Saleseffect
  • Topp50 Säljcoacher
    • Topp50 Säljcoacher 2023
    • Topp50 Säljcoacher 2022
    • Topp50 Säljcoacher 2021
  • Utbildningar
  • Profiler
  • Säljstöd
    • Aktiveringsbolag
    • CRM
    • CRM för fältsäljare
    • Customer Success system
    • Databas och informationsbolag
    • Digital signering
    • E-post marknadsföring
    • Kickoff
    • Kreditbolag
    • Kundtjänstsystem
    • Kundundersökningar verktyg
    • Lead generation-verktyg
    • Leasing & Finansiering
    • Marketing automation
    • Marknadsföringsverktyg
    • Offertverktyg
    • Profilbolag
    • Prospekteringsverktyg
    • Rekryteringsbolag med säljprofil
    • Säljcoach
    • Säljstödssystem
  • Expertråd
  • Karriär
    • PLATSANNONSER
  • Partners
    • STOCKHOLM MEETING SELECTION
    • KONCEPT & EVENT
    • TEKNISKA MUSEET
    • Middlepoint
    • Informationsteknik
    • Golfbaren
    • Mercell
    • Säljarnas
    • Booky.se
    • Delegia
    • SuperOffice
    • Resly
    • BSC Business Service Club
    • Oneflow
    • River jump
    • Svea Leasing
    • Nya Ledarskapet
    • Mindley
  • Om oss
Skip to content
2023-05-18 | Tjänstebilen

Kolla in helt elektriska E-Tourneo Courier

E-Tourneo Courier är en femsitsig multiaktivitetsbil med en distinkt SUV-inspirerad design, som erbjuder gott om plats för passagerare och deras packning i ett kompakt format som passar i city såväl som på snirkliga skogsvägar.

Kolla in helt elektriska E-Tourneo CourierFORD-Tourneo-Courier-Active

Det senaste tillskottet till Fords mångsidiga Tourneo-familj har en nyutvecklad helelektrisk drivlina, ackompanjerat av ett brett erbjudande av uppkopplade funktioner för att göra elbilsägande både roligt och tillgängligt, samt med stöd för molnuppdateringar via luften (OTA) för att förbättra produkten över tid.

 

Kolla in helt elektriska E-Tourneo Courier

”Spännande nya produkter som E-Tourneo Courier är Fords framtid i Europa – elektriska, roliga och drivna av ett rastlöst sökande efter nästa äventyr. Vår nya helelektriska multiaktivitetsbil är det senaste exemplet på vår globala miljard-satsning för att skala upp elbilsproduktionen och leverera fler uppkopplade ”vill-ha” produkter till våra kunder”, säger Martin Sander, general manager, Ford Model e, Europa.

E-Tourneo Courier är en av tio helelektriska bilar som Ford har lovat att sälja i Europa till 2024 för att uppnå målet att nå noll-utsläpp för all bilförsäljning till 2035. Företaget investerar 50 miljarder dollar globalt för att uppnå sitt produktionskapacitetsmål på fler än 2 miljoner helelektriska bilar fram till 2026.

Den helelektriska modellen kommer att levereras till kunder under 2024 och den följer lanseringen av den bensindrivna versionen Tourneo Courier EcoBoost  som kan beställas i sommar med första leveranser redan före slutet av detta år.

 

aqqatudo6ombfv8khmof Kolla in helt elektriska E-Tourneo Courier

Designad för äventyr

E-Tourneo Courier har utvecklats från grunden för att leverera en rymlig och praktisk design i ett agilt och kompakt paket. Korta överhäng och tydliga, raka linjer stärker exteriörens visuella bredd och djärvhet, medan elbilsfronten har ett futuristiskt utseende med en ljuslist som sträcker sig från kant till kant ovanför Fords diamantformade grill i krom.

