Saleseffect
  • Topp50 Säljcoacher
    • Topp50 Säljcoacher 2023
    • Topp50 Säljcoacher 2022
    • Topp50 Säljcoacher 2021
  • Utbildningar
  • Profiler
  • Säljstöd
    • Aktiveringsbolag
    • CRM
    • CRM för fältsäljare
    • Customer Success system
    • Databas och informationsbolag
    • Digital signering
    • E-post marknadsföring
    • Kickoff
    • Kreditbolag
    • Kundtjänstsystem
    • Kundundersökningar verktyg
    • Lead generation-verktyg
    • Leasing & Finansiering
    • Marketing automation
    • Marknadsföringsverktyg
    • Offertverktyg
    • Profilbolag
    • Prospekteringsverktyg
    • Rekryteringsbolag med säljprofil
    • Säljcoach
    • Säljstödssystem
  • Expertråd
  • Karriär
    • PLATSANNONSER
  • Partners
    • STOCKHOLM MEETING SELECTION
    • KONCEPT & EVENT
    • TEKNISKA MUSEET
    • Middlepoint
    • Informationsteknik
    • Golfbaren
    • Mercell
    • Säljarnas
    • Booky.se
    • Delegia
    • SuperOffice
    • Resly
    • BSC Business Service Club
    • Oneflow
    • River jump
    • Svea Leasing
    • Nya Ledarskapet
    • Mindley
  • Om oss
Skip to content
2022-07-21 | Kurerat

Kurerat: Leda på distans – 100-tals tips och råd

Det finns inte ett rätt sätt att leda på distans utan ledarskapet behöver behovsanpassas efter varje medarbetare, arbetsgrupp och organisation. Vi på Saleseffect har valt ut och sammanställt de bästa tipsen och råden som ligger öppet på nätet.

Leda på distansLeda på distans

Leda på distans – 100-tals tips och råd

Distansledarskap: 7 tips som hjälper dig lyckas

Distansarbete ställer nya krav på ledarskap. För att teamet ska lyckas måste ledare överkomma problem såsom kommunikationssvårigheter och medarbetare som känner sig isolerade. Så, hur lyckas ledare på bästa sätt bygga team som är engagerade och produktiva även då arbetet sker hemifrån? I det här blogginlägget får du de 7 viktigaste stegen för framgångsrikt distansledarskap.

Besök hemsidan för Winningtemp. 

Så blir du en bättre chef på distans

Du som leder på distans kan påverka medarbetarnas mående. Det är viktigt att visa tillit och kommunicera mycket, visar ny forskning. Det finns också en fråga som du som chef bör undvika att ställa.

Besök hemsidan för Suntarbetsliv. 

Mi Ridell: Teknik inte nog för att hålla framgångsrika digitala möten

Planera och skapa goda förutsättningar för mötet, se till att du syns ordentligt och arbeta aktivt för att få mötesdeltagarna att bli delaktiga – det är några av Mi Ridells experttips till dig som vill bli bättre på digitala möten.

Besök hemsidan för Eventeffect.

Karin Ståhl: Så lyckas du med distansledarskapet

GoToWorks vd Karin Ståhl är en av Sveriges ledande arbetsplatsstrateger. Här berättar hon om hur man bäst leder sina medarbetare på distans – och om vad hon ser som den största risken med distansarbete.

Läs mer här.  

Retorikexperten: Tilltal och bemötande i det digitala sammanhanget – 6 konkreta tips

Vad är det vi tävlar med? Är det kvaliteten på varor och tjänster? Kanske ibland, till viss del. Men det vi hela tiden kommer tillbaka till är bemötande och tilltal. Som mottagare, kund, vill vi känna oss trygga och bekväma, sedda, bekräftade. Att den som delger oss en produkt eller tjänst bryr sig.

Läs mer här. 

5 vinnande egenskaper hos digitala ledare

Att jobba på distans ställer nya krav på chefer, som behöver bli mindre allvetande och mer inlyssnande. Här är fem egenskaper som den digitala ledaren gör smart i att öva upp.

Besök hemsidan för Unionen.

Leda på distans digitalt: Medarbetarportalen

Besök hemsidan för Göteborgs Universitet. 

