Saleseffect
  • Topp50 Säljcoacher
    • Topp50 Säljcoacher 2023
    • Topp50 Säljcoacher 2022
    • Topp50 Säljcoacher 2021
  • Utbildningar
  • Profiler
  • Säljstöd
    • Aktiveringsbolag
    • CRM
    • CRM för fältsäljare
    • Customer Success system
    • Databas och informationsbolag
    • Digital signering
    • E-post marknadsföring
    • Kickoff
    • Kreditbolag
    • Kundtjänstsystem
    • Kundundersökningar verktyg
    • Lead generation-verktyg
    • Leasing & Finansiering
    • Marketing automation
    • Marknadsföringsverktyg
    • Offertverktyg
    • Profilbolag
    • Prospekteringsverktyg
    • Rekryteringsbolag med säljprofil
    • Säljcoach
    • Säljstödssystem
  • Expertråd
  • Karriär
    • PLATSANNONSER
  • Partners
    • STOCKHOLM MEETING SELECTION
    • KONCEPT & EVENT
    • TEKNISKA MUSEET
    • Middlepoint
    • Informationsteknik
    • Golfbaren
    • Mercell
    • Säljarnas
    • Booky.se
    • Delegia
    • SuperOffice
    • Resly
    • BSC Business Service Club
    • Oneflow
    • River jump
    • Svea Leasing
    • Nya Ledarskapet
    • Mindley
  • Om oss
Skip to content
2021-10-11 | Tjänstebilen

Nya Kia Sportage – laddbar och fyrhjulsdriven suv designad och utvecklad för Europa

Kia Sportage är en av Kias mest sålda modeller i Europa och globalt. När nu Europaversionen av helt nya Kia Sportage premiärvisas har modellen utvecklats för att utmana toppskiktet i suv-segmentet.

Nya Kia Sportage – laddbar och fyrhjulsdriven suv designad och utvecklad för Europakia

Nya Kia Sportage kombinerar en elegant men ändå muskulös och modern exteriördesign med en högklassig premiuminredning. Den integrerade välvda skärmen rymmer de senaste uppkopplade tjänsterna.

Nya Kia Sportage har utvecklats i Europa och bygger på en helt ny plattform och idealiska dimensioner och proportioner. Till Sverige kommer nya Kia Sportage i laddhybridutförande våren 2022. Modellen riktar sig till de som vill ta klivet över till en laddbar bil och samtidigt vill få de praktiska egenskaperna hos en suv.

En rad innovativa tekniska finesser introduceras i nya Kia Sportage. En ny generation elektronisk kontrollerad fjädring (ECS) ger bästa möjliga komfort och säkerhet tack vare kontinuerlig dämpningskontroll i realtid. Med ett nytt terrängläge är Kia Sportage redo för mer äventyrliga åkturer i utmanande förhållanden på snö, lera och sand.

Nya Kia Sportage höjer även nivån vad gäller säkerhetsutrustning med både passiva och aktiva högteknologiska system; DriveWise, inklusive en rad avancerade förarassistanssystem (ADAS).

Kia Sportage i sin femte generation presenterades med lång hjulbas för den globala marknaden i juli. Nu är det dags för Europaversionen att göra entré.

– Med framåtblickande exteriördesign och banbrytande interiör kombinerar nya Kia Sportage en dynamisk närvaro på utsidan med en högklassig förarorienterad interiör som drar nytta av är de senaste tekniska finesserna, säger Jason Jeong, President Kia Europe.

– Den nya plug-in hybridversionen som kan köras med nollutsläpp under körning understryker ytterligare Kias uppdrag att påskynda övergången till hållbar mobilitet över hela Europa.

Kias nya formspråk, Opposites United, som avslöjades tidigare i år ligger till grund för utseende och karaktär på nya Kia Sportage. Den kraftfulla, eleganta exteriördesignen med skarpa linjer och spännande ytor anknyter både till tidigare Sportage-generationer och elbilen Kia EV6.

En helt ny tolkning av Kias ”tiger nose”-grill har utvecklats i en modern variant. ”Digital Tiger Face” består av distinkta bumerang-formade DRL-ljus som markerar grillens båda yttre sidor och sveper samtidigt runt Matrix-LED-strålkastarna (intelligenta strålkastare).