”Vi designade E-Tourneo Courier för att våra kunder ska få ut det mesta av livet – vare sig de är ute med familj och vänner eller när de behöver lasta utrustning så som cyklar i bagageutrymmet – och exteriördesignen bevisar detta ”no-nonsense” tankesätt,” säger Amko Leenarts, designchef, Ford, Europa.”Den SUV-inspirerade designen är robust utvändigt och samtidigt rymlig inuti, de moderna elbils-detaljerna ger en exklusiv ”touch” och positionerar tydligt E-Tourneo Courier som en del av Fords elektriska revolution.”

Kolla in helt elektriska E-Tourneo Courier

 

Den helt elektriska multiaktivitetsbilen är konstruerad för att ge plats åt fem vuxna och deras bagage, och med praktiska funktioner så som 60-40 delad bänk bak och över 44 procent mer bagageutrymme än den utgående E-Tourneo Courier modellen.2 Passagerare drar också nytta av förbättrat axelutrymme och generösare takhöjd, samt en rad bekväma förvaringsmöjligheter som inkluderar en konfigurerbar mittkonsol, dolt förvaringsutrymme och 44-liters ”frunk” dvs främre lastutrymme under motorhuven.

 

Kolla in helt elektriska E-Tourneo Courier

 

De digitala upplevelserna är centrerade kring den informativa ”digiboard”-instrumentpanelen som har ett komplett digitalt instrumentkluster och SYNC 4 infotainmentsystem som styrs via den stora 12-tums pekskärmen. Den helt uppkopplade kupén stödjer dessutom trådlös Android Auto och Apple CarPlay-anslutning, samt en laddningsplatta för mobiltelefonen5 för att bibehålla kontakten när du är på väg. Over-the-air-uppdateringar kan förbättra funktionaliteten över tid utan att behöva besöka en återförsäljare.

E-Tourneo Courier kommer i en rad stylade modellversioner som inkluderar den distinkta Active-modellen med kontrasterande takfärg, hjulhuslister, takräcken och unika sätestyger.

skqwpao6uf4hftljroyo Kolla in helt elektriska E-Tourneo Courier

Ny helt elektrisk upplevelse

Smidiga och mjuka helelektriska resor möjliggörs av E-Tourneo Couriers 100 kW (136 hk) elmotor, ytterligare förfinade med ett valbart enpedalskörnings-läge. Den mest omfattande uppsättningen av avancerade förarassistanssystem i sin klass7 gör vardagskörning och längre vägresor både tryggare och bekvämare. Som exempel kan föraren enkelt välja mellan Normal, Eco och Halt körläge för att passa underlaget.

Bilen erbjuder både 11 kW AC och 100 kW DC laddningsalternativ, och laddningshanteringen görs enklare med Fords kompletta hemladdningslösning, praktiska app och schemaläggningskapacitet för att dra nytta av billigare energipriser där det är tillgängligt. En typisk AC-laddning över natten från 10-100 procent tar 5,7 timmar. Fords programvara och BlueOval Charge Network, som är ett av de största i Europa och kommer att inkludera 500 000 laddare till 2024, underlättar offentlig laddning. Med en DC-snabbladdare kan kunderna addera 87 km räckvidd på bara 10 minuter och ladda från 10-80 procent på under 35 minuter när de behöver en snabb påfyllning när de är på resande fot.

E-Tourneo Courier kommer att tillverkas i Craiova, Rumänien med start från andra halvan av 2024 vid sidan om Puma crossover – Fords mest sålda personbil i Europa, som även kommer att erbjudas som en elbilsversion med lansering under 2024.

Den helt nya Tourneo Courier med en 125 hk 1,0-liters EcoBoost turboladdad bensinmotor kommer att gå i produktion senare under 2023.

Kolla in helt elektriska E-Tourneo Courier

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Fiat återupplivar en ikon: Grande Panda 4x4

Fiat återupplivar en ikon: Grande Panda 4×4

Fiat presenterar Grande Panda 4×4 – en modern tolkning av 80-talets älskade terrängbil, nu med elektrifierad bakaxel och hållbar design.

