– Det har varit och är en fantastisk resa. JYSK är ett företag i ständig förändring och ett av våra medarbetarlöften är ”When you grow, we grow”. Där vill jag kunna vara med och bidra med mina erfarenheter och vara med och visa att JYSK är Sveriges bästa arbetsgivare,säger Teres.
2022 prisades Teres som ”Årets distriktschef” på JYSK Awards. Inte överraskande. Teres är en framträdande JYSK-talang som gått från säljare till distriktschefstrainee, distriktschef och senast Retail Manager Trainee via JYSKs utbildningsproram.
Teres är uppvuxen i Kiruna men bor nu i Skellefteå med sin familj och har stor kunskap och erfarenhet av handeln i norra Sverige. I och med sin nya roll kommer Teres ingå i JYSK Sveriges ledningsgrupp och ansvara för driften och utvecklingen av butikerna i just norra Sverige.
– Vår framgång bygger på att kunna hitta och utveckla handelstalanger. Därför är jag väldigt glad över att Teres tar nästa steg i sin karriär med JYSK. Teres har en otrolig förmåga att se potential och att bygga vinnande team vilket är nycklar för vår fortsatta framgång, säger Kenneth Pedersen, Head of Retail för JYSK Sverige.
Teres efterträder Mirja Ahrén som gått vidare som försäljningschef för Myrorna.