Saleseffect
  • Topp50 Säljcoacher
    • Topp50 Säljcoacher 2023
    • Topp50 Säljcoacher 2022
    • Topp50 Säljcoacher 2021
  • Utbildningar
  • Profiler
  • Säljstöd
    • Aktiveringsbolag
    • CRM
    • CRM för fältsäljare
    • Customer Success system
    • Databas och informationsbolag
    • Digital signering
    • E-post marknadsföring
    • Kickoff
    • Kreditbolag
    • Kundtjänstsystem
    • Kundundersökningar verktyg
    • Lead generation-verktyg
    • Leasing & Finansiering
    • Marketing automation
    • Marknadsföringsverktyg
    • Offertverktyg
    • Profilbolag
    • Prospekteringsverktyg
    • Rekryteringsbolag med säljprofil
    • Säljcoach
    • Säljstödssystem
  • Expertråd
  • Karriär
    • PLATSANNONSER
  • Partners
    • STOCKHOLM MEETING SELECTION
    • KONCEPT & EVENT
    • TEKNISKA MUSEET
    • Middlepoint
    • Informationsteknik
    • Golfbaren
    • Mercell
    • Säljarnas
    • Booky.se
    • Delegia
    • SuperOffice
    • Resly
    • BSC Business Service Club
    • Oneflow
    • River jump
    • Svea Leasing
    • Nya Ledarskapet
    • Mindley
  • Om oss
Skip to content
2023-09-24 | Ledarskap

Guide: Så hanterar du inflation, prishöjningar, ökade leverantörskostnader och budget-klämda kunder

Just nu befinner vi oss i en situation vi inte haft på mycket länge. Inflation, prishöjningar, ökade kostnader från leverantörer och budget-klämda kunder utgör en komplex ekonomisk miljö som påverkar företags försäljning på många sätt. Här en guide som hjälper dig navigera och undvika att gå på grund.

Guide: Så hanterar du inflation, prishöjningar, ökade leverantörskostnader och budget-klämda kunderGuide: Så hanterar du inflation, prishöjningar, ökade leverantörskostnader och budget-klämda kunder Foto Imelda Unsplash

Inflation, prishöjningar, ökade kostnader från leverantörer och budget-klämda kunder är just nu vår vardag. Du som försäljningschef står inför betydande utmaningar när du ska navigera i denna komplexa situation och kan behöva strategier för att säkerställa att du och ditt team når uppsatta försäljningsmål. Vi tittar på utmaningarna och bjuder på några användbara råd för dig som försäljningschef!

Utmaning 1: Inflation och prishöjningar

Inflation är en av de faktorerna som kanske mest påverkar försäljningen. När prisnivåerna stiger, minskar köpkraften för kunderna, vilket kan leda till minskad efterfrågan på produkter och tjänster. För att hantera denna utmaning måste försäljningschefer överväga följande:

  • Prissättningstransparens: Försäkra dig om att ditt företags prissättning är transparent och rättvis. Kunderna är mer benägna att fortsätta handla om de ser vad de betalar för och upplever att de får värde för sina pengar.
  • Segmentering av kunder: Identifiera olika kundsegment och anpassa din prissättningsstrategi för varje segment. Det kan innebära att erbjuda olika produktversioner eller rabatter beroende på kundens budget.
  • Övervaka konkurrenterna: Följ noga dina konkurrenters prissättning och anpassa din egen strategi för att förbli konkurrenskraftig.

Utmaning 2: Ökade leverantörskostnader

Många företag har sett en ökning av sina leverantörskostnader på grund av olika faktorer som råvaruprisökningar och logistikproblem. För att hantera detta:

  • Förhandla om nya avtal: Förhandla med leverantörer om nya avtal som kan inkludera prishöjningar, men också bättre villkor som kan minska de totala kostnaderna.
  • Effektivisera inköp: Utvärdera och optimera er inköpsprocess för att minimera spill och onödiga kostnader.
  • Diversifiera leverantörer: Om möjligt, diversifiera dina leverantörer för att minska risken för prisvolatilitet hos en enda leverantör.

Utmaning 3: Budget-klämda kunder

Många kunder har just niu begränsade budgetar på grund av den ekonomiska osäkerheten. För att hantera detta behöver du som försäljningschef:

  • Anpassa erbjudanden: Utveckla erbjudanden som ger extra värde till kunderna utan att öka kostnaderna. Det kan vara i form av paketerbjudanden eller tjänster som hjälper kunderna att spara pengar på lång sikt.
  • Marknadsför värdet: Fokusera på att kommunicera det mervärde som ditt företag kan erbjuda kunderna och hur det kan hjälpa dem att uppnå sina mål på ett kostnadseffektivt sätt.
  • Lösningar istället för produkter: Föreslå lösningar som hjälper kunderna att lösa specifika problem eller utmaningar, istället för att enbart sälja produkter.