BMW M2 CS – en begränsad prestandamaskin för den kräsne föraren

BMW M2 CS – en begränsad prestandamaskin för den kräsne föraren

BMW har presenterat den nya M2 CS, en specialutgåva som kombinerar avancerad teknik med exklusiv design. Med 530 hästkrafter och en viktminskning på 30 kg jämfört med standardmodellen erbjuder denna bil en körupplevelse utöver det vanliga.

Dacia Bigster: Ny SUV i mellanklassen med fokus på hållbarhet och teknik

Dacia Bigster: Ny SUV i mellanklassen med fokus på hållbarhet och teknik

Dacia introducerar Bigster på den svenska marknaden – en rymlig och robust SUV i mellanklassen som kombinerar modern teknik med hållbarhetsfokus.

Har du koll på om era tjänste- och förmånsbilar har bästa TCO?

Har du koll på om era tjänste- och förmånsbilar har bästa TCO?

Annons

Ett lägre inköpspris på tjänste- och förmånsbilar innebär inte alltid låga totala kostnader. Hur man administrerar sina tjänste-, förmåns- och personalbilar via TCO (Total Cost of Ownership) är en ofta återkommande frågeställning för många företagare. Med rätt upplägg finns pengar att spara, både för företaget och för den som kör tjänste- eller förmånsbilen!

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner Saleseffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Avtalskollen Säljarnas Saleseffect

Expertråd

Varför säljer inte dina säljare?

5 fallgropar i kundresan som kostar dig kunden, affären och hela härligheten

Expertråd

Vi säger gärna att kunden är kung. Men behandlar vi dem som kungar genom hela resan? Du kan ha en fantastisk tjänst, en vass produkt och ett säljteam med PowerPoint-muskler. Men ändå tappar ni affären. Varför? För att det inte räcker.

Reklamveteranen uppmanar fysisk detaljhandel att börja agera vad gäller retail media. Här är hans 4 punkter att börja med

Reklamveteranen uppmanar fysisk detaljhandel att börja agera vad gäller retail media. Här är hans 4 punkter att börja med

Expertråd

Reklamveteranen Christian Bönnelyche tycker att fysisk detaljhandel är alltför långsamma ur startgroparna när det gäller att utveckla ett ekosystem för retail media.

AI kräver en stark innovationskultur

AI kräver en stark innovationskultur

Expertråd

Att skapa en arbetsplats där idéer får utrymme att växa borde vara en självklarhet. Men i en vardag med hög arbetsbelastning och krav på mätbara resultat hamnar ofta innovationskulturen i skymundan. Om vad som krävs för att skapa en kultur där experimenterande och lärande uppmuntras – och där misslyckanden ses som en del av utvecklingen skriver vår gästskribent Emelie Garrison, Regional Sales Director på Salesforce.

Varför säljer inte dina säljare?

Vinn fler affärer – anpassa dig till dina kunder!

Expertråd

Människor är alla ”kunder” och tänker olika! Det skriver försäljnings- och ledarskapsexperten Lotta Broberg i månadens krönika.

I huvudet på en Hjärnatlet – Tankar som sabbar ditt fokus

Så blir du en hjärnatlet och lär dig hålla fokus

Expertråd

Som ledare förväntas du vara skarp och beslutsam – men vad händer när din egen hjärna jobbar emot dig? Forskning visar att vi tillbringar nästan hälften av vår vakna tid med att tänka på något annat än det vi faktiskt gör. Det kan leda till minskad produktivitet, sämre beslut och en känsla av ständig splittring. Vår nya gästskribent Maria Engström-Eriksson guidar dig genom några av de vanligaste tankefällorna – och hur du tar kontroll över ditt fokus som en sann hjärnatlet.

Så väljer du rätt digitalt verktyg – och ökar försäljningen på sex månader

Case: Rätt digitalt verktyg gav Coolstuff fler kunder och högre försäljning

Expertråd

Att välja rätt digitalt verktyg kan vara skillnaden mellan stagnation och tillväxt. Men hur vet du vilket verktyg som passar just din verksamhet? Coolstuff gjorde ett strategiskt byte och såg resultat redan efter sex månader – här berätta Ida Brakander från Rule om lärdomarna som man kan dra av deras gemensamma resa.

