Saleseffect
  • Topp50 Säljcoacher
    • Topp50 Säljcoacher 2021
  • Säljstöd
    • Aktiveringsbolag
    • CRM
    • CRM för fältsäljare
    • Customer Success system
    • Databas och informationsbolag
    • Digital signering
    • E-post marknadsföring
    • Kickoff
    • Kreditbolag
    • Kundtjänstsystem
    • Kundundersökningar verktyg
    • Lead generation-verktyg
    • Leasing & Finansiering
    • Marketing automation
    • Marknadsföringsverktyg
    • Offertverktyg
    • Profilbolag
    • Prospekteringsverktyg
    • Rekryteringsbolag med säljprofil
    • Säljcoach
    • Säljstödssystem
  • Expertråd
  • Karriär
    • PLATSANNONSER
  • Partners
    • STOCKHOLM MEETING SELECTION
    • KONCEPT & EVENT
    • TEKNISKA MUSEET
    • Middlepoint
    • Informationsteknik
    • Golfbaren
    • Mercell
    • Säljarnas
    • Booky.se
    • Delegia
    • SuperOffice
    • Resly
    • BSC Business Service Club
    • Oneflow
    • River jump
    • Svea Leasing
  • TIPSA REDAKTIONEN
  • Om oss
Skip to content
2021-04-28 | Expertråd | Inspiration | Ledarskap

5 tips som utvecklar dig som säljare från experten Helena Lehmus

Helena Lehmus utbildar i bland annat försäljning och förhandlingsteknik. Hon vill göra upp med bilden av säljare som en extrovert person som enbart är tillmötesgående. En säljare, menar hon istället, är en strategisk projektledare med en god förmåga att lyssna.

5 tips som utvecklar dig som säljare från experten Helena LehmusHelena Lehmus

Helena Lehmus utbildar i bland annat försäljning och förhandlingsteknik. Hon vill göra upp med bilden av säljare som en extrovert person som enbart är tillmötesgående. En säljare, menar hon istället, är en strategisk projektledare med en god förmåga att lyssna. 

Helena Lehmus har lång erfarenhet av försäljning och förhandling. 2018 grundade hon Stockholm Sales Institute där hon utbildar och coachar andra inom just försäljning och förhandling. Utöver säljare tar hon även emot individer som vill bli duktiga på relationsbyggande, konflikthantering och förhandling.

– Jag brinner för att lära ut säljteknik till alla som behöver det oavsett vilken roll man har, säger Helena. 

Samtidigt verkar hon dras till utmaningar: hon säger själv att hon tycker att försäljning inom business-to-business med långa och komplexa processer är det hon tycker är mest spännande.

– Att man skapar någonting som inte fanns från början, och att man är projektledare i det från start till mål, menar Helena. Att man själv har identifierat en möjlighet – ”det här företaget har jag nytta av att jobba med” och vice versa, och utifrån det faktiskt skapa en affär. Det tycker jag är skithäftigt: att skapa någonting från start.

Kvalitet viktigare än kvantitet när det gäller relationer

Nuförtiden är det stort fokus på att nätverka och att bygga relationer. Samtidigt har det gått inflation i att ha flest kontakter på Linkedin. Helena vill gärna utmana den stereotypa bilden av vem som är en bra säljare. Måste man ha en viss personlighet för att lyckas som säljare? 

– Jag tänker ju ganska mycket tvärtom – om du är en skarp, driven projektledartyp kan du lyckas som säljare, säger Helena. Du kan vara introvert, du behöver inte enbart jobba på relationsskapandet.

Hon fortsätter:

– Man måste kunna se: vad är en god relation? För mig är det när man verkligen har ett samtal som är givande, där en kund känner sig lyssnad på och förstådd.

Följdfrågor fördjupar affärsrelationen — och möjliggör utmaningar

Just konsten att ställa följdfrågor är någonting som Helena tycker man borde öva lite extra på. Dels för att de är en sådan viktig del i behovsanalysen, dels för att det är ett tecken på om man är genuint nyfiken på sin kund och dennes vardag. 