Suv-profilen är tydlig med en muskulös hållning. Taket erbjuds i kontrasterande svart och framhäver tillsammans med C-stolpens utformning den sportiga profilen. Baktill fortsätter den svepande fastback-designen i övergången till bakljusen, som har utformats för att ge intryck av att de med fin precision skär in i karossen.

Interiören fortsätter på det moderna temat med en stor välvd display framför föraren som huserar både instrument och infotainment. Nya Kia Sportage drar nytta av den senaste over-the-air-tekniken för uppdateringar av programvara och kartor. Via Kia Connect-appen kan användaren ansluta till olika funktioner som Kia Live Services, Online Navigation, Online röstigenkänning och kalenderintegration från smarttelefonen.

Nya Kia Sportage erbjuder stora och praktiska utrymmen, bland annat tack vare ett väl tilltaget axelavstånd på 2 680 millimeter. Bilen är 1 865 mm bred, 4 515 mm lång och 1 645 mm hög. Benutrymmet i baksätet är 996 mm medan huvudutrymmet bak är 998 mm. Bagageutrymmet mäter är 591 liter (VDA). För att maximera bekvämligheten kan baksätena fällas ned i en 40:20:40-delning som möjliggör 1 780 liter lastutrymme. Volymerna anges för Hybrid-modellen, motsvarande för Sportage Plug-In Hybrid är ännu inte fastställda.

Vid lansering i Europa under hösten erbjuds bensin- och dieselmotorer samt Hybrid (bensin). I Sverige lanseras endast Kia Sportage Plug-In Hybrid. Drivlinan består av Kias 1,6-liters T-GDi bensinmotor på 180 hästkrafter, en permanentmagnet synkron elmotor på 67 kW/91 hk och ett litiumjonpolymerbatteri på 13,8 kWh. Total uteffekt anges till 265 hk.

Det toppmoderna batteripaketet i Kia Sportage Plug-In Hybrid har en avancerad kontrollenhet som ständigt övervakar batteriets tillstånd; faktorer som ström, spänning, isolering och feldiagnos. Paketet har också en avancerad cellövervakningsenhet som mäter och övervakar cellspänning och temperatur.

Via ett nytt terrängläge anpassas fyrhjulsdrivningen automatiskt så att bilen tar sig fram i dåligt väglag eller på besvärliga underlag som snö, lera och sand. AWD-systemet säkerställer att kraften fördelas optimalt mellan fram- och bakhjulen beroende på vägförhållanden och körsituationer för en säker och effektiv färd.

Förarassistanssystemen hjälper till att undvika potentiella faror och skyddar passagerarna och andra trafikanter. System som erbjuds i nya Kia Sportage:
Forward Collision-Avoidance Assist System med skydd vid korsningar (hjälper till att undvika kollisioner med mötande bilar när man svänger vänster vid korsningar), Highway Driving Assist (HDA), Navigationsbaserad Smart Cruise Control (NSCC), Blind-Spot Collision-Avoidance Assist (BCA) med den utmärkta funktionen Blind-Spot View Monitor (BVM) som visar kameravyn snett bakåt i instrumentklustret, Remote Smart Parking Assist (RSPA) som gör det möjligt att, ståendes utanför bilen, fjärrparkera bilen i en trång parkeringsruta.

Live-premiär

Fysisk premiär för helt nya Kia Sportage – inklusive Sportage Plug-In Hybrid – blir på IAA Mobility i München 7 – 12 september. Kia kommer att ställa ut vid Odeonsplatz, München.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Fiat återupplivar en ikon: Grande Panda 4x4

Fiat återupplivar en ikon: Grande Panda 4×4

Fiat presenterar Grande Panda 4×4 – en modern tolkning av 80-talets älskade terrängbil, nu med elektrifierad bakaxel och hållbar design.

BMW M2 CS – en begränsad prestandamaskin för den kräsne föraren

BMW M2 CS – en begränsad prestandamaskin för den kräsne föraren

BMW har presenterat den nya M2 CS, en specialutgåva som kombinerar avancerad teknik med exklusiv design. Med 530 hästkrafter och en viktminskning på 30 kg jämfört med standardmodellen erbjuder denna bil en körupplevelse utöver det vanliga.

Dacia Bigster: Ny SUV i mellanklassen med fokus på hållbarhet och teknik

Dacia Bigster: Ny SUV i mellanklassen med fokus på hållbarhet och teknik

Dacia introducerar Bigster på den svenska marknaden – en rymlig och robust SUV i mellanklassen som kombinerar modern teknik med hållbarhetsfokus.

