Försäljningschef till Sluta Gräv AB, Helsingborg
Sluta Gräv AB är ett svenskt bolag som grundades år 2012 i Helsingborg. Företaget är specialiserat på markskruv som ersätter betongplint och finns i hela Norden samt i stora delar av Europa. Idag sker nästan 50 % av försäljningen utomlands och denna försäljning förväntas öka ytterligare. Med en vision om ett bekvämare, smartare och miljövänligare sätt att bygga har företaget på kort tid blivit marknadsledande inom sin bransch. Med Sluta Gräv får kunden tillgång till allt som behövs för en säker och hållbar grund till sitt byggprojekt och företaget tar ansvar hela vägen – från idé till färdig grund. Sluta Gräv har en expansiv tillväxtplan och står inför en spännande utveckling de närmsta åren. Företaget har idag sju anställda och har sitt huvudkontor i Helsingborg.
För mer information: www.slutagrav.se
Om tjänsten
Som Försäljningschef arbetar du med fokus på att öka försäljningen till Sluta Grävs slutkunder och knyta upp huvudkunder inom vissa specifika områden. Exempel på affärsområden är solcellsparker, bullerplank och skyddsstängsel. Syftet är att öka den totala försäljningen av skruv, via Sluta Grävs partners direkt till slutkunder. Initialt fokus är den svenska marknaden men i nästa steg även nordiska samt övriga europeiska marknaden inom kort.
Till din hjälp kommer en säljare också att anställas för att ta hand om vissa applikationsområden och nyckelkunder.
Rollen är placerad på huvudkontoret i Helsingborg och du rapporterar till VD. Ansvaret och omfattningen i rollen kommer att växa i takt med företagets tillväxt.
Ansvarsområden
- Försäljning mot större nyckelkunder
- Utveckla affärsområden inom vissa applikationer
- Tillse att Sluta Grävs markskruvar föreskrivs av kunder
- Ansvara för att nödvändig dokumentation tas fram för att kunna sälja produkterna. Till din hjälp finns teknik och marknadssupport
- Ansvara för en direktrapporterande säljare.
Profil
Sluta Gräv söker dig med ca 5-10 års arbetslivserfarenhet inom relationsbyggande verksamhet och gärna en teknisk utbildning. Meriterande för rollen är erfarenhet från byggindustrin och vi ser gärna att du har arbetat med byggrelaterade produkter.
Du har förmågan att kunna röra dig bekvämt i olika miljöer – från byggarbetsplatsen till VD för ett större bolag. Vi ser därför att du har en god kommunikativ förmåga och det är en fördel om du har ett befintligt nätverk hos Sluta Grävs kunder.
Som person är du nyfiken, kreativ och har en god social förmåga och intresse för affärer. Du har ett naturligt säljdriv och en förmåga att söka upp och driva hela affären till ett avslut i säljprocessen och därefter följa upp försäljningen. Du trivs med att arbeta självständigt men att interagera med övriga delar av organisationen. Då företaget står inför en stor tillväxtresa är det av betydelse att du är intresserad av att vara den del av denna resa och att du motiveras av förändringsarbete.
Ansökan
Sluta Gräv AB samarbetar i denna rekrytering med Skillway HR & Search: www.skillway.se.
Varmt välkommen med din ansökan via mail till [email protected] senast 2019-01-17. Eftersom vi genomför intervjuer löpande under ansökningstiden så rekommenderar vi dig att söka redan idag.
Har du frågor kring tjänsten är du varmt välkommen att kontakta ansvarig rekryteringskonsult på [email protected] eller 070-846 88 29.