– Då är allting de säger av intresse. Det är ju jätteintressant att veta: ”Hur kommer det sig att ni fattade de där besluten för några år sedan?”, ”Hur gick tankarna då?”, poängterar Helena.

Hon fortsätter:

– Vad vi vill med en behovsanalys är att verkligen förstå en person på djupet: rädslor, vad får dig att fatta ett beslut, och frågor som: ”Hur vet du när du har lyckats, när du kan klappa dig själv på axeln?” – och de svaren kan man bara få genom följdfrågor.

När man väl har förstått sin kund och vet att man har någonting att erbjuda behöver man inte vara lika försiktig. Om säljaren blir mer av en strategisk affärspartner blir det också naturligt att utmana och ställa krav, någonting som är positivt för säljare som yrkeskår:

– När man tittar på stereotyopen säljare och tror att man måste vara så himla trevlig hela tiden, att man alltid ska ha ett leende på läpparna och man ska alltid vara tillmötesgående, berättar Helena. Den bilden tycker jag personligen är helt fel: självklart ska man aldrig vara otrevlig men  jag vill hellre att man stärker säljarens status genom att låta förstå att man är en driven projektledare.

Hon fortsätter resonemanget:

– Någon som faktiskt kan gå in och säga till en kund att ”Nu tycker jag att du tänker fel här, vill du ha det här resultatet så behöver vi göra såhär”. En duktig säljare är någon som kan våga ta ledning i en säljprocess och våga säga ”nästa steg är det här”.

Helenas tips till dig som säljare

1. Arbeta med ditt mindset. Vad har du för syn på dig själv som säljare? Det är skillnad på att se sig som en säljare som ska kontakta en företagsledare – då blir man en underdog – eller om man är en expert som kan hjälpa de man kontaktar att bli mer framgångsrika – då är man nästan i överläge. 

2. Omvärldsbevakning. Läs in dig ordentligt innan du kontaktar möjliga kunder. Det räcker inte med att känna till företagets utmaningar och möjligheter – du behöver även ha koll på branschen som helhet och vad som händer i den. Till exempel kan det vara bra att ha koll på hur situationen ser ut för företagets konkurrenter och vilka möjligheter de har att särskilja sig. 

3. Lär dig din USP utan och innan. Även rutinerade och duktiga säljare har ibland svårt att svara på frågan ”Varför ska jag välja dig som leverantör?” Det måste du kunna svara på utan att behöva tänka efter!

4. Var en god lyssnare och ställ följdfrågor. Grunden till att göra en bra behovsanalys är att förstå kunden på djupet. Detta kan man bara göra genom att ställa följdfrågor som baseras på det som man får veta under samtalets gång. 

5. Se till att hela tiden vidareutveckla dig själv. Läs böcker inom andra närliggande områden som exempelvis intervjuteknik eller psykologi. 

Emelie Andir emelie@saleseffect.se

Läs mer:

Framtidens försäljning: Hur påverkar AI säljarens roll och framgång

Säljarens vinster och fallgropar med AI

AI blir allt vanligare inom affärsvärlden, men hur påverkar tekniken försäljningen? Vilka möjligheter får säljarna, och vilka fallgropar kan dyka upp på vägen? Vår gästskribent Robert Conzato, CEO på headhuntingbyrån Closers, skriver hur du som säljare kan använda AI för att bli mer produktiv, få bättre leads och planera bättre, utan att förlora den mänskliga kontakten.

Vilken är din pepplåt inför en lyckad dag på jobbet?

Nu kör vi – bästa pepplåten för lyckad försäljning – vecka 48

Tack alla Saleseffects läsare för att ni delat med er av vilka låtar som peppar er och gör er på gott humör inför kundmötet eller säljsamtalet! Låt oss presentera denna veckas pepplåt.

Fredrik Björkman: Företagsevent lyfter i vintermiljö

Fredrik Björkman: Företagsevent lyfter i vintermiljö

Fredrik Björkman är försäljningschef på Copperhill Mountain Lodge, ett designhotell i Åre som är en del av Petter Stordalens Nordic Hotels & Resorts . Nu delar han med sig av hur bra ett event kan bli – i vintermiljö.