Så optimerar du försäljningsåret med Steget-Före Principen

Så optimerar du försäljningsåret med Steget-Före Principen

Annons

Vi på Nya Ledarskapet använder oss av ”Steget-Före Principen” i det mesta vi gör, allt från när vi sätter budget till hur vi fördelar vår tid över året, månaden, veckan mm. Det är mer än bara en strategi; det är vår filosofi för att skapa långsiktiga och hållbara framgångar inom försäljning och ledarskap.

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner Saleseffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Avtalskollen Säljarnas Saleseffect

Expertråd

Varför säljer inte dina säljare?

5 fallgropar i kundresan som kostar dig kunden, affären och hela härligheten

Expertråd

Vi säger gärna att kunden är kung. Men behandlar vi dem som kungar genom hela resan? Du kan ha en fantastisk tjänst, en vass produkt och ett säljteam med PowerPoint-muskler. Men ändå tappar ni affären. Varför? För att det inte räcker.

Sommaren är inte en pausknapp: Så når du semesterkunderna

Sommaren är inte en pausknapp: Så når du semesterkunderna

Expertråd

Sommaren är här – och dina kunder slappar kanske på stranden, i sommarstugan eller är ute och reser. Men betyder det att du ska pausa kommunikationen? Inte alls. Tvärtom. Om hur du når semesterkunderna skriver vår gästskribent Ida Brakander, Head of Marketing på Rule.

Reklamveteranen uppmanar fysisk detaljhandel att börja agera vad gäller retail media. Här är hans 4 punkter att börja med

Reklamveteranen uppmanar fysisk detaljhandel att börja agera vad gäller retail media. Här är hans 4 punkter att börja med

Expertråd

Reklamveteranen Christian Bönnelyche tycker att fysisk detaljhandel är alltför långsamma ur startgroparna när det gäller att utveckla ett ekosystem för retail media.

AI kräver en stark innovationskultur

AI kräver en stark innovationskultur

Expertråd

Att skapa en arbetsplats där idéer får utrymme att växa borde vara en självklarhet. Men i en vardag med hög arbetsbelastning och krav på mätbara resultat hamnar ofta innovationskulturen i skymundan. Om vad som krävs för att skapa en kultur där experimenterande och lärande uppmuntras – och där misslyckanden ses som en del av utvecklingen skriver vår gästskribent Emelie Garrison, Regional Sales Director på Salesforce.

Varför säljer inte dina säljare?

Vinn fler affärer – anpassa dig till dina kunder!

Expertråd

Människor är alla ”kunder” och tänker olika! Det skriver försäljnings- och ledarskapsexperten Lotta Broberg i månadens krönika.

I huvudet på en Hjärnatlet – Tankar som sabbar ditt fokus

Så blir du en hjärnatlet och lär dig hålla fokus

Expertråd

Som ledare förväntas du vara skarp och beslutsam – men vad händer när din egen hjärna jobbar emot dig? Forskning visar att vi tillbringar nästan hälften av vår vakna tid med att tänka på något annat än det vi faktiskt gör. Det kan leda till minskad produktivitet, sämre beslut och en känsla av ständig splittring. Vår nya gästskribent Maria Engström-Eriksson guidar dig genom några av de vanligaste tankefällorna – och hur du tar kontroll över ditt fokus som en sann hjärnatlet.

Så väljer du rätt digitalt verktyg – och ökar försäljningen på sex månader

Case: Rätt digitalt verktyg gav Coolstuff fler kunder och högre försäljning

Expertråd

Att välja rätt digitalt verktyg kan vara skillnaden mellan stagnation och tillväxt. Men hur vet du vilket verktyg som passar just din verksamhet? Coolstuff gjorde ett strategiskt byte och såg resultat redan efter sex månader – här berätta Ida Brakander från Rule om lärdomarna som man kan dra av deras gemensamma resa.

Varför säljer inte dina säljare?

Lotta Broberg: Varför säljer inte dina säljare?

Expertråd

Varför presterar vissa säljteam på topp medan andra kämpar trots höga löner och förmåner? Svaret ligger i ledarskapet och teamkulturen – och med rätt insatser kan du skapa ett engagerat säljteam som driver försäljningen framåt, skriver Lotta Broberg i denna krönika.

Verktyg

20 säljböcker som hjälper dig toppa din försäljning

Inspiration: 25 säljböcker som hjälper dig toppa din försäljning

Säljutveckling

Som den inbitna säljaren du är vill du förstås alltid trimma din försäljningsteknik. Här en lista med 25 säljböcker med alltifrån gamla klassiker till nyare säljböcker!