Välj att bli triggad av situationen och se till att nå mål

Man brukar säga att livet är som ett schackbräde – står du på en vit ruta är det svarta rutor runt omkring dig och tvärtom. Snart står vi på en vit ruta igen med minskad inflation, stark köpkraft och positiva rapporter när vi lyssnar på nyheterna på morgonen.

Nu gäller det bara att vara strategisk och ta sig igenom det ekonomiska läget vi befinner oss i just nu. Men kanske kan det också trigga dig som försäljningschef? För det finns väl inget som får en försäljningschef att gå igång så som att lyckas nå sina mål och övervinna hindren längs vägen?!

Ta dig tid att reflektera över er nuvarande situation och ta sedan fram en strategi för ett till tre år. Kör en workshop med säljteamet och ta med deras syn på läget och hur de upplever kunderna och marknaden, stäm förstås av med din vd och även med kloka personer i ditt nätverk för att få värdefulla insikter och en väl grundad försäljningsstrategi. Utgå sen från hur ni kan hjälpa era kunder att lösa deras problem med hjälp av det ert företag har att erbjuda. Genom att anpassa prissättning, förhandla med leverantörer och erbjuda mervärde till kunderna kan du som försäljningschef fortsätta att skapa tillväxt och framgång även i vårt just nu utmanande ekonomiska läge. Att ha en klar och anpassningsbar försäljningsstrategi kommer att vara avgörande för att lyckas.

Här redaktionens tips på två bra artiklar som ökar din försäljning:

Säljverktyg som hjälper dig sälja 40 % mer än genomsnittet

Värdebaserad försäljning och storytelling

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Svåra samtal i rollen som chef – en guide för försäljningschefer

Svåra samtal i rollen som chef – en guide för försäljningschefer

Att leda ett försäljningsteam innebär inte bara att sätta mål och fira segrar. Ibland krävs också modet att ta itu med de svåra samtalen – de som berör prestationer, beteenden, konflikter eller personliga kriser. Den här guiden hjälper dig som försäljningschef att hantera dessa situationer professionellt, empatiskt och med bibehållen respekt.

Välkommen till Mötesbaren på sommarverandan hos Fotografiska

Välkommen till Mötesbaren på sommarverandan hos Fotografiska

Den 16 juni bjuder Saleseffect med systersajter in till ledarskapsföreläsning och mingel på Fotografiska i Stockholm. Anmäl dig här!

Automatisering i försäljningen: Balansgången mellan effektivitet och personlig kontakt

Automatisering i försäljningen: Balansgången mellan effektivitet och personlig kontakt

Automatisering har blivit ett allt mer populärt inom försäljning, lovande ökad effektivitet och bättre kundinsikter. Men hur påverkar det den personliga kontakten med kunderna? Vi har funderat över fördelarna och nackdelarna med att automatisera och kommer med några tankar om hur du som försäljningschef kan navigera i denna nya verklighet.

Informationsteknik i samarbete med Stockholm Waterfront kan nu erbjuda smarta möten på distans

Informationsteknik i samarbete med Stockholm Waterfront kan nu erbjuda smarta möten på distans

Annons

Med nya Waterfront Studio, framtagen för videokonferens och streaming kan vi erbjuda dig och ditt företag möjligheten till trygga möten. Tillsammans hjälper vi dig att trots rådande läge nå dina deltagare var de än befinner sig.

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner Saleseffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Avtalskollen Säljarnas Saleseffect

Expertråd

Varför säljer inte dina säljare?

5 fallgropar i kundresan som kostar dig kunden, affären och hela härligheten

Expertråd

Vi säger gärna att kunden är kung. Men behandlar vi dem som kungar genom hela resan? Du kan ha en fantastisk tjänst, en vass produkt och ett säljteam med PowerPoint-muskler. Men ändå tappar ni affären. Varför? För att det inte räcker.

Reklamveteranen uppmanar fysisk detaljhandel att börja agera vad gäller retail media. Här är hans 4 punkter att börja med

Reklamveteranen uppmanar fysisk detaljhandel att börja agera vad gäller retail media. Här är hans 4 punkter att börja med

Expertråd

Reklamveteranen Christian Bönnelyche tycker att fysisk detaljhandel är alltför långsamma ur startgroparna när det gäller att utveckla ett ekosystem för retail media.

AI kräver en stark innovationskultur

AI kräver en stark innovationskultur

Expertråd

Att skapa en arbetsplats där idéer får utrymme att växa borde vara en självklarhet. Men i en vardag med hög arbetsbelastning och krav på mätbara resultat hamnar ofta innovationskulturen i skymundan. Om vad som krävs för att skapa en kultur där experimenterande och lärande uppmuntras – och där misslyckanden ses som en del av utvecklingen skriver vår gästskribent Emelie Garrison, Regional Sales Director på Salesforce.