Sammanfattning från Medarbetarportalen om Framgångsfaktorer för att leda på distans:

  • Tydlig struktur för att kalla till möten med information om plats, forum, digitalt rum och tydlig agenda.
  • Ha kontinuerliga avstämningar individuellt och med hela arbetsgruppen för uppföljning. Varva med korta informella avstämningar med medarbetarna.
  • Var generös med information om vad som händer i gruppen och var och ens betydelse för helheten så att alla känner att de är en del i ett sammanhang och bidrar.
  • Vid nya medarbetare och grupper behövs flera korta informella avstämningar och inte för styrd agenda. Det finns behov av informellt prat för att lära känna varandra. Hellre fler avstämningar än en avrapportering.
  • Om möjligt samla alla ett par gånger per år för att skapa en ”vi-känsla” och besök medarbetarna på plats.

Praktiska listan för både chef och medarbetare som jobbar hemifrån: 

  • Strukturera arbetsdagen som om du vore på jobbet. Sätt upp mål för dagen eller för projektet, se till att hålla på tiderna och sätt upp en arbetsyta.
  • Gå ut och rör på dig på morgonen som om du faktiskt går till jobbet och kom ihåg att ta lunchrast som vanligt.
  • Ha god kontakt med kollegor och arbetsledare. Behåll de sociala avstämningarna som vanligt och rubba inte på de sociala rutinerna. Ha möten som vanligt och se till att fika tillsammans den tiden ni brukar, även om det blir över en videokonferens.
  • Strukturera upp tider och utrymmen tillsammans med andra familjemedlemmar som också jobbar hemifrån så att ni inte är i vägen för varandra.
  • Ta pauser. Arbetsmiljölagen gäller även när jobbet flyttar in i hemmet.

Checklista: Är du redo för aktivt självledarskap och vad vinner du på det?

Från chefen som styr med hela handen till självledarskap där medarbetaren själv bestämmer över sina uppgifter och sin tid – allt fler företag inser fördelarna. Men vad behöver du tänka på?

Det är egentligen inte mer komplicerat än att lära sig konsten att leda sig själv i sitt arbetsliv, att organisera sin vardag, ta eget ansvar och fokusera på rätt uppgifter för att nå uppsatta mål. Det finns mycket att vinna på att implementera självledarskap och många medarbetare jobbar mer effektivt när de får större ansvar. Men hur redo är du? Och hur redo är ditt team?

Din nuvarande arbetssituation
Börja med att analysera din nuvarande arbetssituation för att bilda dig en uppfattning om hur långt steget är för att övergå till självledarskap.

1. Förutsättningar – Hur ser ditt yrkesuppdag ut? Vilka rättigheter, skyldigheter och möjligheter har du? Finns det tydliga mål? För dig själv och för de andra?

2. Måluppfyllnad – Fundera på hur du jobbar idag och hur du lyckas styra din vardag och nå uppsatta mål.

3. Balans – Hur ser den perfekta balansen ut mellan arbete och privatliv för dig? Skulle den vara enklare att uppnå med självledarskap?

4. Verktyg – Vilka verktyg har du idag som hjälper dig hantera stress och sätta gränser? Vad skulle du behöva för att lyckas ännu bättre?

5. Prioriteringar – Hur gör du idag för att planera dina arbetsuppgifter och prioritera? Har du redan idag en bra struktur eller behöver den bli bättre?

6. Motivation – Är du duktig på att motivera dig själv och skapa positiv energi så att du orkar driva mot uppsatta mål även när till exempel arbetsbelastningen är hög eller det händer saker i ditt privatliv som påverkar dig?

7. Time Management – Får du tiden att räcka till de viktigaste arbetsuppgifterna varje dag? Behöver du hjälp att skapa en bättre struktur?

8. Kommunikation – Hur kommunicerar ni i teamet idag? Behöver det förändras om ni inför självledarskap?

9. Avstämning och återkoppling – Hur behöver det se ut för att du och ditt team ska kunna jobba effektivt med självledarskap? Hur ofta och när ska ni återkoppla till varandra?

10. Teamet Hur ser ert team ut? Var ligger teamets potential och vad finns det för risker med att införa självledarskap?

Självledarskapet ska ge goda vanor
Oavsett om du är medarbetare eller chef brukar självledarskap innebära att du utvecklas i din yrkesroll, får en bättre balans mellan jobb och privatliv och ökad livskvalitet. Det i sin tur skapar lönsamhet och tillväxt.

Under pandemin har många tvingats till distansarbete och kanske därigenom också ett ofrivilligt självledarskap. Nu börjar vi återgå till kontoren och då kan det finnas mycket att vinna på att behålla självledarskapet. För att du och dina kollegor ska känna er trygga med det nya sättet att jobba på är det viktigt med bra verktyg och tydliga mål. För den som vill finns det många bra utbildningar i ämnet om ni inte jobbar er fram till en lösning själva.