Kundundersökningar: En oumbärlig resurs för försäljningschefer

Kundundersökningar: En oumbärlig resurs för försäljningschefer

Verktyg

Att förstå kundernas behov och upplevelser är avgörande för att driva framgångsrika försäljningsstrategier. Genom regelbundna kundundersökningar kan försäljningschefer samla värdefull feedback som leder till förbättrade produkter, tjänster och kundrelationer.

9 tips: Så skriver du en säljande offert

9 tips: Så skriver du en säljande offert

Verktyg

Är dina offerter anpassade för situationen och får du det gensvar du önskar? Såhär gör du för att skapa en säljande offert.

Lista: 20 CRM-system som effektiviserar ditt säljarbete

Lista: 20 CRM-system som effektiviserar ditt säljarbete

Verktyg

Räcker ditt minne och dina Excel-listor inte till längre? Här listar Saleseffect ett urval av CRM-system som strukturerar upp ditt arbete.

36 julbordstips: Boka för att stärka teamkänslan

Julbord och julshower: 36 sätt att fira och engagera ditt team

Verktyg

Har ni inte hunnit boka årets julbord eller julshow för ert företag ännu? Ingen fara! Det finns fortfarande många fantastiska alternativ kvar. Här får du 36 tips som är perfekta för försäljningschefer som vill avsluta året med ett minnesvärt julfirande – och samtidigt skapa teamkänsla och engagemang inför nästa år.

AKTUELLA ERBJUDANDEN

Emistell Sajt Modul 300 x 250 px


Lediga Jobb

  • Key Account Manager Stockholm
  • Hummingbird söker en Säljledare
  • Försäljningschef fastighet BOSCH och IVT Värmepumpar
  • Försäljningschef Veddesta
  • Försäljningschef sökes till Sesol i Örebro
  • Säljfokuserad VD till greentech-bolag som är i uppbyggnadsfas!
  • Försäljningschef till Realtime Embedded
  • Försäljningschef contracted sales Scandic
  • Regionchef till Coca-Cola Europacific Partners – Region Öst!
  • Bravida söker försäljningschef till region Vänern

PÅ NYTT JOBB

Patriam rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion

Patriam rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion

Karriär

Patriamkoncernen fortsätter att växla upp sin tillväxtstrategi och rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion. Harem kommer närmast från Roschier, en av Nordens ledande affärsjuridiska byråer, där han varit verksam i 15 år – de senaste 10 åren som partner. Med bred erfarenhet av komplexa transaktioner och strategiska affärer tillträder han sin nya roll i september.

NTM Media förstärker försäljningen i norr – två nya chefer på plats

NTM Media förstärker försäljningen i norr – två nya chefer på plats

Karriär

För att möta den ökade efterfrågan på lokal marknadsföring i Norrbotten och Västerbotten har NTM Media utsett två nya försäljningschefer. Fanny Lövbom tar över i Västerbotten och Andreas Bergman i Norrbotten, med målet att stärka relationerna med det lokala näringslivet.

Litium stärker försäljningsledningen – rekryterar ny CCO för tillväxt

Litium stärker försäljningsledningen – rekryterar ny CCO för tillväxt

Karriär

Det svenska e-handelsbolaget Litium har utsett Andreas Granath till ny Chief Commercial Officer (CCO). Rekryteringen är en del av företagets strategi för att accelerera sin kommersiella tillväxt och stärka sin position på marknaden.

Så ser säljprovisionerna ut i Norden, Europa, Japan och USA

Så ser säljprovisionerna ut i Norden, Europa, Japan och USA

Inspiration

Du har förstås järnkoll på hur det ser ut i Sverige men hur provisioner och incitament utformas varierar kraftigt mellan olika länder. Vi har kollat upp hur säljprovisionerna ser ut i Norden, Tyskland, Frankrike, Storbritannien, Japan och USA – intressant läsning oavsett om du funderar på utlandsjobb eller inte.

Lyckas med lönesamtalet – konkreta tips för dig som jobbar med försäljning

Så maxar du lönesamtalet som försäljningschef – fem konkreta tips

Karriär

Lönesamtalet är ett tillfälle att prata prestation, potential och framtid. För dig som försäljningschef handlar det inte bara om din lön – utan om hur din roll och insats värderas i organisationen. Här är checklistan du inte vill missa.