Varför säljer inte dina säljare?

Vinn fler affärer – anpassa dig till dina kunder!

Expertråd

Människor är alla ”kunder” och tänker olika! Det skriver försäljnings- och ledarskapsexperten Lotta Broberg i månadens krönika.

I huvudet på en Hjärnatlet – Tankar som sabbar ditt fokus

Så blir du en hjärnatlet och lär dig hålla fokus

Expertråd

Som ledare förväntas du vara skarp och beslutsam – men vad händer när din egen hjärna jobbar emot dig? Forskning visar att vi tillbringar nästan hälften av vår vakna tid med att tänka på något annat än det vi faktiskt gör. Det kan leda till minskad produktivitet, sämre beslut och en känsla av ständig splittring. Vår nya gästskribent Maria Engström-Eriksson guidar dig genom några av de vanligaste tankefällorna – och hur du tar kontroll över ditt fokus som en sann hjärnatlet.

Så väljer du rätt digitalt verktyg – och ökar försäljningen på sex månader

Case: Rätt digitalt verktyg gav Coolstuff fler kunder och högre försäljning

Expertråd

Att välja rätt digitalt verktyg kan vara skillnaden mellan stagnation och tillväxt. Men hur vet du vilket verktyg som passar just din verksamhet? Coolstuff gjorde ett strategiskt byte och såg resultat redan efter sex månader – här berätta Ida Brakander från Rule om lärdomarna som man kan dra av deras gemensamma resa.

Varför säljer inte dina säljare?

Lotta Broberg: Varför säljer inte dina säljare?

Expertråd

Varför presterar vissa säljteam på topp medan andra kämpar trots höga löner och förmåner? Svaret ligger i ledarskapet och teamkulturen – och med rätt insatser kan du skapa ett engagerat säljteam som driver försäljningen framåt, skriver Lotta Broberg i denna krönika.

Så hanterar du härskartekniker i kundmötet!

Så hanterar du härskartekniker i kundmötet!

Expertråd

Kroppsspråket talar sitt tydliga språk – men vad gör du när en kund demonstrativt tittar på klockan, lutar sig tillbaka med korslagda armar eller suckar och ser ointresserad ut? Ulla-Lisa Thordén har genomfört drygt 20 000 säljsamtal och har över 40 års erfarenhet med säljandet i fokus. Här ger hon dig fyra konkreta case på hur du tar kontroll och hanterar härskartekniker i kundmötet!

Verktyg

20 säljböcker som hjälper dig toppa din försäljning

Inspiration: 25 säljböcker som hjälper dig toppa din försäljning

Säljutveckling

Som den inbitna säljaren du är vill du förstås alltid trimma din försäljningsteknik. Här en lista med 25 säljböcker med alltifrån gamla klassiker till nyare säljböcker!

Kundundersökningar: En oumbärlig resurs för försäljningschefer

Kundundersökningar: En oumbärlig resurs för försäljningschefer

Verktyg

Att förstå kundernas behov och upplevelser är avgörande för att driva framgångsrika försäljningsstrategier. Genom regelbundna kundundersökningar kan försäljningschefer samla värdefull feedback som leder till förbättrade produkter, tjänster och kundrelationer.

9 tips: Så skriver du en säljande offert

9 tips: Så skriver du en säljande offert

Verktyg

Är dina offerter anpassade för situationen och får du det gensvar du önskar? Såhär gör du för att skapa en säljande offert.

Lista: 20 CRM-system som effektiviserar ditt säljarbete

Lista: 20 CRM-system som effektiviserar ditt säljarbete

Verktyg

Räcker ditt minne och dina Excel-listor inte till längre? Här listar Saleseffect ett urval av CRM-system som strukturerar upp ditt arbete.

36 julbordstips: Boka för att stärka teamkänslan

Julbord och julshower: 36 sätt att fira och engagera ditt team

Verktyg

Har ni inte hunnit boka årets julbord eller julshow för ert företag ännu? Ingen fara! Det finns fortfarande många fantastiska alternativ kvar. Här får du 36 tips som är perfekta för försäljningschefer som vill avsluta året med ett minnesvärt julfirande – och samtidigt skapa teamkänsla och engagemang inför nästa år.