Det finns forskning som visar att de som inte bara siktar på målet utan även fokuserar på vägen till målet ofta lyckas bättre än de som endast fokuserar på slutmålet. Självledarskapet innebär precis det och hjälper dig också att utvecklas som person och bli mer effektiv oavsett om det gäller arbete eller privatliv. Det vinner alla på!

Av: Sophia Loader

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Ny uppstickare – Sveriges nya  moderna e-signeringstjänst

Ny uppstickare – Sveriges nya moderna e-signeringstjänst

Annons

I digitaliseringens fotspår har många företag börjat signera dokument digitalt. Konkurrensen är hög men det finns fortfarande plats för nya innovativa lösningar. Ett nytt intressant företag som erbjuder verktyg för digitalt signering av dokument är Resly.

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner Saleseffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Avtalskollen Säljarnas Saleseffect

Expertråd

Varför säljer inte dina säljare?

5 fallgropar i kundresan som kostar dig kunden, affären och hela härligheten

Expertråd

Vi säger gärna att kunden är kung. Men behandlar vi dem som kungar genom hela resan? Du kan ha en fantastisk tjänst, en vass produkt och ett säljteam med PowerPoint-muskler. Men ändå tappar ni affären. Varför? För att det inte räcker.

Sommaren är inte en pausknapp: Så når du semesterkunderna

Sommaren är inte en pausknapp: Så når du semesterkunderna

Expertråd

Sommaren är här – och dina kunder slappar kanske på stranden, i sommarstugan eller är ute och reser. Men betyder det att du ska pausa kommunikationen? Inte alls. Tvärtom. Om hur du når semesterkunderna skriver vår gästskribent Ida Brakander, Head of Marketing på Rule.

Reklamveteranen uppmanar fysisk detaljhandel att börja agera vad gäller retail media. Här är hans 4 punkter att börja med

Reklamveteranen uppmanar fysisk detaljhandel att börja agera vad gäller retail media. Här är hans 4 punkter att börja med

Expertråd

Reklamveteranen Christian Bönnelyche tycker att fysisk detaljhandel är alltför långsamma ur startgroparna när det gäller att utveckla ett ekosystem för retail media.

AI kräver en stark innovationskultur

AI kräver en stark innovationskultur

Expertråd

Att skapa en arbetsplats där idéer får utrymme att växa borde vara en självklarhet. Men i en vardag med hög arbetsbelastning och krav på mätbara resultat hamnar ofta innovationskulturen i skymundan. Om vad som krävs för att skapa en kultur där experimenterande och lärande uppmuntras – och där misslyckanden ses som en del av utvecklingen skriver vår gästskribent Emelie Garrison, Regional Sales Director på Salesforce.

Varför säljer inte dina säljare?

Vinn fler affärer – anpassa dig till dina kunder!

Expertråd

Människor är alla ”kunder” och tänker olika! Det skriver försäljnings- och ledarskapsexperten Lotta Broberg i månadens krönika.

I huvudet på en Hjärnatlet – Tankar som sabbar ditt fokus

Så blir du en hjärnatlet och lär dig hålla fokus

Expertråd

Som ledare förväntas du vara skarp och beslutsam – men vad händer när din egen hjärna jobbar emot dig? Forskning visar att vi tillbringar nästan hälften av vår vakna tid med att tänka på något annat än det vi faktiskt gör. Det kan leda till minskad produktivitet, sämre beslut och en känsla av ständig splittring. Vår nya gästskribent Maria Engström-Eriksson guidar dig genom några av de vanligaste tankefällorna – och hur du tar kontroll över ditt fokus som en sann hjärnatlet.

Så väljer du rätt digitalt verktyg – och ökar försäljningen på sex månader

Case: Rätt digitalt verktyg gav Coolstuff fler kunder och högre försäljning

Expertråd

Att välja rätt digitalt verktyg kan vara skillnaden mellan stagnation och tillväxt. Men hur vet du vilket verktyg som passar just din verksamhet? Coolstuff gjorde ett strategiskt byte och såg resultat redan efter sex månader – här berätta Ida Brakander från Rule om lärdomarna som man kan dra av deras gemensamma resa.

Varför säljer inte dina säljare?

Lotta Broberg: Varför säljer inte dina säljare?

Expertråd

Varför presterar vissa säljteam på topp medan andra kämpar trots höga löner och förmåner? Svaret ligger i ledarskapet och teamkulturen – och med rätt insatser kan du skapa ett engagerat säljteam som driver försäljningen framåt, skriver Lotta Broberg i denna krönika.