Hur du förbättrar köpupplevelsen och konverterar fler kunder

Hur du förbättrar köpupplevelsen och konverterar fler kunder

Annons

Konkurrensen därute är hård idag. Därför behöver du kunna leverera en bättre upplevelse än konkurrenterna i varje del av köpresan för att kunden ska välja dig. Men vad är egentligen en köpupplevelse? Hur jobbar du med det rent konkret? Och vad är det viktigaste att tänka på för att så många som möjligt ska köpa av dig? I den här artikeln får du veta hur du skapar en riktigt bra köpupplevelse.

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner Saleseffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Emistell modul 300x250

Avtalskollen Säljarnas Saleseffect

Expertråd

Framtidens försäljning: Hur påverkar AI säljarens roll och framgång

Säljarens vinster och fallgropar med AI

Expertråd

AI blir allt vanligare inom affärsvärlden, men hur påverkar tekniken försäljningen? Vilka möjligheter får säljarna, och vilka fallgropar kan dyka upp på vägen? Vår gästskribent Robert Conzato, CEO på headhuntingbyrån Closers, skriver hur du som säljare kan använda AI för att bli mer produktiv, få bättre leads och planera bättre, utan att förlora den mänskliga kontakten.

Fredrik Björkman: Företagsevent lyfter i vintermiljö

Fredrik Björkman: Företagsevent lyfter i vintermiljö

Expertråd

Fredrik Björkman är försäljningschef på Copperhill Mountain Lodge, ett designhotell i Åre som är en del av Petter Stordalens Nordic Hotels & Resorts . Nu delar han med sig av hur bra ett event kan bli – i vintermiljö.

Framtidssäkra din säljorganisation!

Framtidssäkra din säljorganisation!

Expertråd

Säljorganisationen är avgörande för ett företags överlevnad. I detta whitepaper från Salesonomics får vi ta del av hur framtiden kommer se ut för industrin i Sverige, vilka trender som påverkar och hur du skall göra för att framtidssäkra din säljorganisation.

Måste det vara svårt och kostsamt att rekrytera säljare?

Måste det vara svårt och kostsamt att rekrytera säljare?

Expertråd

Svårt och kostsamt att rekrytera säljare? Men behöver det egentligen vara det? I sin krönika skriver Christer B Jansson om två ”No Brainers”.

Revenue Operations – Ett måste för en framgångsrik säljstrategi

Har du koll på Revenue Operations?

Expertråd

Revenue Operations är just nu den snabbast växande försäljningsstrategin inom B2B-försäljning i USA, och den börjar väcka intresse även hos svenska arbetsgivare inom framför allt IT och tech. Läs hur strategin kan maximera intäkterna i krönikan av vår gästskribent Robert Conzato, CEO på headhuntingbyrån Closers.

”Om du icke kan le skall du icke öppna affär!”

”Om du icke kan le skall du icke öppna affär!”

Expertråd

Ovanstående kinesiska ordspråk kommer för mig varje gång jag kommer i kontakt med personer som inte har förstått kundprocessen eller sin roll i den, oavsett vilket företag de driver eller jobbar i. Läs denna veckas gästskribent Ulla-Lisa Thordéns krönika om det alltid lika viktiga kundbemötandet.

Har du koll på dina säljares säljstilar?

Har du koll på dina säljares säljstilar?

Expertråd

Olika säljstilar triggas av olika typer av coachande åtgärder. Säljtävlingar ökar prestationsförmågan för de med tävlingsorienterad säljstil men sänker motivationen för relationsorienterade säljare. I sin krönika kartlägger Christer B Jansson de olika säljstilarna och hur de funkar.

Så kan breathwork hjälpa dig att hantera stress och skapa balans i din arbetsroll

Så kan breathwork hjälpa dig att hantera stress och skapa balans i din arbetsroll

Expertråd

Andas rätt och hantera stress effektivt – nu är ”breathwork” det heta ämnet som alla talar om. Fler och fler yogastudior erbjuder breathwork på schemat och de flesta kallbadare har Wim Hofs andningsmetod på läpparna. Men vad är egentligen breathwork, och hur kan det hjälpa dig att hantera stress i arbetslivet?