Rod annonsera NY 700x350 pxl

AKTUELLA ERBJUDANDEN

Emistell Sajt Modul 300 x 250 px


Lediga Jobb

  • Key Account Manager Stockholm
  • Hummingbird söker en Säljledare
  • Försäljningschef fastighet BOSCH och IVT Värmepumpar
  • Försäljningschef Veddesta
  • Försäljningschef sökes till Sesol i Örebro
  • Säljfokuserad VD till greentech-bolag som är i uppbyggnadsfas!
  • Försäljningschef till Realtime Embedded
  • Försäljningschef contracted sales Scandic
  • Regionchef till Coca-Cola Europacific Partners – Region Öst!
  • Bravida söker försäljningschef till region Vänern

PÅ NYTT JOBB

Patriam rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion

Patriam rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion

Karriär

Patriamkoncernen fortsätter att växla upp sin tillväxtstrategi och rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion. Harem kommer närmast från Roschier, en av Nordens ledande affärsjuridiska byråer, där han varit verksam i 15 år – de senaste 10 åren som partner. Med bred erfarenhet av komplexa transaktioner och strategiska affärer tillträder han sin nya roll i september.

NTM Media förstärker försäljningen i norr – två nya chefer på plats

NTM Media förstärker försäljningen i norr – två nya chefer på plats

Karriär

För att möta den ökade efterfrågan på lokal marknadsföring i Norrbotten och Västerbotten har NTM Media utsett två nya försäljningschefer. Fanny Lövbom tar över i Västerbotten och Andreas Bergman i Norrbotten, med målet att stärka relationerna med det lokala näringslivet.

Litium stärker försäljningsledningen – rekryterar ny CCO för tillväxt

Litium stärker försäljningsledningen – rekryterar ny CCO för tillväxt

Karriär

Det svenska e-handelsbolaget Litium har utsett Andreas Granath till ny Chief Commercial Officer (CCO). Rekryteringen är en del av företagets strategi för att accelerera sin kommersiella tillväxt och stärka sin position på marknaden.

Så ser säljprovisionerna ut i Norden, Europa, Japan och USA

Så ser säljprovisionerna ut i Norden, Europa, Japan och USA

Inspiration

Du har förstås järnkoll på hur det ser ut i Sverige men hur provisioner och incitament utformas varierar kraftigt mellan olika länder. Vi har kollat upp hur säljprovisionerna ser ut i Norden, Tyskland, Frankrike, Storbritannien, Japan och USA – intressant läsning oavsett om du funderar på utlandsjobb eller inte.

Lyckas med lönesamtalet – konkreta tips för dig som jobbar med försäljning

Så maxar du lönesamtalet som försäljningschef – fem konkreta tips

Karriär

Lönesamtalet är ett tillfälle att prata prestation, potential och framtid. För dig som försäljningschef handlar det inte bara om din lön – utan om hur din roll och insats värderas i organisationen. Här är checklistan du inte vill missa.

Erik Rehn ny Chief Revenue Officer på ABAX

Erik Rehn ny Chief Revenue Officer på ABAX

Karriär

Med fokus på marknadsexpansion och nya affärsdialoger tar Erik Rehn plats i ledningen hos ABAX för att driva den europeiska tillväxtresan.

Nina Wahlgren Gill ny försäljnings-direktör i Martin & Servera Restauranghandel

Nina Wahlgren Gill ny försäljnings-direktör i Martin & Servera Restauranghandel

Karriär

Nina Wahlgren Gill blir försäljningsdirektör med ansvar för privata kunder på Martin & Servera Restauranghandel. Hon kommer närmast från Sysco och rollen som Program director & Business Lead ERP.

Manpowers jobbcoachs bästa tips inför intervjun

Manpowers jobbcoachs bästa tips inför intervjun

Karriär

Att bli kallad till en jobbintervju är både spännande och nervöst och förberedelserna kan vara avgörande för hur det går. Hur ska du klä dig? Vilka frågor bör du ställa och vilka ska du undvika? Jobbcoachen Helena Jälthammar berättar hur du ökar chanserna att landa drömjobbet.

Mäklarhuset anställer ny försäljningschef för storstäderna

Mäklarhuset anställer ny försäljningschef för storstäderna

Karriär

Oscar Larsson-Selenius blir försäljningschef för Stockholm med omnejd, Göteborg och Malmö. Hans bakgrund är bred och är en kombination av försäljning, tillväxt och att driva företag. Han är utbildad fastighetsmäklare och har varit både kontorsägare och konsultmäklare på andra mäklarkedjor. Han tillträder tjänsten den 1 mars i år.

Martin Ragnar ny försäljningschef för region Mellan på Swecon

Martin Ragnar ny försäljningschef för region Mellan på Swecon

Karriär

Martin Ragnar kommer närmast från Toyota Material Handling där han tidigare jobbade som säljare men senast som chef för region Öst. Han har lång erfarenhet inom maskinförsäljning och uthyrning samt erfarenhet av att leda säljande personal med fokus på tillväxt.

Mest läst

 

Saleseffect.se – Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar som försäljningschef
Saleseffect Nordic AB C/o Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Executiveeffect.se | Passioneffect.se | Eventeffect.se| Influencereffect.se | Bestplacesinsweden.com