Varför säljer inte dina säljare?

Lotta Broberg: Varför säljer inte dina säljare?

Expertråd

Varför presterar vissa säljteam på topp medan andra kämpar trots höga löner och förmåner? Svaret ligger i ledarskapet och teamkulturen – och med rätt insatser kan du skapa ett engagerat säljteam som driver försäljningen framåt, skriver Lotta Broberg i denna krönika.

Så hanterar du härskartekniker i kundmötet!

Så hanterar du härskartekniker i kundmötet!

Expertråd

Kroppsspråket talar sitt tydliga språk – men vad gör du när en kund demonstrativt tittar på klockan, lutar sig tillbaka med korslagda armar eller suckar och ser ointresserad ut? Ulla-Lisa Thordén har genomfört drygt 20 000 säljsamtal och har över 40 års erfarenhet med säljandet i fokus. Här ger hon dig fyra konkreta case på hur du tar kontroll och hanterar härskartekniker i kundmötet!

Verktyg

20 säljböcker som hjälper dig toppa din försäljning

Inspiration: 25 säljböcker som hjälper dig toppa din försäljning

Säljutveckling

Som den inbitna säljaren du är vill du förstås alltid trimma din försäljningsteknik. Här en lista med 25 säljböcker med alltifrån gamla klassiker till nyare säljböcker!

Kundundersökningar: En oumbärlig resurs för försäljningschefer

Kundundersökningar: En oumbärlig resurs för försäljningschefer

Verktyg

Att förstå kundernas behov och upplevelser är avgörande för att driva framgångsrika försäljningsstrategier. Genom regelbundna kundundersökningar kan försäljningschefer samla värdefull feedback som leder till förbättrade produkter, tjänster och kundrelationer.

9 tips: Så skriver du en säljande offert

9 tips: Så skriver du en säljande offert

Verktyg

Är dina offerter anpassade för situationen och får du det gensvar du önskar? Såhär gör du för att skapa en säljande offert.

Lista: 20 CRM-system som effektiviserar ditt säljarbete

Lista: 20 CRM-system som effektiviserar ditt säljarbete

Verktyg

Räcker ditt minne och dina Excel-listor inte till längre? Här listar Saleseffect ett urval av CRM-system som strukturerar upp ditt arbete.

36 julbordstips: Boka för att stärka teamkänslan

Julbord och julshower: 36 sätt att fira och engagera ditt team

Verktyg

Har ni inte hunnit boka årets julbord eller julshow för ert företag ännu? Ingen fara! Det finns fortfarande många fantastiska alternativ kvar. Här får du 36 tips som är perfekta för försäljningschefer som vill avsluta året med ett minnesvärt julfirande – och samtidigt skapa teamkänsla och engagemang inför nästa år.

Rod annonsera NY 700x350 pxl

AKTUELLA ERBJUDANDEN

Emistell Sajt Modul 300 x 250 px


Lediga Jobb

  • Key Account Manager Stockholm
  • Hummingbird söker en Säljledare
  • Försäljningschef fastighet BOSCH och IVT Värmepumpar
  • Försäljningschef Veddesta
  • Försäljningschef sökes till Sesol i Örebro
  • Säljfokuserad VD till greentech-bolag som är i uppbyggnadsfas!
  • Försäljningschef till Realtime Embedded
  • Försäljningschef contracted sales Scandic
  • Regionchef till Coca-Cola Europacific Partners – Region Öst!
  • Bravida söker försäljningschef till region Vänern

PÅ NYTT JOBB

Patriam rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion

Patriam rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion

Karriär

Patriamkoncernen fortsätter att växla upp sin tillväxtstrategi och rekryterar Harem Mahir som Head of Expansion. Harem kommer närmast från Roschier, en av Nordens ledande affärsjuridiska byråer, där han varit verksam i 15 år – de senaste 10 åren som partner. Med bred erfarenhet av komplexa transaktioner och strategiska affärer tillträder han sin nya roll i september.