Verktyg

Gamma AI - så gör du säljpresentationen rekordsnabbt

Så gör du säljpresentationen rekordsnabbt med Gamma AI

Verktyg

Behöver du fixa en snygg och proffsig presentation men har ont om tid? Om du inte redan upptäckt Gamma AI så kolla in verktyget som hjälper dig att fixa snygga presentationer på nolltid!

Då ska du uppgradera ditt CRM-system

Då ska du uppgradera ditt CRM-system

Verktyg

Jobbar ni med excelark eller sitter ni med ett gammalt CRM-system? Tappar ni kanske till och med affärer för att de hamnar mellan stolarna? Då är det läge att uppgradera ert CRM-system!

En säljares smartaste gratisverktyg

En säljares smartaste gratisverktyg

Verktyg

I slutet på förra året började alla prata om chattboten ChatGPT. Stämde det verkligen att den klarade av att uttrycka sig i skrift nästan som en människa? Idag är vi många som använder oss av olika smarta AI-verktyg för att effektivisera vårt arbete. Här listar vi på Saleseffect våra personliga favoriter som hjälper dig att få till texten och översättningen, impa på kundragningen och komma i tid till kundmötet.

Enkla knepet: Så upplevs du professionell inför dina kunder

Enkla knepet: Så upplevs du professionell inför dina kunder

Verktyg

Att skapa ett professionellt intryck är avgörande för framgången hos ett säljande företag. Kundens första intryck kan vara skillnaden mellan att göra en försäljning eller förlora en potentiell affär. Men hur kan man göra ett bestående intryck och upplevas som professionell?

Rekrytera rätt säljare!

Rekrytera säljare – här är 27 rekryteringsföretag specialiserade på sälj

Verktyg

Att rekrytera rätt säljare är avgörande för ditt företags framgång. Nedan presenterar vi en lista över rekryteringsföretag som är specialiserade på att hitta kompetenta säljare.

Rod annonsera NY 700x350 pxl

AKTUELLA ERBJUDANDEN

Kristoffer modul 300x250

Lediga Jobb

  • Key Account Manager Stockholm
  • Hummingbird söker en Säljledare
  • Försäljningschef fastighet BOSCH och IVT Värmepumpar
  • Försäljningschef Veddesta
  • Försäljningschef sökes till Sesol i Örebro
  • Säljfokuserad VD till greentech-bolag som är i uppbyggnadsfas!
  • Försäljningschef till Realtime Embedded
  • Försäljningschef contracted sales Scandic
  • Regionchef till Coca-Cola Europacific Partners – Region Öst!
  • Bravida söker försäljningschef till region Vänern

PÅ NYTT JOBB

Johan Mägi blir ny Commercial Director hos Stockholm Live

Johan Mägi blir ny Commercial Director hos Stockholm Live

Karriär

Johan Mägi får nu ansvaret för utveckling och försäljning av partneraffärer och premiumutbudet på Stockholm Live’s samtliga arenor. Johan kommer närmast från rollen som Commercial Development Director på Apollo.

Rickard Mäkitalo blir ny försäljningschef för UNT

Rickard Mäkitalo blir ny försäljningschef för UNT

Karriär

Rickard Mäkitalo kliver i dagarna på uppdraget som ny försäljningschef för UNT och Enköpings-Posten.

Försäljningschefen - snabbaste vägen til vd-posten

Försäljningschefen – snabbaste vägen til vd-posten

Karriär

Lockar jobbet som vd? Funderar du på ditt nästa steg i karriären? Då ska du läsa vår artikel om försäljningschefens väg till vd-posten!

Robert: ”Min story kanske kan hjälpa andra”

Robert: ”Min story kanske kan hjälpa andra”

Juridik

Mitt under pandemin letar Robert jobb. Han söker och får nästan samtidigt två olika erbjudanden där han bestämmer sig för att tacka ja till det ena, ett beslut som leder till en mardröm som avslutas med ett domslut först två år senare.

