En vanlig invändning är att sälj “inte har tid” att acceptera. Det är ofta en signal om att definitionen är otydlig eller att inflödet är för brett. En annan invändning är att marknad “inte kan påverka” acceptans. Det stämmer bara om marknad arbetar isolerat från kontostrategi, budskap och timing. I en fungerande modell är acceptans ett kvitto på att marknadens aktiviteter bidrar till att sälj ser en realistisk väg framåt.
Och ja, ni kan fortfarande följa MQL och SQL som diagnostik – men sluta låtsas att de är den primära sanningen. Om ledningen vill förstå hur marknad påverkar affären, är det mer relevant att följa vad som blir accepterat och vad som faktiskt rör sig framåt än att räkna hur många som fyllde i ett formulär.
När opportunity accepted blir fel – och hur ni märker det
Det finns två typiska sätt som opportunity accepted urholkas. Det ena är “acceptansinflation”: sälj accepterar för att vara snäll, för att slippa diskussion, eller för att det finns mål på antal accepterade. Det andra är “acceptansblockad”: sälj accepterar nästan inget, ofta för att de inte tror på inflödet eller för att de saknar kapacitet att följa upp.
Ni märker det genom att titta på vad som händer efter acceptans. Om många accepterade möjligheter dör utan nästa steg, eller om de aldrig får en tydlig plan, då är det inte pipeline – det är kosmetik. Om acceptansen är extremt låg, men marknad ändå driver relevanta aktiviteter mot prioriterade konton, då är problemet sannolikt antingen definitionen eller säljets arbetssätt, inte marknadens leverans.
Opportunity accepted är alltså ingen magisk lösning. Det är en mer krävande mätpunkt som, rätt använd, gör det svårare att lura sig själv.
Nästa steg: sätt er marknad och sälj i samma rum och enas om exakt vad som måste vara sant för att en möjlighet ska kunna kallas opportunity accepted – och börja följa utfallet på riktigt nästa månad.