Erik Rehn ny Chief Revenue Officer på ABAX

Erik Rehn ny Chief Revenue Officer på ABAX

Karriär

Med fokus på marknadsexpansion och nya affärsdialoger tar Erik Rehn plats i ledningen hos ABAX för att driva den europeiska tillväxtresan.

Nina Wahlgren Gill ny försäljnings-direktör i Martin & Servera Restauranghandel

Nina Wahlgren Gill ny försäljnings-direktör i Martin & Servera Restauranghandel

Karriär

Nina Wahlgren Gill blir försäljningsdirektör med ansvar för privata kunder på Martin & Servera Restauranghandel. Hon kommer närmast från Sysco och rollen som Program director & Business Lead ERP.

Manpowers jobbcoachs bästa tips inför intervjun

Manpowers jobbcoachs bästa tips inför intervjun

Karriär

Att bli kallad till en jobbintervju är både spännande och nervöst och förberedelserna kan vara avgörande för hur det går. Hur ska du klä dig? Vilka frågor bör du ställa och vilka ska du undvika? Jobbcoachen Helena Jälthammar berättar hur du ökar chanserna att landa drömjobbet.

Mäklarhuset anställer ny försäljningschef för storstäderna

Mäklarhuset anställer ny försäljningschef för storstäderna

Karriär

Oscar Larsson-Selenius blir försäljningschef för Stockholm med omnejd, Göteborg och Malmö. Hans bakgrund är bred och är en kombination av försäljning, tillväxt och att driva företag. Han är utbildad fastighetsmäklare och har varit både kontorsägare och konsultmäklare på andra mäklarkedjor. Han tillträder tjänsten den 1 mars i år.

Martin Ragnar ny försäljningschef för region Mellan på Swecon

Martin Ragnar ny försäljningschef för region Mellan på Swecon

Karriär

Martin Ragnar kommer närmast från Toyota Material Handling där han tidigare jobbade som säljare men senast som chef för region Öst. Han har lång erfarenhet inom maskinförsäljning och uthyrning samt erfarenhet av att leda säljande personal med fokus på tillväxt.

Mest läst

Optimera dina försäljningsinsatser med SPIN-metoden

Optimera dina försäljningsinsatser med SPIN-metoden

I dagens konkurrensutsatta marknad krävs det mer än bara att erbjuda en produkt eller tjänst - det handlar om att förstå och möta kundens behov på ett djupare plan. En metod som har visat sig vara effektiv för att uppnå detta är SPIN-metoden.
Christer B Jansson

När säljaren blir osäker – det nya motståndet i modern försäljning

När moderna försäljningsmiljöer förändras i rasande takt hinner inte alltid människan med. Säljare som förr kände trygghet i sina färdigheter upplever idag en ny sorts motstånd – både inuti sig själva och i sin organisation. I denna månadskrönika synar Christer B Jansson de psykologiska och strukturella bromsar som håller tillbaka även de mest kompetenta säljteamen, och ger sitt perspektiv på ...
Nils Rådström ny Kommersiell chef på Medley

Nils Rådström ny Kommersiell chef på Medley

Medley har anställt Nils Rådström som Kommersiell chef (CCO). Nils har i sin tidigare roll som COO för PDL Group genomfört en av friskvårdssektorns största tillväxt- och förändringsresor någonsin. Nils Rådström tillträder tjänsten 28.e augusti.
Så använder du SMART-modellen för att sätta mål

Så använder du SMART-modellen för att sätta mål

Att sätta mål är inte en enkel uppgift, det kräver en genomtänkt strategi för att säkerställa att målen är realistiska och uppnåeliga. En välkänd och effektiv modell för att sätta mål är SMART-modellen.
Land Rover lanserar Classic Defender V8 av Works Bespoke

Land Rover lanserar Classic Defender V8 av Works Bespoke

Land Rover har presenterat nästa kapitel i sin Classic Defender-historia: Classic Defender V8 av Works Bespoke. Denna nya introduktion representerar höjdpunkten av personifiering och restaurering, och ger kunder möjlighet att skapa en helt unik Classic Defender som speglar deras personlighet och stil.

 

Saleseffect.se – Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar som försäljningschef
Saleseffect Nordic AB C/o Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Executiveeffect.se | Passioneffect.se | Eventeffect.se| Influencereffect.se | Bestplacesinsweden.com