Verktyg

20 säljböcker som hjälper dig toppa din försäljning

Inspiration: 25 säljböcker som hjälper dig toppa din försäljning

Säljutveckling

Som den inbitna säljaren du är vill du förstås alltid trimma din försäljningsteknik. Här en lista med 25 säljböcker med alltifrån gamla klassiker till nyare säljböcker!

Kundundersökningar: En oumbärlig resurs för försäljningschefer

Kundundersökningar: En oumbärlig resurs för försäljningschefer

Verktyg

Att förstå kundernas behov och upplevelser är avgörande för att driva framgångsrika försäljningsstrategier. Genom regelbundna kundundersökningar kan försäljningschefer samla värdefull feedback som leder till förbättrade produkter, tjänster och kundrelationer.

9 tips: Så skriver du en säljande offert

9 tips: Så skriver du en säljande offert

Verktyg

Är dina offerter anpassade för situationen och får du det gensvar du önskar? Såhär gör du för att skapa en säljande offert.

Lista: 20 CRM-system som effektiviserar ditt säljarbete

Lista: 20 CRM-system som effektiviserar ditt säljarbete

Verktyg

Räcker ditt minne och dina Excel-listor inte till längre? Här listar Saleseffect ett urval av CRM-system som strukturerar upp ditt arbete.

36 julbordstips: Boka för att stärka teamkänslan

Julbord och julshower: 36 sätt att fira och engagera ditt team

Verktyg

Har ni inte hunnit boka årets julbord eller julshow för ert företag ännu? Ingen fara! Det finns fortfarande många fantastiska alternativ kvar. Här får du 36 tips som är perfekta för försäljningschefer som vill avsluta året med ett minnesvärt julfirande – och samtidigt skapa teamkänsla och engagemang inför nästa år.

Rod annonsera NY 700x350 pxl

AKTUELLA ERBJUDANDEN

Emistell Sajt Modul 300 x 250 px


Lediga Jobb

  • Key Account Manager Stockholm
  • Hummingbird söker en Säljledare
  • Försäljningschef fastighet BOSCH och IVT Värmepumpar
  • Försäljningschef Veddesta
  • Försäljningschef sökes till Sesol i Örebro
  • Säljfokuserad VD till greentech-bolag som är i uppbyggnadsfas!
  • Försäljningschef till Realtime Embedded
  • Försäljningschef contracted sales Scandic
  • Regionchef till Coca-Cola Europacific Partners – Region Öst!
  • Bravida söker försäljningschef till region Vänern

PÅ NYTT JOBB

Patriam rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion

Patriam rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion

Karriär

Patriamkoncernen fortsätter att växla upp sin tillväxtstrategi och rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion. Harem kommer närmast från Roschier, en av Nordens ledande affärsjuridiska byråer, där han varit verksam i 15 år – de senaste 10 åren som partner. Med bred erfarenhet av komplexa transaktioner och strategiska affärer tillträder han sin nya roll i september.

NTM Media förstärker försäljningen i norr – två nya chefer på plats

NTM Media förstärker försäljningen i norr – två nya chefer på plats

Karriär

För att möta den ökade efterfrågan på lokal marknadsföring i Norrbotten och Västerbotten har NTM Media utsett två nya försäljningschefer. Fanny Lövbom tar över i Västerbotten och Andreas Bergman i Norrbotten, med målet att stärka relationerna med det lokala näringslivet.

Litium stärker försäljningsledningen – rekryterar ny CCO för tillväxt

Litium stärker försäljningsledningen – rekryterar ny CCO för tillväxt

Karriär

Det svenska e-handelsbolaget Litium har utsett Andreas Granath till ny Chief Commercial Officer (CCO). Rekryteringen är en del av företagets strategi för att accelerera sin kommersiella tillväxt och stärka sin position på marknaden.

Så ser säljprovisionerna ut i Norden, Europa, Japan och USA

Så ser säljprovisionerna ut i Norden, Europa, Japan och USA

Inspiration

Du har förstås järnkoll på hur det ser ut i Sverige men hur provisioner och incitament utformas varierar kraftigt mellan olika länder. Vi har kollat upp hur säljprovisionerna ser ut i Norden, Tyskland, Frankrike, Storbritannien, Japan och USA – intressant läsning oavsett om du funderar på utlandsjobb eller inte.

Lyckas med lönesamtalet – konkreta tips för dig som jobbar med försäljning

Så maxar du lönesamtalet som försäljningschef – fem konkreta tips

Karriär

Lönesamtalet är ett tillfälle att prata prestation, potential och framtid. För dig som försäljningschef handlar det inte bara om din lön – utan om hur din roll och insats värderas i organisationen. Här är checklistan du inte vill missa.