Peder Häggström ny affärschef på Tyréns

Peder Häggström ny affärschef på Tyréns

Karriär

Den 1 november tillträdde Peder Häggström som affärschef för Konstruktion och installation i nord, där Tyréns har kompetenser inom konstruktion, VVS, el, tele och akustik.

Salesforcechef går till fjälldestinationen Ramundberget

Salesforcechef går till fjälldestinationen Ramundberget

Karriär

Måns Johnsson tillträdde sin nya tjänst som försäljnings- och marknadsföringschef den 2 oktober 2023. Måns kommer senast från Salesforce där han tillbringade 12 år och ansvarade för affärsområdet Alliances & Channels i norra Europa. Innan sin tid på Salesforce var han Business Unit Director på Dun & Bradstreet.

Han är ny Head of Customer Relations på Rolfs Travel Group

Han är ny Head of Customer Relations på Rolfs Travel Group

Karriär

Peter Lidslot tar nu över rollen som Head of Customer Relations.

Från säljare till försäljningschef - går det?

Från säljare till försäljningschef – går det?

Karriär

Jobbat som KAM ett tag och funderar du kanske på nästa steg i karriären? Men vad krävs egentligen för att bli försäljningschef och hur är det att bli chef över sina tidigare kollegor?

Jenny Moore blir ny försäljningschef för Jula Hotell

Jenny Moore blir ny försäljningschef för Jula Hotell

Karriär

Jula Hotell fortsätter satsa på konferenser och events. Jenny Moore har rekryterats som ny försäljningschef med särskilt ansvar för satsningen.

Ny Global Head of Sales för Bjelinprodukter

Ny Global Head of Sales för Bjelinprodukter

Karriär

Företagsgruppen som består av Välinge Innovation och Bjelin har utsett Fredrik Alfredsson till Global Head of Sales, med ansvar för försäljningen av alla golvprodukter under varumärket Bjelin.

Mest läst

Nominera till Topp50 – Sveriges mest rekommenderade säljcoacher 2023

Nominera till Topp50 – Sveriges mest rekommenderade säljcoacher 2023

Saleseffect.se genomför nu omfattande undersökningen bland Sveriges säljare och säljchefer som resulterar i listan Topp50 – Sveriges mest rekommenderade säljcoacher 2023. Listan kommer presenteras på saleseffect.se i slutet av februari, missa inte att nominera din eller dina favoriter bland säljcoacher, säljtränare, säljutbildare och säljutvecklare i landet.
Teambuilding med hästen ger tajta och produktiva säljare

Teambuilding med hästen ger tajta och produktiva säljare

Hästar är ett effektivt verktyg i teambuilding. Med hästen som coach kan man öva på att öka tilliten i en grupp. Vilket höjer såväl välmåendet som prestationsförmågan, menar Kaja Michelson på Häståkeriet.
Rekrytera rätt säljare!

Rekrytera säljare – här är 27 rekryteringsföretag specialiserade på sälj

Att rekrytera rätt säljare är avgörande för ditt företags framgång. Nedan presenterar vi en lista över rekryteringsföretag som är specialiserade på att hitta kompetenta säljare.
Peppe Ekmark: ”Man måste ha tålamod – speciellt i digitala tider”

10 steg som dina säljare behöver träna på för att nå säljmålen

Peppe Ekmark har mer än 30 års erfarenhet som säljare, säljchef och försäljningsdirektör b.la. inom MTG-koncernen. Han har fått utmärkelser, blivit nominerad till årets entreprenör och även prisats för att ha skapat Sveriges bästa säljkår i mediebranschen. Här presenterar han sin nya onlineutbildning och bjuder på tio steg-listan för att nå säljmålen, som den nya säljutbildning med transformativt lärande tar ...
Försäljningschef till AIK Fotboll

Försäljningschef till AIK Fotboll

AIK Fotboll har rekryterat Paul Persson som försäljningschef. Paul kommer närmast från en motsvarande roll hos O’Learys och han har tillträtt sin nya tjänst i klubben.

 

Saleseffect.se – Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar som försäljningschef
Saleseffect Nordic AB C/o Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.