NTM Media förstärker försäljningen i norr – två nya chefer på plats

NTM Media förstärker försäljningen i norr – två nya chefer på plats

Karriär

För att möta den ökade efterfrågan på lokal marknadsföring i Norrbotten och Västerbotten har NTM Media utsett två nya försäljningschefer. Fanny Lövbom tar över i Västerbotten och Andreas Bergman i Norrbotten, med målet att stärka relationerna med det lokala näringslivet.

Litium stärker försäljningsledningen – rekryterar ny CCO för tillväxt

Litium stärker försäljningsledningen – rekryterar ny CCO för tillväxt

Karriär

Det svenska e-handelsbolaget Litium har utsett Andreas Granath till ny Chief Commercial Officer (CCO). Rekryteringen är en del av företagets strategi för att accelerera sin kommersiella tillväxt och stärka sin position på marknaden.

Så ser säljprovisionerna ut i Norden, Europa, Japan och USA

Så ser säljprovisionerna ut i Norden, Europa, Japan och USA

Inspiration

Du har förstås järnkoll på hur det ser ut i Sverige men hur provisioner och incitament utformas varierar kraftigt mellan olika länder. Vi har kollat upp hur säljprovisionerna ser ut i Norden, Tyskland, Frankrike, Storbritannien, Japan och USA – intressant läsning oavsett om du funderar på utlandsjobb eller inte.

Lyckas med lönesamtalet – konkreta tips för dig som jobbar med försäljning

Så maxar du lönesamtalet som försäljningschef – fem konkreta tips

Karriär

Lönesamtalet är ett tillfälle att prata prestation, potential och framtid. För dig som försäljningschef handlar det inte bara om din lön – utan om hur din roll och insats värderas i organisationen. Här är checklistan du inte vill missa.

Erik Rehn ny Chief Revenue Officer på ABAX

Erik Rehn ny Chief Revenue Officer på ABAX

Karriär

Med fokus på marknadsexpansion och nya affärsdialoger tar Erik Rehn plats i ledningen hos ABAX för att driva den europeiska tillväxtresan.

Nina Wahlgren Gill ny försäljnings-direktör i Martin & Servera Restauranghandel

Nina Wahlgren Gill ny försäljnings-direktör i Martin & Servera Restauranghandel

Karriär

Nina Wahlgren Gill blir försäljningsdirektör med ansvar för privata kunder på Martin & Servera Restauranghandel. Hon kommer närmast från Sysco och rollen som Program director & Business Lead ERP.

Manpowers jobbcoachs bästa tips inför intervjun

Manpowers jobbcoachs bästa tips inför intervjun

Karriär

Att bli kallad till en jobbintervju är både spännande och nervöst och förberedelserna kan vara avgörande för hur det går. Hur ska du klä dig? Vilka frågor bör du ställa och vilka ska du undvika? Jobbcoachen Helena Jälthammar berättar hur du ökar chanserna att landa drömjobbet.

Mäklarhuset anställer ny försäljningschef för storstäderna

Mäklarhuset anställer ny försäljningschef för storstäderna

Karriär

Oscar Larsson-Selenius blir försäljningschef för Stockholm med omnejd, Göteborg och Malmö. Hans bakgrund är bred och är en kombination av försäljning, tillväxt och att driva företag. Han är utbildad fastighetsmäklare och har varit både kontorsägare och konsultmäklare på andra mäklarkedjor. Han tillträder tjänsten den 1 mars i år.

Martin Ragnar ny försäljningschef för region Mellan på Swecon

Martin Ragnar ny försäljningschef för region Mellan på Swecon

Karriär

Martin Ragnar kommer närmast från Toyota Material Handling där han tidigare jobbade som säljare men senast som chef för region Öst. Han har lång erfarenhet inom maskinförsäljning och uthyrning samt erfarenhet av att leda säljande personal med fokus på tillväxt.

Mest läst

 

Saleseffect.se – Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar som försäljningschef
Saleseffect Nordic AB C/o Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Executiveeffect.se | Passioneffect.se | Eventeffect.se| Influencereffect.se | Bestplacesinsweden.com