Erik Rehn ny Chief Revenue Officer på ABAX

Erik Rehn ny Chief Revenue Officer på ABAX

Karriär

Med fokus på marknadsexpansion och nya affärsdialoger tar Erik Rehn plats i ledningen hos ABAX för att driva den europeiska tillväxtresan.

Nina Wahlgren Gill ny försäljnings-direktör i Martin & Servera Restauranghandel

Nina Wahlgren Gill ny försäljnings-direktör i Martin & Servera Restauranghandel

Karriär

Nina Wahlgren Gill blir försäljningsdirektör med ansvar för privata kunder på Martin & Servera Restauranghandel. Hon kommer närmast från Sysco och rollen som Program director & Business Lead ERP.

Manpowers jobbcoachs bästa tips inför intervjun

Manpowers jobbcoachs bästa tips inför intervjun

Karriär

Att bli kallad till en jobbintervju är både spännande och nervöst och förberedelserna kan vara avgörande för hur det går. Hur ska du klä dig? Vilka frågor bör du ställa och vilka ska du undvika? Jobbcoachen Helena Jälthammar berättar hur du ökar chanserna att landa drömjobbet.

Mäklarhuset anställer ny försäljningschef för storstäderna

Mäklarhuset anställer ny försäljningschef för storstäderna

Karriär

Oscar Larsson-Selenius blir försäljningschef för Stockholm med omnejd, Göteborg och Malmö. Hans bakgrund är bred och är en kombination av försäljning, tillväxt och att driva företag. Han är utbildad fastighetsmäklare och har varit både kontorsägare och konsultmäklare på andra mäklarkedjor. Han tillträder tjänsten den 1 mars i år.

Martin Ragnar ny försäljningschef för region Mellan på Swecon

Martin Ragnar ny försäljningschef för region Mellan på Swecon

Karriär

Martin Ragnar kommer närmast från Toyota Material Handling där han tidigare jobbade som säljare men senast som chef för region Öst. Han har lång erfarenhet inom maskinförsäljning och uthyrning samt erfarenhet av att leda säljande personal med fokus på tillväxt.

Mest läst

Under hela året: nominera till Topp50 – Sveriges mest rekommenderade säljcoacher 2025

Nominera till Topp50 – Sveriges mest rekommenderade säljcoacher 2025

Har du blivit coachad till nya nivåer av någon av Sveriges fantastiska säljcoacher, säljtränare, säljutbildare eller säljutvecklare? Då kan du nominera dina favoriter här under hela 2025! De som får flest röster kommer med på listan Topp50 – Sveriges mest rekommenderade säljcoacher 2025 som presenteras här i början av 2026.
Aqua Nobel får en ny försäljningschef

Aqua Nobel får en ny försäljningschef

Patric Strandqvist har fått uppdraget som ny försäljningschef på Aqua Nobel. Han kommer närmast från en tjänst som key account manager på källvattenföretaget.
Här tjänar säljarna sämst! | 77% skillnad mellan olika branscher

Här tjänar säljarna sämst! | 77% skillnad mellan olika branscher

I Säljarnas årliga löneundersökning har de undersökt snittmånadslön för säljare i olika branscher utan personalansvar. Vi lyfter här fram siffrorna för respektive bransch, kolla in hur du och din bransch ligger till. Läs också karriärexpertens tips för dig som vill byta bransch.
Emma Lythell: “Framtidens kund är en AI-agent,är du redo att sälja till den?

Emma Lythell: “Framtidens kund är en AI-agent, är du redo att sälja till den?

Vi ser redan nu att AI på allvar har börjat ta plats i konsumenternas köpresor. Många använder sig av AI för att jämföra priser, få produktrekommendationer eller bara för att få lite hjälp att fatta beslut.
20 spännande teambuilding-aktiviteter i Stockholm att boka

20 spännande teambuilding-aktiviteter i Stockholm att boka

Teambuilding-aktiviteter i Stockholm erbjuder fantastiska möjligheter för företag att stärka gemenskapen, förbättra kommunikationen och skapa minnesvärda upplevelser tillsammans. Oavsett om ni föredrar matlagning, konst, tävlingar eller utomhusaktiviteter, finns det gott om alternativ i huvudstaden. Här har vi samlat 20 spännande aktiviteter för teambuilding i Stockholm som garanterat bjuder på både skratt och utmaningar.

 

Saleseffect.se – Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar som försäljningschef
Saleseffect Nordic AB C/o Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Executiveeffect.se | Passioneffect.se | Eventeffect.se| Influencereffect.se | Bestplacesinsweden.com